Rośliny domowe

Genialna esencja do paprotek. Podlewaj regularnie

Domowe paprocie mają w sobie dużo uroku i doskonale oczyszczają powietrze z toksyn. Często jednak ze względu na niewłaściwą pielęgnację nasze paprotki marnieją. Podpowiadamy, jak uratować paproć, gdy jest przesuszona lub przelana i czym ją nawozić, by odżyła.

Genialna esencja do paprotek. Podlewaj regularnie
Domowe nawozy sprawią, że paprotka odżyje. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Paprotka — uprawa i pielęgnacja

Paprocie najlepiej czują się na stanowisku półcienistym, ale nie cienistym. Brak słońca powoduje żółknięcie i opadanie listków. Nie należy stawiać ich bezpośrednio nad kaloryferem. Polecam półki pokojowe i miejsca obok okna osłoniętego firanką. Temperatura powinna być umiarkowana, a pomieszczenie często wietrzone. Pamiętajmy, że paprocie nie znoszą suchego powietrza, dlatego też należy je zraszać letnim prysznicem lub rozpylać wokół nich mgłę. Możemy również ustawić rośliny w sąsiedztwie nawilżacza powietrza (stwarza on idealny mikroklimat dla paproci). 

Paprotka — podlewanie

Do podlewania używajmy „odstanej” wody z kranu. Jedną ze sprawdzonych metod podlewania paprotki, jest dostarczenie jej dużej ilości wody na raz, a po kilku minutach, usunięcie jej nadmiaru z podstawki. Ziemię podlewamy ponownie, gdy odrobinę przeschnie.

Paprotka — nawożenie

W okresie wzrostu paprocie nawozimy co 2-3 tygodnie. Polecamy płynne nawozy do roślin doniczkowych zielonych (z dużą zawartością azotu). Stosujemy duże rozcieńczenie, ponieważ rośliny te mają naprawdę zminimalizowane potrzeby pokarmowe, za to bardzo dużą wrażliwość na zasolenie podłoża. 

Paprotka — przesadzanie

Jeżeli będziemy chcieli przesadzić naszą paprotkę, pamiętajmy że tego zabiegu nie można dokonywać nazbyt często i robimy to, kiedy naprawdę pojawia się taka konieczność. Paprotki mają dziwne upodobania do ciasnych doniczek. Nie ma konieczności częstego ich przesadzania. Robimy to, kiedy doniczka okazuje się dużo za mała.

Paprotki nie lubią przesadzania. Im mniejsza doniczka tym lepiej. Fot. 123RF/PICSEL

Najlepszym okresem na zmianę doniczki  na większą jest wiosna.  Róbmy to z dużą dozą delikatności, uważając, aby nie naruszyć korzeni. Po przesadzeniu roślina potrzebuje nawet kilka tygodni na zaaklimatyzowanie się. Będzie osłabiona i może zdarzyć się, że zgubi kilka liści. Zadbajmy wówczas o to, żeby nie przemarzała i nie stała w pełnym słońcu. 

Może się zdarzyć, że paproć nie będzie miała przyrostu. Dzieje się tak, kiedy umieścimy ją w za dużej doniczce lub pojemniku, wówczas kwiat rośnie w obrębie systemu korzeniowego, a nie w liściach. Wystarczy wtedy przesadzić paproć do mniejszego pojemnika.  

Podczas okresu zimowego rozpoczyna się okres spoczynku paproci. Ograniczmy zatem podlewanie i nawożenie (robimy to nawet raz w miesiącu).

Źródło: Paprotka w domu - jak dbać o paproć? Dlaczego marnieje?. Youtube.com. Kanał: Make Your Life Greener

Jak uratować paprotkę? Domowe sposoby

Twoja paprotka usycha i nie wiesz, co zrobić, by ją uratować? Poniżej przedstawiamy sprawdzone domowe sposoby na uratowanie rośliny.

Powodów usychania paprotki może być wiele, jednak najczęstszą przyczyną opadania liści i schnięcia gałązek jest nadmierne przelanie rośliny oraz suche i gorące powietrze, z którym mamy do czynienia zwłaszcza w sezonie grzewczym.

Jak uratować przelaną paprotkę? W pierwszym kroku należałoby przesadzić roślinę do innej doniczki z nowym i świeżym podłożem. Wyciągając roślinę pamiętajmy, aby dokładnie oczyścić korzenie ze starej ziemi i usunąć zgniłe części. Paprotkę przesadźmy do nowej donicy z drenażem oraz przepuszczalną i żyzną ziemią o lekko kwaśnym odczynie. Obserwujmy roślinę i podlewajmy dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Najlepiej używać do tego "odstanej" wody z kranu.

Jak uratować suchą paprotkę? Zimą ze względu na ogrzewanie, powietrze w naszych domach staje się suche, co zdecydowanie nie sprzyja paprociom. Dlatego warto zastanowić się nad przeniesieniem rośliny w miejsce, gdzie panuje większa wilgotność - na przykład do łazienki. Innym rozwiązaniem jest zraszanie liści wodą przy pomocy spryskiwacza. Suche końcówki liści paprotki należy przyciąć i usunąć oraz poczekać aż roślina się odrodzi.

Domowa esencja do paprotek

Chcąc poprawić wygląd paprotki, warto też nawozić ją naturalnymi produktami, które często w domu przeznaczamy do wyrzucenia. Domowy nawóz do paproci możemy zrobić z torebek po herbacie czy skorupek po jajkach. Nawozy te pobudzą wzrost rośliny i sprawią, że będzie zdrowo się rozwijać.

Jak zrobić esencję do paprotek ze skorupek po jajkach?

  • Skorupki po jajkach przełóż do miski lub słoika, a następnie zalej wrzącą wodą.
  • Przykryj wywar ściereczką i odstaw w ciemne miejsce na kilka dni.
  • Po tym czasie przecedź nawóz. Wodę wykorzystaj do podlewania, a skorupki przesyp do doniczki z paprotką.

Dzięki tej odżywczej esencji pełnej wartościowych minerałów twoja paprotka odżyje.

Jak zrobić esencję do paprotek z fusów po herbacie?

Nawóz z torebek po herbacie możesz przygotować na dwa sposoby — jako esencję do podlewania i dodatek do ziemi.

  • Ponownie zaparz kilka zużytych torebek po herbacie. Wystudzony wywar możesz wykorzystywać do podlewania.
  • Fusy po zaparzonej herbacie rozłóż na talerzu lub tacy i wysusz. Gdy będą całkowicie suche możesz wykorzystać je do wzbogacenia ziemi w doniczce z paprotką lub zrobić z nich drenaż umożliwiający odpływ nadmiaru wody z doniczki.

Dzięki fusom po herbacie liście paprotki staną się bardziej błyszczące, a ich kolor przybierze intensywniejszy odcień.

Przeczytaj również: Chcesz, by twoja paprotka była bujna jak nigdy? Wlewaj do niej regularnie te mikstury

Jak poprawnie pielęgnować paprotkę w domu? na INTERIA.TV.

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszę na INTERIA.TV.

 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.