Nie tylko przesadzanie. Pielęgnacja roślin doniczkowych wiosną

Data publikacji: 2017-04-07 12:00:00

Zima dawno za nami, a więc z pewnością wielu ogrodników-amatorów już dawno rozpoczęło wykonywanie najważniejszych wiosennych zabiegów pielęgnacyjnych. W natłoku prac w ogrodzie nie zapominajmy o zieleni pokojowej, która również potrzebuje wzmożonej uwagi w tym czasie. Oto najważniejsze czynności, których nie możemy pominąć, jeśli chcemy cieszyć się pięknymi i zdrowymi roślinami doniczkowymi.

Nie tylko przesadzanie. Pielęgnacja roślin doniczkowych wiosną

Porządki
W pierwszej kolejności zaczynamy od sprzątania. Jeśli nadal tego nie zrobiliśmy, najwyższa pora oczyścić rośliny z zimowego kurzu. Te o liściach pokrytych włoskami, przecieramy za pomocą miękkiej szczoteczki. Pozostałe możemy przenieść do wanny lub brodzika i opłukać zimną wodą. Tak wyczyszczone rośliny przechwycą więcej światła słonecznego, niezbędnego do dobrego wzrostu.

Przesadzanie
Z początkiem kwietnia nadal można przesadzać większość roślin. Podstawowa zasada przenoszenia do nowych doniczek jest prosta: młode okazy przesadzamy co roku, starsze, nawet co 2-3 lata. Dlaczego zmiana ziemi i pojemnika jest tak ważna? Rośliny, których podłoże wyjałowiło się lub zostało przerośnięte przez korzenie, wyrosną słabe i mizerne — ziemia pozbawiona wszystkich minerałów nie zapewni im właściwiej ilości składników odżywczych.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Przeczytaj: Dlaczego zioła z supermarketów tak szybko usychają? »

Planując przesadzanie, upewnijmy się, że dany gatunek może być przenoszony właśnie w tym okresie. Rośliny, które kwitną wiosną, np. azalie, można umieścić w „nowym lokum” dopiero po przekwitnięciu. Szukając dla naszych okazów nowych doniczek, pamiętajmy, by wybierać te niewiele większe od dotychczasowych. Przed przenosinami rośliny obficie podlewamy. W nowej doniczce, poza ziemią, znaleźć powinien się również drenaż – keramzyt, gruby żwir lub fragmenty potłuczonych ceramicznych doniczek – który zapewni korzeniom dostęp do tlenu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Nawożenie
Ponieważ świeże po przesadzaniu podłoże pełne jest niezbędnych składników odżywczych, ewentualne nawożenie przeprowadzamy dopiero po upływie ok. miesiąca.

Rośliny doniczkowe do prawidłowego rozwoju wymagają regularnego dokarmiania — proporcjonalnego uzupełniania makroelementów (azotu, fosforu, potasu), jak i mikroelementów (magnezu, cynku). Pamiętajmy przy tym, że zapotrzebowania na składniki odżywcze roślin różnią się w zależności od ich charakterystyk — te, o ozdobnych liściach będą odżywiane inaczej, niż te z ozdobnymi kwiatami. I tak w okresie kwitnienia rośliny kwiecące się wspomagać będziemy fosforem i potasem, a gatunki z drugiej grupy — azotem. Zieleń pokojową nawozimy od marca do września. Zaczynamy od niewielkich dawek, które zwiększamy w czasie najaktywniejszego wzrostu, by później znów stopniowo je zmniejszać. Część roślin kwitnących, mających duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze (jak np. pelargonie) nawozimy raz w tygodniu. Większości gatunków wystarczy jednak odżywianie raz na 14 dni, a w niektórych przypadkach (sukulenty, kaktusy) nawet raz na miesiąc. Odżywkę lepiej stosować często, a w małych porcjach. Indywidualny termin i ilość dozowanej odżywki dopasowujemy do wymagań gatunku i wielkości roślin. Dzięki temu dłużej utrzymamy je w dobrej kondycji.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Podlewanie
Podlewanie jest najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym roślin domowych. To od niego w głównej mierze zależy stan naszych „podopiecznych”. Każdy gatunek ma odrębne preferencje względem nawadniania. Warunkowane są one przez wiele zróżnicowanych czynników (m.in. temperaturę, wilgotność) oraz fazę cyklu życiowego, w którym znajdują się poszczególne okazy. Prowadząc mieszkaniową uprawę, warto upewnić się, jakie zapotrzebowanie mają poszczególne rośliny. Zwykle nawilżamy je rzadko a obficie — chwilowe niedobory wody są dla nich mniej szkodliwe, niż nadmierne przelanie, co zdarza się nagminnie przy częstym, acz skąpym podlewaniu. Najlepiej używać wody miękkiej, z niedużą ilością wapnia, np. takiej po przegotowaniu i ostygnięciu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Rośliny kwitnące zimą
Rośliny, których okres kwitnienia przypada na zimę, wiosną przechodzą w stan spoczynku. Co za tym idzie, przestajemy je dokarmiać i rzadziej je podlewamy. W przypadku poinsecji, kiedy traci ona kwiatostan, przycinamy jej pędy nad 2-3 oczkiem i przenosimy na ok. 30 dni do chłodnego miejsca. Później wymieniamy doniczkę na większą, regularnie podlewamy i nawozimy aż do października.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:
Piękny ogród na piasku. Które kwiaty wybrać i jak użyźnić podłoże?
TOP10 Kwitnących krzewów ogrodowych
10 roślin, które wyrosną w cieniu
Najlepsze rośliny liściaste na żywopłot
Stwórz staw przyjazny dla zwierząt
Sposób na skarpę w ogrodzie
Ogród skalny. Jak go zbudować?
Ogród dla niecierpliwych. Rośliny szybkorosnące

Zobacz: Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu ogrodu?

 

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy