Stylowo

Szykowne starości - czyli wnętrza w stylu shabby chic

Uwodzi klimatem, zachwyca urokiem... Aranżacja wnętrza w stylistyce shabby chic pozwala nam poczuć się jakbyśmy mieszkali w drewnianej chatce w samym środku bogato ukwieconego ogrodu. Może w tym tkwi magia tego stylu?

Szykowne starości - czyli wnętrza w stylu shabby chic

fot. Pixabay.com

Wszystko zaczęło się, kiedy to Rachel Ashwell w wieku 16 lat postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Po raz pierwszy użyła nazwy Shabby chic w swojej książce i kilku następnych. W każdej z nich skupia się na opisaniu sposobów, w jaki można urządzić wnętrze właśnie w tej stylistyce. Wskutek tego obecnie jest uważana za propagatorkę tego stylu. Ponadto jest także właścicielką sklepu z meblami i dodatkami, a także prowadzi bloga. O co chodzi w tym stylu? Warto zacząć od terminologii, gdyż ona wyjaśni nam jego główne przesłanie. Zatem słowo shabby oznacza wytarty, podniszczony, stary; natomiast chic – to szyk. Wnętrza w stylu shabby chic na dobre zagościły w salonach, sypialniach, kuchniach, łazienkach i altankach. Są inspirowane wystrojem francuskich i angielskich siedzib wiejskich. Umieszczane w nich antyki i stare sprzęty idealnie współgrają z romantycznymi dekoracjami czy współczesnymi meblami.

Sypialnia urządzona w stylu shabby chic jest przede wszystkim romantyczna. Mieści się w niej drewniane bądź żeliwne łóżko. Pokrywa ją biała, koronkowa pościel z licznymi poduszkami. Czasem pojawia się nawet baldachim! Oczywiście sypialnia utrzymana jest w jasnych tonacjach. Proste i lekkie meble wtapiają się w całość pokoju. Nie może też zabraknąć motywów kwiatowych — na dodatkach, tkaninach, ceramicznych doniczkach, czy poduszkach. Dodatkowo naszą uwagę przykłuwają finezyjne świeczniki, żeliwne żyrandole, obrazki i zegary.

Wizytówką stylu shabby chic jest kuchnia! Charakterystyczna spora ilość mebli — często zamiast drzwiczek zastąpiona zasłonkami z tkaniny i oczywiście mnóstwo dodatków. Przede wszystkim kwiaty, które przełamują ciepłą biel wnętrza. Mile widziane są także ornamenty ziołowe, np. lawendy, tymianku, czy elementy z warzywnego ogródka, zawieszone suszone zioła. Godnym uwagi pomieszczeniem jest łazienka — w stylu shabby chic jest szczególnie piękna. Malowana na biało, z wolno stojącą wanną, często z kafelkami w drobne wzory. Użyte tutaj są jasne materiały: drewno, kamień i jasne tkaniny. Główną ozdobę stanowi lustro w ozdobnej ramie, a także stylizowane kinkiety, czy motywy kwiatów lawendy.

Styl ten opiera się przede wszystkim na dekoracji wnętrza starymi i podniszczonymi meblami. Używamy zatem do aranżacji przedmiotów z poprzedniej epoki bądź sami różnymi technikami staramy się je postarzać. Shabby chic to także nazwa specjalnej techniki malarskiej, która polega na kilkukrotnym malowaniu mebla w taki sposób, aby poprzednie warstwy były widoczne. Osiągniemy wtedy efekt niszczącej się powierzchni. Zatem im przedmioty są bardziej zniszczone, tym lepiej. Efekt zniszczenia uzyskamy także poprzez nanoszenie na metal patyny, czy rdzy, a także dzięki obcieraniu przedmiotów, czy wyrabianiu w nich ubytków, pęknięć.

DODATKI WE WNĘTRZU

Styl shabby chic charakteryzuje się licznymi motywami różanymi, starymi koronkami, falbanami i haftami na pościeli i obrusach. Co nadaje bardzo kobiecy charakter. Z pewnością takie wnętrza są bardzo ciepłe i przytulne. Dodatkiem może być też: stara porcelana, liczna sztukateria przy obrazach, lustrach i meblach. Wnętrza schabby chic utrzymane są w pastelowej kolorystyce. Są to głównie jasne kolory: dużo bieli, ecru, szarości, błękity, a także romantycznych, kwiatowych wzorów.

We wnętrzach shabby chic warto zwrócić uwagę na dekorację stołu. Pojawia się na nim piękna zdobiona porcelana, haftowany obrus, barwne, pastelowe serwetki – papierowe, bądź ręcznie dziergane. Musi się znaleźć się także bukiet świeżych kwiatów. Roślinki nie muszą być umieszczone w pięknych wazonach, mogą stać w starych butelkach czy puszkach.

Ponieważ dekoracje odgrywają ogromną rolę w aranżacji shabby chic, poniżej przedstawiam dodatkowo kilka innych możliwości dekoracyjnych.

CHARAKTERYSTYKA STYLU SHABBY SCHIC W PIGUŁCE

- im bardziej zniszczone, tym lepiej, romantyczny klimat, inspiracja naturą,
- kolory: pastele, biele, szarości, błękity,
- materiały: hafty, falbany, drewno, kamień, ceramika,
- dodatki: postarzane meble, lampiony, kwiaty, świeczki, decoupage, motywy kwiatowe, ceramiczne doniczki.

DIY – CZYLI ZRÓB TO SAM

Kategoria DIY wymaga sporo uwagi, gdyż styl shabby chic pozwala na wykreowanie ogromnej ilości własnoręcznych dekoracji z rzeczy, które z pewnością znajdziemy w naszych domach. 

Mamy nadzieję, że udało nam się choć trochę przybliżyć wam klimatyczny styl shabby chic. Może Twój dom także przepełnia urokliwy, sielski nastrój? Zapraszamy wszystkich do komentowania! Pomysłów na podobne aranżacje jest nieskończenie wiele! Zatem dzielmy się wspólnie pomysłami!

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.