Porady ogrodnicze

Wszystko co warto wiedzieć o jemiole

Jemioła to roślina pasożytnicza, ale również magiczna, symbol życia i płodności. Ma zastosowania w medycynie - wspomaga leczenie nadciśnienia, odmrożeń i cukrzycy.
Wszystko co warto wiedzieć o jemiole

Tradycja
Dla druidów, jemioła rosnąca na dębach była jednym z najsilniejszych talizmanów. Porównywali jej słodkie owoce do boskiego nasienia. Wierzyli, że noszenie gałązek jemioły przy sobie wzmaga potencję i odpędza złe duchy. Jemioła jest również symbolem przetrwania. Ponieważ rośnie na drzewach, które już utraciły liście i zapadły w „sen zimowy” (porównywany do śmierci), symbolizuje powtórne narodziny i przetrwanie duszy po śmierci. Do dziś w Święta Bożego Narodzenia w mieszkaniach wiesza się jemiołę, aby zapewnić domownikom miłość, zdrowie, szczęście i powodzenie.

Jemioła z własnego ogródka
W naturze spotyka się jemioły, które wyspecjalizowały się w korzystaniu tylko z jednego żywiciela, np. jemioła jodłowa, która bytuje tylko na jodle, a jemioła rozpierzchła na sośnie. Najpopularniejsza jemioła pospolita dobrze będzie czuła się na różnych drzewach liściastych. Lubi zwłaszcza te o miękkim drewnie jak jabłoń, brzoza, lipa, jarzębina, wierzba, akacja. Jeżeli chcesz mieć w swoim ogrodzie jemiołę, należy najpierw zebrać jej białe owoce i pozbyć się z nich mięsistej otoczki. 

Ponieważ jemioła jest półpasożytem, należy znaleźć dla niej odpowiedniego żywiciela. Wybieramy odpowiednie drzewko, na którym zasiejemy zebrane nasiona. Na dwu - trzyletniej gałęzi wykonujemy nacięcie i odginamy lekko brzegi. W tę kieszonkę wciskamy nasiona. Możemy zrobić to w kilku miejscach. Całą "operację" należy przeprowadzić w lutym. Jeżeli zbierzemy nasionka np. ze świątecznego stroika, wówczas powinny wykiełkować ona jeszcze tej samej wiosny.

Nadmierna ilość jemioły może jednak  łatwo pozbawić żywiciela  wody i składników odżywczych. Aby zapobiec jego obumieraniu należy usunąć młode roślinki jemioły. Wycinamy je tak głęboko, jak to możliwe. Miejsce, na którym rosła, posmarujmy pastą sadowniczą.

Jemiołę, którą wykorzystuje się w ziołolecznictwie, należy zbierać w okresie zimowym (od późnej jesieni do wczesnej wiosny). Używamy do tego długiego kijka z sekatorem na końcu. Najlepiej wybierać pędy, które nie przekroczyły 0,5 cm. Po zebraniu suszy się je w przewiewnym pomieszczeniu o temperaturze pokojowej. Przechowujemy  w miejscach suchych i z dostępem do powietrza.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Właściwości lecznicze 
W Polsce rosną dwa gatunki jemioły: pospolita i biała. Mało kto wie, że wszystkie części jemioły są trujące. Spożywanie ich na surowo może wywołać wymioty i biegunki. 
 
W farmakologii wodne i alkoholowe wyciągi z jemioły stosuje się przy niewydolności krążenia, miażdżycy, cukrzycy, nadmiernym krwawieniu miesiączkowym i arytmii serca. Jemioła reguluje ciśnienie krwi, za wysokie obniża, za niskie podwyższa, reguluje przemianę materii, pozytywnie wpływa na pracę serca. Ma właściwości uspokajające i łagodzące objawy menopauzy, oddala stany niepokoju, uderzenia gorąca i poty.
 
Jemioła – przepisy lecznicze
Herbatka z jemioły. Czubatą łyżkę ziela jemioły zalewamy szklanką przegotowanej, zimnej wody. Odstawiamy do naciągnięcia na 10-12 godzin, lekko podgrzewamy. Pijemy profilaktycznie 1 szklankę dziennie, leczniczo 3 szklanki.

Napar na nadciśnienie. Mieszamy 2 łyżki liści jemioły, 2 łyżki kwiatostanu głogu, 1 łyżkę czosnku niedźwiedziego. Łyżeczkę mieszanki zalewamy szklanką wrzątku. Zaparzamy 15 minut pod przykryciem.

Maść na odmrożenia. Świeże białe owoce jemioły rozgniatamy i mieszamy ze smalcem. Kilkakrotnie w ciągu dnia smarujemy odmrożone miejsca. Maść świetnie nadaje się również do leczenia wszelkich zmian skórnych i odcisków.

Sok na chore stawy.  Do szklanki zimnej wody wrzucamy łyżkę świeżych, umytych pędów i liści jemioły. Odstawiamy na dobę w chłodne miejsce. Odsączamy pędy i liście, wyciskamy z nich sok. W moździerzu trzemy owoce jemioły na papkę. Nastepnie łączymy owocową papkę z sokiem. Przez 10 dni wcieramy w bolące, zesztywniałe stawy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Fot. 123RF/PICSELL

Jemioła rosnąca na dębach i topolach uchodzi za najsilniej działającą. W preparatach przeciwnowotworowych stosuje się jednakowoż ekstrakty z roślin rosnących na jabłoniach, dębach, sosnach i jodłach. Uwaga: Należy pamiętać, że jemioła wykazuje silne działanie. Przedawkowana może wywołać wymioty, kolki a nawet drgawki.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:

Poisencja, czyli gwiazda betlejemska

Zamiokulkas zamiolistny. Roślina idealna dla zapominalskich

Rośliny, które nie boją się kaloryfera



Dlaczego storczyki w domu nie kwitną?

Rośliny w domu. Zobacz, najpiękniejsze inspiracje Użytkowników Deccoria.pl (Kliknij w zdjęcie)

  

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.