Porady ogrodnicze

Rośliny miododajne, które przyciągną pszczoły w ogrodzie

Pszczoły od zawsze były i będą niezbędną częścią ekosystemu, uzależniając istnienie roślin owadopylnych od swojej kondycji i obecności w przyrodzie. Ponad 80% roślin zapylanych jest przez owady, najczęściej właśnie przez pszczołowate. Na swoim ciele przenoszą one ziarna pyłku z pylników na znamiona słupków roślin, w ten sposób je zapylając. W zamian wykorzystują ich zasoby, czerpiąc od nich pokarm białkowy w postaci pyłku kwiatowego oraz energetyczny, czyli nektar.

Rośliny miododajne, które przyciągną pszczoły w ogrodzie

Nasturcje (Tropaeolum L.)
Nasturcje to jedne z najpopularniejszych kwiatów ozdobnych, gdyż ładnie, obficie i długo kwitną. Poza walorami estetycznymi mają również zastosowanie w zielarstwie i kuchni, a ich kwiaty są bardzo chętnie odwiedzane przez owady. Spośród wielu gatunków, prym wiedzie nasturcja większa, o bardzo dekoracyjnych, dużych, wielokolorowych kwiatach i talerzowatych liściach. Kwitnie od czerwca, przez całe lato, aż do późnej jesieni i świetnie nadaje się zarówno do pojemników (odmiany karłowe), jak i na rabaty.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Inny popularny gatunek to nasturcja kanaryjska, pnącze dorastające nawet do 3 metrów, o jaskrawożółtych, opatrzonych wyraźnymi ostrogami, niewielkich kwiatach. Zakwita od lipca do późnej jesieni, bardziej jednak nadaje się do ogrodów niż na tarasy i balkony.
Kolejnym mniej popularnym gatunkiem jest nasturcja bulwiasta, pnącze dorastające do 2 metrów o niewielkich, ale jaskrawo ubarwionych, czerwono-pomarańczowych kwiatach, licznie pojawiających się od połowy lata do późnej jesieni.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Ogórecznik lekarski (Borago officinalis L.)
Jest to silnie rosnąca roślina jednoroczna o pięknych, dużych, niebieskich (bywają też białe) kwiatach z białym środkiem, zebranych w okazałe baldachogrona, pojawiających się wczesnym latem od czerwca do sierpnia. Jego kwiaty są szczególnie lubiane przez pszczoły. W Polsce uprawia się go z powodzeniem w pojemnikach i skrzynkach jako roślinę leczniczą (ziele ogórecznika), ale znajduje też zastosowanie w kosmetyce (olej z jego nasion) oraz w kuchni (świeże liście).

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Wrzosy (Calluna L.)
Wrzosy zaczynają kwitnąć pod koniec lata i pozostają dekoracyjne, aż do zimy. Mogą zdobić donice i skrzynie, ścieżki oraz skalniaki, ale najlepiej czują się i wyglądają posadzone w dużych grupach na tle drzew i krzewów. Jako rośliny miododajne dla pszczół nie nadają się wrzosy pączkowe, a jedynie kwitnące krócej, odmiany pełnokwiatowe. Odmiany wrzosów pełnokwiatowych wybierane, by jak najlepiej służyły pszczołom, powinny mieć więc różne pory kwitnienia: bardzo wczesna odmiana Hammondi, kwitnąca późnym latem Anna Maria, Hammilton i długo kwitnąca odmiana LongWhite. Jeśli w naszych kompozycjach chcemy również zasadzić wrzosy pączkowe, a jednocześnie zapewnić korzyści pszczołom, to warto wymieszać je z tymi odmianami.

    

1 2 3 4 5 6

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.