Co robić, gdy kaktus nie chce zakwitnąć?

Data publikacji: 2018-04-13 17:00:00

Kaktusy to rośliny wdzięczne i proste w uprawie. Naprawdę trzeba się namęczyć, by je uśmiercić – w większości przypadków są one niemal nie do zdarcia. Prawdziwą sztuką natomiast jest… zmusić je do kwitnienia.

Co robić, gdy kaktus nie chce zakwitnąć?

Niewątpliwy czar, egzotyczny wygląd i prosta pielęgnacja sprawiają, że kaktusy to jedne z najchętniej uprawianych roślin w domach. W naturze występują one na terenach obu Ameryk. Wchodzą w skład rodziny sukulentów, co oznacza, że posiadają zdolność magazynowania wody w różnych tkankach, dokładniej — w łodygach. Od innych przedstawicieli tej grupy odróżnia je „aureola” – zabarwiona otoczka, z której wyrastają kłujące, przekształcone liście, potocznie określane kolcami. To jednak nie jest ich prawidłowa nazwa. Te ostre „wypustki” to ciernie. Z aureoli wyrastają również odrosty, włoski, owoce oraz... kwiaty. Wszystkie kaktusy wytwarzają kwiaty: w zależności od gatunku i odmian, jedne mogą zakwitać częściej, inne rzadziej. Zwykle jednak, okazy uprawiane w domu kwiecą się „od święta”, a częściej nawet — wcale.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Od ich zróżnicowania w obrębie rodziny zależy także łatwość pobudzenia do kwitnienia. Nie jest to sprawa tak oczywista, jak mogłoby się wydawać, co nie znaczy, że bardzo trudna — wręcz przeciwnie, wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zabiegach pielęgnacyjnych.

Sukulenty te nie są tak samoobsługowe, jak mogłoby się wydawać
Aby zakwitnąć, kaktusy muszą wpierw przezimować. Jak większość roślin, potrzebują one przejść w stan spoczynku. W naturze czas ten zależy od m.in. od miejsca występowania. Gatunki północnoamerykańskie „zasypiają” w porze gorącej, południowoamerykańskie — w porze chłodnej. Podobne warunki, jeśli zależy nam na kwiatach kaktusów, należy zapewnić okazom uprawianym w mieszkaniu.

Kaktusy w waszych domach uparcie nie chcą zakwitnąć? Zwróćcie zatem uwagę na ich umiejscowienie. Jeśli stoją one na parapecie nad kaloryferem, zupełnie nie ma się czemu dziwić. W minionych miesiącach grzejniki pracowały z pełną mocą, skutecznie utrudniając roślinom zapadnięcie w zimowy sen.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jak zatem zmusić kaktusy do kwitnienia?
Odpowiedź wydaje się jasna — skuteczną metodą jest przeniesienie uprawianych egzemplarzy na czas zimowania w chłodne miejsce — do piwnicy, czy nawet lodówki. W listopadzie, kiedy temperatura utrzymuje się na poziomie 10-12 st. C, zaprzestajemy podlewania. Wyciągamy wówczas rośliny z ziemi, z pojemników, owijamy w papierowe gazety i przenosimy do pomieszczenia o niższej temperaturze powietrza. Co ważne — nie muszą mieć one stałego dostępu do światła. Zimą praktycznie o nich zapominamy: nie podlewamy i nie pielęgnujemy w żaden inny sposób.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Wczesną wiosną na przełomie marca i kwietnia przynosimy rośliny z powrotem do domu. Nie martwcie się, jeśli będą wyglądać na zmarnowane, zasuszone, oklapnięte. Wkrótce nabiorą życia. Umieszczamy je w doniczkach ze świeżą ziemią. I tutaj postąpić możemy na dwa sposoby:
- albo podlewamy roślinę ciepłą wodą, w temperaturze ok. 25 st. C, i odstawiamy je w ich stałe miejsce;
- albo najpierw ustawiamy je na docelowym stanowisku, a podlewanie zaczynamy po dopiero upływie ok. tygodnia.

Niezależnie od obranej metody, bardzo szybko dostrzeżecie, jak kaktusy nabierają sił i zielenieją. W niedługim czasie pojawią się także pąki, zwiastujące rychłe kwitnienie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na właściwe warunki uprawy!
- Światło — po przyniesieniu roślin do domu, koniecznie ustawmy je w pełnym słońcu, np. na parapecie okien o południowej lub południowozachodniej wystawie.
- Podlewanie — nie powinno być zbyt częste. Obfite nawadnianie w najlepszym wypadku skończy się brakiem kwitnienia, w najgorszym — zmarnowaniem rośliny. Uprawiając sukulenty, dobrze kierować się zasadą, że lepiej je przesuszyć, niż przelać. Co ważne — przed podlaniem woda pobrana z kranu powinna odstać ok. 24 h.
- Nawożenie — kaktusy wymagają dokarmiania nawozami przygotowanymi zgodnie z ich potrzebami, o obniżonej zawartości azotu. Nie sprawdzą się w tym celu odżywki stosowane do innych roślin domowych.

Przeczytaj również:
Piękny ogród na piasku. Które kwiaty wybrać i jak użyźnić podłoże? 
TOP10 Kwitnących krzewów ogrodowych
10 roślin, które wyrosną w cieniu
Najlepsze rośliny liściaste na żywopłot
Stwórz staw przyjazny dla zwierząt
Sposób na skarpę w ogrodzie
Ogród skalny. Jak go zbudować?
Ogród dla niecierpliwych. Rośliny szybkorosnące

Zobacz: Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu ogrodu?Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy