Artykuły

Automatyka domowa w wersji bezprzewodowej

O systemach inteligentnego domu wiemy już sporo. Doceniamy ich funkcjonalność i rozumiemy, w jaki sposób usprawniają obsługę urządzeń domowych. Mimo to wciąż są oznaką współczesnego luksusu. Podstawą każdego takiego systemu jest automatyka, która pozwala na zdalne sterowanie poprzez wydawanie poleceń, a tym samym kontrolę sprzętów. Można nastawić ekspres do kawy nie wstając z łóżka, czy podkręcić ogrzewanie przed powrotem z pracy lub dłuższego wyjazdu. Wyróżniamy automatykę bezprzewodową i przewodową. Oba systemy mają swoje wady i zalety.

Automatyka domowa w wersji bezprzewodowej
fot. materiały partnera
REKLAMA

Rozwiązania domów przyszłości

Głównym zadaniem systemu inteligentnego domu jest przede wszystkim zapewnienie komfortu mieszkańcom. Automatyka ma ułatwić codzienne funkcjonowanie. Stawiając na system z przewodami, musimy mieć świadomość, że wymaga to poprowadzenia przewodów od centrali sterującej do każdego urządzenia. Dlatego też najczęściej rozprowadzane są na etapie wykańczania domu, ponieważ wówczas najłatwiej można je ukryć pod tynkami. Zrobienie tego w gotowym już domu będzie wymagało odpowiednich prac remontowych. To właśnie w takich przypadkach najlepiej sprawdzi się automatyka bezprzewodowa.

fot. materiały partnera

Czym jest automatyka bezprzewodowa?

Do działania automatyki bezprzewodowej nie jest potrzebne okablowanie. Wszystko odbywa się dzięki falom radiowym. To powoduje, że montaż takiej sieci jest niemalże nieinwazyjny i nie wiąże się ze skomplikowanymi pracami budowlanymi. To rozwiązanie, które powinno się wybierać do automatyzacji niewielkich przestrzeni. Mówi się, że najlepiej sprawdzają się w mieszkaniach i domach o jednej kondygnacji do około 120 m2. Takie rozmieszczenie nie będzie powodowało problemów z połączeniem sprzętów. Technologia bezprzewodowa jest również tańsza od rozwiązania przewodowego, co jest jej zdecydowaną zaletą.

REKLAMA
REKLAMA

Zalety – dlaczego warto?

Sterowanie z odległości

Domowa automatyka bezprzewodowa umożliwia sterowanie oświetleniem, roletami i ogrzewaniem w całym domu bez kabli i konieczności skomplikowanego montażu. Odbywa się to dzięki łącznikom sterowanym radiowo np. za pomocą smartfona, z miejsca, w którym właśnie jesteśmy. Ma to ogromne plusy, ponieważ nie trzeba wstawać z kanapy w trakcie oglądania telewizji czy przed wyjściem z domu gorączkowo sprawdzać, czy na pewno wszystkie światła i sprzęty są wyłączone.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Celem urządzeń inteligentnego domu jest przede wszystkim oszczędność czasu. Zamiast zajmować się typowymi domowymi sprawami, możemy poświęcić więcej czasu rodzinie. Automatyka domowa może działać według ustalonego wcześniej scenariusza. W dodatku takie rozwiązania pozwalają zmniejszać wydatki na energię elektryczną i przyczyniają się do ochrony środowiska.

fot. materiały partnera

Komfort i personalizacja

Bezprzewodowa automatyka pozwala na zaprogramowanie zgodnie z naszymi preferencjami. Możemy tworzyć personalizowane scenariusze, które spowodują, że urządzenia będą zachowywać się tak, jak tego oczekujemy. To oznacza, że możemy za pomocą jednego przycisku włączyć światła, odsłonić lub zasłonić rolety, uruchomić sprzęt itd. Dodatkowo do już posiadanej automatyki w domu często możemy dodawać nowe łączniki i zarządzać funkcjami, tak jak chcemy. Może to się odbywać głosowo lub z aplikacji, lokalnie i zdalnie.

Zwiększenie wartości nieruchomości

Instalacja nowoczesnej automatyki bezprzewodowej zdecydowanie zwiększa nie tylko wygodę i komfort, ale przede wszystkim wartość nieruchomości. Mimo iż systemy Smart Home są bardzo popularne i znane niemal każdemu, nadal są oznaką współczesnego luksusu.  

REKLAMA
REKLAMA

A jakie są wady?

Automatyka bezprzewodowa w porównaniu do rozwiązań przewodowych ma jedną podstawową wadę - zasilanie bateryjne niektórych urządzeń. Oczywiście daje to bardzo dużą swobodę ich rozmieszczenia, ale jak każda bateria pracująca w urządzeniu po pewnym czasie po prostu się wyczerpie i będzie wymagała wymiany. W systemach inteligentnego domu występuje zwykle kilkadziesiąt urządzeń, a średni czas ich pracy może wynosić nawet około dwóch lat. Oczywiście zależy to od ilości sygnałów wysyłanych przez dany sprzęt. Jednak łatwo można wyliczyć, w jakim czasie konieczna będzie wymiana baterii. Oczywiście wiele urządzeń bezprzewodowych informuje o konieczności wymiany baterii.

fot. materiały partnera

Odpowiednio dobierz rozwiązanie

Jeśli budowa Twojego domu się zakończyła i postawiłeś na tradycyjną instalację elektryczną, ale właśnie zastanawiasz się nad inteligentnym domem, powinieneś rozważyć kilka kwestii. W przypadku, gdy chcesz zaplanować automatykę sterującą wieloma punktami i postawić na bezpieczeństwo, zdecydowanie bardziej sprawdzi się system przewodowy lub hybrydowy. Jednak jeśli sam system automatyki nie będzie skomplikowany, czyli będzie kontrolował maksymalnie kilka urządzeń, można postawić na rozwiązanie bezprzewodowe. Jest ono stosunkowo tańsze i łatwiejsze do wdrożenia.

Materiał opracowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (4)

adamstas

Duża wygoda, mam taki system i cały czas podpinam nowe elementy. Roomba, zmywarka i pralka uruchamiają się jak wychodzę z domu, sterownik gasi światła i obniża temperaturę. Myśle jeszcze o automatycznym nawadnianiu ogrodu.

ADEK44

Te wszystkie smarty, inteligentne domy i inne podłączone na stałe do internetu urządzenia są totalnie niebezpieczne. Producenci nie dbają o aktualizacje oprogramowania, wsadzają jakieś stare dziurawe androidy. To furtka, a właściwie otwarta brama z zaproszeniem dla hackerów. Trzymajcie się od tego z daleka.

REKLAMA
polokokta

W mojej ocenie inteligentne domy zwalniają z myślenia i tak już mało myślące społeczeństwo. Wolę ręcznie nacisnąć przycisk na expresie do kawy czy samemu kupić spożywkę a nie czekać na lodówkę by zamówiła niby brakujące artykuły.Człowiek nie żyje według jakiegoś schematu tylko według swoich potrzeb czy kaprysów kupuję i je to na co ma ochotę teraz i już. Pozdrawiam myslących

andrzejekokon

Do automatyki domowej polecam liczące wyłączniki światła. Wygoda jak przystało na 21 wiek.

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Automatyka domowa w wersji bezprzewodowej"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.