Artykuły

10 cech dobrej zmywarki do zabudowy

Zakup zmywarki do zabudowy to wbrew pozorom trudna sprawa. Ciężko przed zakupem wyczytać z opisu producenta czy specyfikacji, jak urządzenie zmywa, suszy i ile lat wytrzyma. Są jednak pewne cechy, których znajomości znacząco pomoże w rozsądnym zakupie.

REKLAMA

Fot. pexels.com 

Zmywarek do zabudowy jest multum, nawet patrząc na konkretną szerokość. Przeglądając niejeden ranking zmywarek oraz posiłkując się własnymi doświadczeniami, wyłoniłem 10 cech, które powinna oferować dobra zmywarka. Dzięki tej wiedzy mądrze zainwestujesz swoje pieniądze w jakże przydatny sprzęt AGD do domowego użytku.

Satelitarne ramię myjące

Takie, które redukuje martwe strefy podczas zmywania brudnych naczyń. Chodzi o to, aby strumień wody docierał do każdego miejsca w komorze.

Niby oczywiste, a jednak sporo osób narzeka, że naczynia ustawione w narożnikach nie są tak dobrze oczyszczone z resztek jedzenia i osadu jak te umieszczone w centralnej części. To właśnie wina martwych stref.

Ramię myjące powinno być satelitarne/obrotowe i tak kierować wodę ze swoich dysz, aby ta niczego nie ominęła. Plusem jest także kilka mechanizmów natryskowych, które odpowiadają za dany obszar, np. dolny kosz, górny kosz, a nawet szufladę na sztućce (choć ona najczęściej ma prosty zraszacz).

Metalowe dno

Dyskusje o materiale wykonania dna zmywarki bywają bardzo zażarte. Do wyboru masz plastik (czasem pięknie nazywany polinoxem, co w gruncie rzeczy dużo nie zmienia) oraz stal nierdzewną.

Oczywiście stal nierdzewna jest dużo lepszym wyborem – wbrew mitom, które są opowiadane o plastikowych dnach.

Stal jest przecież odporniejsza na uszkodzenia mechaniczne, a więc zarysowana czy ubicia. Zapewnia lepszą sterylność, nie łapie także przykrych zapachów. Do tego nie skutkuje jakimiś dziwnymi szczelinami w porównaniu do dna plastikowego, które często nie przylega idealnie do stali pokrywającej resztę komory. Tworzą się szczeliny, w których kumuluje się brud i zarazki, a tego nie chcesz, prawda?

Wniosek jest prosty: wybieraj tylko spośród zmywarek ze stalowym dnem.

Fot. pexels.com 

Ruchomy front

Nie jest to zawsze obowiązkowa cecha, ale – zależnie od aranżacji, a przede wszystkim mebli kuchennych – potrafi taka być.

Ruchomy front, a więc zawiasy ślizgowe, unika kolizji z niskim cokołem kuchennej zabudowy. Front się ładnie przesuwa, nie wadząc swojej okolicy. Ważna sprawa zwłaszcza w przypadku mebli kuchennych IKEA.

Lepszy system suszenia

Lepszy od suszenia statycznego, które polega na generowaniu gorącego powietrza. Co przewyższa ten sposób? Na przykład zeolity pochłaniające wilgoć i zmieniające je w ciepły strumień powietrza. Energooszczędne i delikatniejsze dla naczyń.

Popularnym rozwiązaniem jest naturalna cyrkulacja powietrza przez otwarcie (automatyczne) drzwi zmywarki po zmywaniu.

Niektórzy producenci stosują też swego rodzaju dopalacze, które dokładają dodatkową fazę suszenia lub wydłużają ten etap.

Wysoka energooszczędność

W wielu przypadkach ludzie uważają, że nie warto dopłacać za lepszą klasę energetyczną. No cóż, w przypadku zmywarek warto.

Raz, że zmywarki zazwyczaj są mocno eksploatowane, a dwa, że ich formalne zużycie energii i wody dotyczy trybu ekonomicznego. A on jest długi…

Używając trybu automatycznego (a tym bardziej intensywnego), sprzęt pobierze dużo więcej energii niż widnieje na etykiecie energetycznej. A+++ jest tu cenne, tak samo jak zużycie wody nieprzekraczające 10 l na cykl.

Dobry wymiennik ciepła

Wymiennik ciepła reguluje temperaturę wody. Unika skoków temperatury, które z kolei mogłyby narazić delikatniejsze naczynia (szczególnie szklane) na pęknięcia i uszkodzenia.

Przydatne funkcje

Strefa intensywna z wyborem kosza, opóźnienie startu, połowa załadunku, skracanie czasu cyklu na żądanie – to praktyczne funkcje, które dobrze mieć w zmywarce.

Sygnalizacja pracy na podłodze

Najlepiej pod postacią wyświetlacza podłogowego. Szybki rzut oka i wiesz, ile czasu zostało do końca zmywania upaćkanych naczyń i sztućców.

W prostszej wersji za tego typu sygnalizację odpowiada dioda zmieniająca kolor. Jako że zmywarki do zabudowy są… zabudowane, a więc z ukrytym panelem, to istotna cecha.

Cicha praca

Im ciszej pracuje zmywarka, tym lepiej, bo nie będzie denerwować hałasem Ciebie i reszty domowników. Niektóre modele osiągają nawet 40 czy 41 dB, co jest szalenie dobrym wynikiem. Gorzej ze sprzętem, który przekracza 47 dB lub jeszcze więcej.

Niezawodność

To oczywiste, że chcesz nabyć sprzęt na długie lata. Szczególnie że zmywarki wcale nie są takie tanie, zwłaszcza te, które spełniają wcześniejsze założenia.

Warto przeglądać testy i opinie o zmywarkach do zabudowy, aby wiedzieć, czy nie są zbyt awaryjne.

Z takim kompletem zakupowych priorytetów już doskonale wiesz, jak wybrać zmywarkę do zabudowy!

Materiały promocyjny partnera

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Komentowanie tej treści zostało wyłączone.

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "10 cech dobrej zmywarki do zabudowy"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.