Ogród w stylu secesyjnym

Data publikacji: 2015-03-11 12:15:00

Wiosna zbliża się dużymi krokami. Wiele osób, właśnie teraz zaczyna planować swój ogród. W niniejszym artykule zaproponujemy wyjątkowe źródło inspiracji, jakim jest historia sztuki. Przyjrzymy się jednemu z najpiękniejszych kierunków w sztuce – Secesji, który idealnie wpisuje się w przedwiosenny okres ze względu na swoją dekoracyjność.

Ogród w stylu secesyjnym

Styl przełomu wieków
Styl secesyjny rozwijał się od lat 90. XIX wieku, jego szczytowy okres przypadł na rok 1900. To nurt o zasięgu międzynarodowym, który dążył do zjednoczenia różnych dziedzin sztuki. Z tego względu jego oddziaływanie było bardzo szerokie, a wpływ widoczny także we współczesnym wzornictwie, architekturze czy ogrodnictwie.

Co wyróżnia styl secesyjny
Przez cały okres rozwoju styl secesyjny przeobrażał się, jednak posiada kilka rozpoznawalnych cech: wysmukłe motywy, giętkie linie i delikatne kolory. Styl nawiązuje do świata roślin i zwierząt, czerpiąc ze specyfiki przyrody.

Autor: LucynaHG

                                   SZUKASZ INSPIRACJI? ZOBACZ CAŁĄ GALERIĘ!

Naturalnie piękny ogród
Co wpływa na jego urok? 

Roślinność - to podstawowy element. Dobrym określeniem będzie „artystyczny nieład” w ogrodzie, czyli natłok różnych gatunków roślin kwiatowych i kwitnących krzewów. Idealne są byliny, np. irysy i lilie, których kwiaty mają delikatne pastelowe barwy. Należy pamiętać o pionowych kierunkach, czyli pnączach poprowadzonych np. po murach domu. Sprawdzą się winobluszcz i bluszcz.

Autor: opalSZUKASZ INSPIRACJI? ZOBACZ CAŁĄ GALERIĘ!


Przestrzeń - układ sprowadza się do giętkiej linii – dróżki biegną po serpentynach i krzywiznach. Świetnym pomysłem na nawierzchnię są drewniane bale.

Autor:edyta_123

SZUKASZ INSPIRACJI? ZOBACZ CAŁĄ GALERIĘ!

Zbiornik wodny -  basen, oczko wodne czy strumyczek będą odbijać światło i umożliwią rozwój fauny na terenie ogrodu. Kładka czy kamyczki tworzące kaskadę sprawią, że będzie malowniczy.

Autor: magzag

Aranżacja - pawilon, ceglany murek, podpory pod pnącza, meble ogrodowe – wszystko służy obcowaniu z naturą.

Autor: ZebraOla


Elementy stylu secesyjnego przypadną do gustu miłośnikom tzw. 
ogrodów angielskich, w których rośliny tworzą naturalny, splątany gąszcz. Taki ogród sprawia wrażenie dzikiego, jednak nie może być zaniedbany – konieczna jest regularna pielęgnacja roślin.


 


Emilia Koszela/Deccoria.pl
Suma punktów: 5

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)
nerika

Autor: nerika
Data: 2015-05-18 18:47:00
Podoba mi się wiele aranżacji ogrodowych. Ostatnio widziałam u znajomych ogród w stylu japońskim i powiem, że jestem pod wrażeniem. Wyróżnia się nie tylko estetyzmem, ale czuć tam pewien klimat mistycyzmu. Przynajmniej ja tak mam. http://www.wpisywacz.eu/aranzujemy-ogrodek-styl-japonski/