Rośliny domowe

Nie tylko przesadzanie. Pielęgnacja roślin doniczkowych wiosną

Zima dawno za nami, a więc z pewnością wielu ogrodników-amatorów już dawno rozpoczęło wykonywanie najważniejszych wiosennych zabiegów pielęgnacyjnych. W natłoku prac w ogrodzie nie zapominajmy o zieleni pokojowej, która również potrzebuje wzmożonej uwagi w tym czasie. Oto najważniejsze czynności, których nie możemy pominąć, jeśli chcemy cieszyć się pięknymi i zdrowymi roślinami doniczkowymi.
Nie tylko przesadzanie. Pielęgnacja roślin doniczkowych wiosną

Porządki
W pierwszej kolejności zaczynamy od sprzątania. Jeśli nadal tego nie zrobiliśmy, najwyższa pora oczyścić rośliny z zimowego kurzu. Te o liściach pokrytych włoskami, przecieramy za pomocą miękkiej szczoteczki. Pozostałe możemy przenieść do wanny lub brodzika i opłukać zimną wodą. Tak wyczyszczone rośliny przechwycą więcej światła słonecznego, niezbędnego do dobrego wzrostu.

Przesadzanie
Z początkiem kwietnia nadal można przesadzać większość roślin. Podstawowa zasada przenoszenia do nowych doniczek jest prosta: młode okazy przesadzamy co roku, starsze, nawet co 2-3 lata. Dlaczego zmiana ziemi i pojemnika jest tak ważna? Rośliny, których podłoże wyjałowiło się lub zostało przerośnięte przez korzenie, wyrosną słabe i mizerne — ziemia pozbawiona wszystkich minerałów nie zapewni im właściwiej ilości składników odżywczych.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Przeczytaj: Dlaczego zioła z supermarketów tak szybko usychają? »

Planując przesadzanie, upewnijmy się, że dany gatunek może być przenoszony właśnie w tym okresie. Rośliny, które kwitną wiosną, np. azalie, można umieścić w „nowym lokum” dopiero po przekwitnięciu. Szukając dla naszych okazów nowych doniczek, pamiętajmy, by wybierać te niewiele większe od dotychczasowych. Przed przenosinami rośliny obficie podlewamy. W nowej doniczce, poza ziemią, znaleźć powinien się również drenaż – keramzyt, gruby żwir lub fragmenty potłuczonych ceramicznych doniczek – który zapewni korzeniom dostęp do tlenu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Nawożenie
Ponieważ świeże po przesadzaniu podłoże pełne jest niezbędnych składników odżywczych, ewentualne nawożenie przeprowadzamy dopiero po upływie ok. miesiąca.

Rośliny doniczkowe do prawidłowego rozwoju wymagają regularnego dokarmiania — proporcjonalnego uzupełniania makroelementów (azotu, fosforu, potasu), jak i mikroelementów (magnezu, cynku). Pamiętajmy przy tym, że zapotrzebowania na składniki odżywcze roślin różnią się w zależności od ich charakterystyk — te, o ozdobnych liściach będą odżywiane inaczej, niż te z ozdobnymi kwiatami. I tak w okresie kwitnienia rośliny kwiecące się wspomagać będziemy fosforem i potasem, a gatunki z drugiej grupy — azotem. Zieleń pokojową nawozimy od marca do września. Zaczynamy od niewielkich dawek, które zwiększamy w czasie najaktywniejszego wzrostu, by później znów stopniowo je zmniejszać. Część roślin kwitnących, mających duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze (jak np. pelargonie) nawozimy raz w tygodniu. Większości gatunków wystarczy jednak odżywianie raz na 14 dni, a w niektórych przypadkach (sukulenty, kaktusy) nawet raz na miesiąc. Odżywkę lepiej stosować często, a w małych porcjach. Indywidualny termin i ilość dozowanej odżywki dopasowujemy do wymagań gatunku i wielkości roślin. Dzięki temu dłużej utrzymamy je w dobrej kondycji.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Podlewanie
Podlewanie jest najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym roślin domowych. To od niego w głównej mierze zależy stan naszych „podopiecznych”. Każdy gatunek ma odrębne preferencje względem nawadniania. Warunkowane są one przez wiele zróżnicowanych czynników (m.in. temperaturę, wilgotność) oraz fazę cyklu życiowego, w którym znajdują się poszczególne okazy. Prowadząc mieszkaniową uprawę, warto upewnić się, jakie zapotrzebowanie mają poszczególne rośliny. Zwykle nawilżamy je rzadko a obficie — chwilowe niedobory wody są dla nich mniej szkodliwe, niż nadmierne przelanie, co zdarza się nagminnie przy częstym, acz skąpym podlewaniu. Najlepiej używać wody miękkiej, z niedużą ilością wapnia, np. takiej po przegotowaniu i ostygnięciu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Rośliny kwitnące zimą
Rośliny, których okres kwitnienia przypada na zimę, wiosną przechodzą w stan spoczynku. Co za tym idzie, przestajemy je dokarmiać i rzadziej je podlewamy. W przypadku poinsecji, kiedy traci ona kwiatostan, przycinamy jej pędy nad 2-3 oczkiem i przenosimy na ok. 30 dni do chłodnego miejsca. Później wymieniamy doniczkę na większą, regularnie podlewamy i nawozimy aż do października.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:
Piękny ogród na piasku. Które kwiaty wybrać i jak użyźnić podłoże?
TOP10 Kwitnących krzewów ogrodowych
10 roślin, które wyrosną w cieniu
Najlepsze rośliny liściaste na żywopłot
Stwórz staw przyjazny dla zwierząt
Sposób na skarpę w ogrodzie
Ogród skalny. Jak go zbudować?
Ogród dla niecierpliwych. Rośliny szybkorosnące

Zobacz: Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu ogrodu?

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.