Zastosowania sody oczyszczonej w ogrodzie

Data publikacji: 2017-03-18 06:00:00

Wodorowęglan sodu, czyli popularna soda oczyszczona ma wiele praktycznych zastosowań. Z powodzeniem zastępuje większość sklepowych detergentów. Co ciekawe, można wykorzystywać ją nie tylko w domu, ale też w ogrodzie. Dzięki swoim właściwościom sprawdzi się między innymi jako środek do usuwania chwastów.

Zastosowania sody oczyszczonej w ogrodzie

1. Środek grzybobójczy
Z wykorzystaniem sody oczyszczonej przygotujemy skuteczny i naturalny oprysk na choroby grzybowe, np. czarną plamistość liści, mączniak rzekomy, mączniak prawdziwy.

1 l wody należy połączyć z 10 g sody oczyszczonej i dobrze wymieszać. Roztwór rozpylamy na zainfekowane rośliny przez 10 dni.

Widocznym objawem działania preparatu będzie ciemnienie białego nalotu. Aby poprawić jego skuteczność, można dodać do niego 10 g starego szarego mydła.

Przeczytaj również: Poradnik ogrodnika: marzec w ogrodzie »

2.  Środek chwastobójczy
Chwasty to prawdziwa zmora każdego ogrodnika. Wodorowęglan sodu to jeden z lepszych środków zapobiegających rozwojowi niechcianych roślin. Szczególnie dobrze sprawdzi się przy plewieniu „zielska” porastającego przestrzenie między kamieniami lub przy płytkach w ścieżce ogrodowej. Proszek wsypujemy do szczelin między kostkami. W razie konieczności zabieg ten powtarzamy - soda, w przeciwieństwie do innych chemicznych preparatów, działa wolniej i mniej inwazyjnie. Najlepszą porą na jej aplikację jest wczesny wieczór, kiedy słońce mniej operuje, spada temperatura powietrza, a silny wiatr ustaje.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

3. Mrówki
Obecność mrówek w ogrodzie ma swoje zalety, jak i wady. Roznoszą nasiona roślin, ułatwiając wysiew niektórych gatunków, czyszczą trawnik z odpadów organicznych, spulchniają glebę i dystrybuują w niej potrzebne składniki mineralne. Niestety, ich kopczyki mogą przeszkadzać w ukorzenieniu się roślin, istnieje również ryzyko, że insekty z ogrodu przedostaną się do domu. Aby ograniczyć ich liczebność, posypujemy sodą te miejsca, które owady szczególnie sobie upodobały.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


4. Donice
Na wiekowych, plastikowych, jak i ceramicznych donicach z czasem pojawia się biały osad, czyli kamień. W domowych warunkach bardzo ciężko się go pozbyć. Jednym ze sprawdzonych sposobów, by go usunąć, jest soda oczyszczona. Mieszamy ją ze skrobią kukurydzianą i zalewamy niewielką ilością ciepłej wody, aby uzyskać coś w rodzaju gęstej pasty. Za pomocą szczotki nakładamy ją na ranty naczynia i szorujemy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

5. Przeciw szkodnikom
Jeśli rośliny w ogrodzie zostały zaatakowane przez mszyce, przędziorki lub mączliki, a my nie chcemy zaburzyć ekologicznej uprawy, sięgnijmy po sodę oczyszczoną. Nie zaszkodzi ona ani zajętym okazom, ani ludziom.. Można z niej przygotować trzy różne roztwory:

- 3 łyżki sody dosypujemy do 4 l wody, mieszamy do połączenia obu substancji.

- 1/2 łyżeczki sody ocieczonej dodajemy do 1 l wody. Do roztworu dolewamy 1/2 łyzeczki oleju jadalnego. Dokładnie mieszamy.

- W 4 l ciepłej wody rozpuszczamy 2 łyżeczki sody i 10 g startego szarego mydła.

Oprysk można wykonać zarówno ręcznie — zwykłym opryskiwaczem, jak i tym plecakowym. Warto też przecierać nim liście. Czynność powtarzamy co 3 - 4 dni.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zobacz: Kwiaty cięte. Jak przedłużyć ich życie? »

6. Kwiaty cięte
Aby przedłużyć życie kwiatom ciętym, dosypmy do wody, w której stoją ok. 1/2 łyżeczki wodorowęglanu sodu. To zapobiegnie szybkiemu więdnięciu roślin.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:

Piękny ogród na piasku. Które kwiaty wybrać i jak użyźnić podłoże?

TOP10 Kwitnących krzewów ogrodowych

10 roślin, które wyrosną w cieniu

Najlepsze rośliny liściaste na żywopłot

Stwórz staw przyjazny dla zwierząt

Sposób na skarpę w ogrodzie

Ogród skalny. Jak go zbudować?

Ogród dla niecierpliwych. Rośliny szybkorosnące

Zobacz: Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu ogrodu?

Suma punktów: 5

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy