Rośliny domowe

Co robić, gdy kaktus nie chce zakwitnąć?

Kaktusy to rośliny wdzięczne i proste w uprawie. Naprawdę trzeba się namęczyć, by je uśmiercić – w większości przypadków są one niemal nie do zdarcia. Prawdziwą sztuką natomiast jest… zmusić je do kwitnienia.
Co robić, gdy kaktus nie chce zakwitnąć?

Niewątpliwy czar, egzotyczny wygląd i prosta pielęgnacja sprawiają, że kaktusy to jedne z najchętniej uprawianych roślin w domach. W naturze występują one na terenach obu Ameryk. Wchodzą w skład rodziny sukulentów, co oznacza, że posiadają zdolność magazynowania wody w różnych tkankach, dokładniej — w łodygach. Od innych przedstawicieli tej grupy odróżnia je „aureola” – zabarwiona otoczka, z której wyrastają kłujące, przekształcone liście, potocznie określane kolcami. To jednak nie jest ich prawidłowa nazwa. Te ostre „wypustki” to ciernie. Z aureoli wyrastają również odrosty, włoski, owoce oraz... kwiaty. Wszystkie kaktusy wytwarzają kwiaty: w zależności od gatunku i odmian, jedne mogą zakwitać częściej, inne rzadziej. Zwykle jednak, okazy uprawiane w domu kwiecą się „od święta”, a częściej nawet — wcale.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Od ich zróżnicowania w obrębie rodziny zależy także łatwość pobudzenia do kwitnienia. Nie jest to sprawa tak oczywista, jak mogłoby się wydawać, co nie znaczy, że bardzo trudna — wręcz przeciwnie, wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zabiegach pielęgnacyjnych.

Sukulenty te nie są tak samoobsługowe, jak mogłoby się wydawać
Aby zakwitnąć, kaktusy muszą wpierw przezimować. Jak większość roślin, potrzebują one przejść w stan spoczynku. W naturze czas ten zależy od m.in. od miejsca występowania. Gatunki północnoamerykańskie „zasypiają” w porze gorącej, południowoamerykańskie — w porze chłodnej. Podobne warunki, jeśli zależy nam na kwiatach kaktusów, należy zapewnić okazom uprawianym w mieszkaniu.

Kaktusy w waszych domach uparcie nie chcą zakwitnąć? Zwróćcie zatem uwagę na ich umiejscowienie. Jeśli stoją one na parapecie nad kaloryferem, zupełnie nie ma się czemu dziwić. W minionych miesiącach grzejniki pracowały z pełną mocą, skutecznie utrudniając roślinom zapadnięcie w zimowy sen.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jak zatem zmusić kaktusy do kwitnienia?
Odpowiedź wydaje się jasna — skuteczną metodą jest przeniesienie uprawianych egzemplarzy na czas zimowania w chłodne miejsce — do piwnicy, czy nawet lodówki. W listopadzie, kiedy temperatura utrzymuje się na poziomie 10-12 st. C, zaprzestajemy podlewania. Wyciągamy wówczas rośliny z ziemi, z pojemników, owijamy w papierowe gazety i przenosimy do pomieszczenia o niższej temperaturze powietrza. Co ważne — nie muszą mieć one stałego dostępu do światła. Zimą praktycznie o nich zapominamy: nie podlewamy i nie pielęgnujemy w żaden inny sposób.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Wczesną wiosną na przełomie marca i kwietnia przynosimy rośliny z powrotem do domu. Nie martwcie się, jeśli będą wyglądać na zmarnowane, zasuszone, oklapnięte. Wkrótce nabiorą życia. Umieszczamy je w doniczkach ze świeżą ziemią. I tutaj postąpić możemy na dwa sposoby:
- albo podlewamy roślinę ciepłą wodą, w temperaturze ok. 25 st. C, i odstawiamy je w ich stałe miejsce;
- albo najpierw ustawiamy je na docelowym stanowisku, a podlewanie zaczynamy po dopiero upływie ok. tygodnia.

Niezależnie od obranej metody, bardzo szybko dostrzeżecie, jak kaktusy nabierają sił i zielenieją. W niedługim czasie pojawią się także pąki, zwiastujące rychłe kwitnienie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na właściwe warunki uprawy!
- Światło — po przyniesieniu roślin do domu, koniecznie ustawmy je w pełnym słońcu, np. na parapecie okien o południowej lub południowozachodniej wystawie.
- Podlewanie — nie powinno być zbyt częste. Obfite nawadnianie w najlepszym wypadku skończy się brakiem kwitnienia, w najgorszym — zmarnowaniem rośliny. Uprawiając sukulenty, dobrze kierować się zasadą, że lepiej je przesuszyć, niż przelać. Co ważne — przed podlaniem woda pobrana z kranu powinna odstać ok. 24 h.
- Nawożenie — kaktusy wymagają dokarmiania nawozami przygotowanymi zgodnie z ich potrzebami, o obniżonej zawartości azotu. Nie sprawdzą się w tym celu odżywki stosowane do innych roślin domowych.

Przeczytaj również:
Piękny ogród na piasku. Które kwiaty wybrać i jak użyźnić podłoże? 
TOP10 Kwitnących krzewów ogrodowych
10 roślin, które wyrosną w cieniu
Najlepsze rośliny liściaste na żywopłot
Stwórz staw przyjazny dla zwierząt
Sposób na skarpę w ogrodzie
Ogród skalny. Jak go zbudować?
Ogród dla niecierpliwych. Rośliny szybkorosnące

Zobacz: Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu ogrodu?



Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.