Wszystko co warto wiedzieć o jemiole

Data publikacji: 2017-12-22 13:00:00

Jemioła to roślina pasożytnicza, ale również magiczna, symbol życia i płodności. Ma zastosowania w medycynie - wspomaga leczenie nadciśnienia, odmrożeń i cukrzycy.

Wszystko co warto wiedzieć o jemiole

Tradycja
Dla druidów, jemioła rosnąca na dębach była jednym z najsilniejszych talizmanów. Porównywali jej słodkie owoce do boskiego nasienia. Wierzyli, że noszenie gałązek jemioły przy sobie wzmaga potencję i odpędza złe duchy. Jemioła jest również symbolem przetrwania. Ponieważ rośnie na drzewach, które już utraciły liście i zapadły w „sen zimowy” (porównywany do śmierci), symbolizuje powtórne narodziny i przetrwanie duszy po śmierci. Do dziś w Święta Bożego Narodzenia w mieszkaniach wiesza się jemiołę, aby zapewnić domownikom miłość, zdrowie, szczęście i powodzenie.

Jemioła z własnego ogródka
W naturze spotyka się jemioły, które wyspecjalizowały się w korzystaniu tylko z jednego żywiciela, np. jemioła jodłowa, która bytuje tylko na jodle, a jemioła rozpierzchła na sośnie. Najpopularniejsza jemioła pospolita dobrze będzie czuła się na różnych drzewach liściastych. Lubi zwłaszcza te o miękkim drewnie jak jabłoń, brzoza, lipa, jarzębina, wierzba, akacja. Jeżeli chcesz mieć w swoim ogrodzie jemiołę, należy najpierw zebrać jej białe owoce i pozbyć się z nich mięsistej otoczki. 

Ponieważ jemioła jest półpasożytem, należy znaleźć dla niej odpowiedniego żywiciela. Wybieramy odpowiednie drzewko, na którym zasiejemy zebrane nasiona. Na dwu - trzyletniej gałęzi wykonujemy nacięcie i odginamy lekko brzegi. W tę kieszonkę wciskamy nasiona. Możemy zrobić to w kilku miejscach. Całą "operację" należy przeprowadzić w lutym. Jeżeli zbierzemy nasionka np. ze świątecznego stroika, wówczas powinny wykiełkować ona jeszcze tej samej wiosny.

Nadmierna ilość jemioły może jednak  łatwo pozbawić żywiciela  wody i składników odżywczych. Aby zapobiec jego obumieraniu należy usunąć młode roślinki jemioły. Wycinamy je tak głęboko, jak to możliwe. Miejsce, na którym rosła, posmarujmy pastą sadowniczą.

Jemiołę, którą wykorzystuje się w ziołolecznictwie, należy zbierać w okresie zimowym (od późnej jesieni do wczesnej wiosny). Używamy do tego długiego kijka z sekatorem na końcu. Najlepiej wybierać pędy, które nie przekroczyły 0,5 cm. Po zebraniu suszy się je w przewiewnym pomieszczeniu o temperaturze pokojowej. Przechowujemy  w miejscach suchych i z dostępem do powietrza.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Właściwości lecznicze 
W Polsce rosną dwa gatunki jemioły: pospolita i biała. Mało kto wie, że wszystkie części jemioły są trujące. Spożywanie ich na surowo może wywołać wymioty i biegunki. 
 
W farmakologii wodne i alkoholowe wyciągi z jemioły stosuje się przy niewydolności krążenia, miażdżycy, cukrzycy, nadmiernym krwawieniu miesiączkowym i arytmii serca. Jemioła reguluje ciśnienie krwi, za wysokie obniża, za niskie podwyższa, reguluje przemianę materii, pozytywnie wpływa na pracę serca. Ma właściwości uspokajające i łagodzące objawy menopauzy, oddala stany niepokoju, uderzenia gorąca i poty.
 
Jemioła – przepisy lecznicze
Herbatka z jemioły. Czubatą łyżkę ziela jemioły zalewamy szklanką przegotowanej, zimnej wody. Odstawiamy do naciągnięcia na 10-12 godzin, lekko podgrzewamy. Pijemy profilaktycznie 1 szklankę dziennie, leczniczo 3 szklanki.

Napar na nadciśnienie. Mieszamy 2 łyżki liści jemioły, 2 łyżki kwiatostanu głogu, 1 łyżkę czosnku niedźwiedziego. Łyżeczkę mieszanki zalewamy szklanką wrzątku. Zaparzamy 15 minut pod przykryciem.

Maść na odmrożenia. Świeże białe owoce jemioły rozgniatamy i mieszamy ze smalcem. Kilkakrotnie w ciągu dnia smarujemy odmrożone miejsca. Maść świetnie nadaje się również do leczenia wszelkich zmian skórnych i odcisków.

Sok na chore stawy.  Do szklanki zimnej wody wrzucamy łyżkę świeżych, umytych pędów i liści jemioły. Odstawiamy na dobę w chłodne miejsce. Odsączamy pędy i liście, wyciskamy z nich sok. W moździerzu trzemy owoce jemioły na papkę. Nastepnie łączymy owocową papkę z sokiem. Przez 10 dni wcieramy w bolące, zesztywniałe stawy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Fot. 123RF/PICSELL

Jemioła rosnąca na dębach i topolach uchodzi za najsilniej działającą. W preparatach przeciwnowotworowych stosuje się jednakowoż ekstrakty z roślin rosnących na jabłoniach, dębach, sosnach i jodłach. Uwaga: Należy pamiętać, że jemioła wykazuje silne działanie. Przedawkowana może wywołać wymioty, kolki a nawet drgawki.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:

Poisencja, czyli gwiazda betlejemska

Zamiokulkas zamiolistny. Roślina idealna dla zapominalskich

Rośliny, które nie boją się kaloryferaDlaczego storczyki w domu nie kwitną?

Rośliny w domu. Zobacz, najpiękniejsze inspiracje Użytkowników Deccoria.pl (Kliknij w zdjęcie)

  

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)
Grazyna123

Autor: Grazyna123
Data: 2017-12-28 16:12:30
Ja polecam olejki CBD do kupienia w sklepie konopnecentrum, więcej informacji na stronie sklepu