Publikacje

Bogactwo zdrowia w awokado

Bogactwo zdrowych wartości odżywczych, zwłaszcza zdrowych tłuszczów, które mają fantastyczny wpływ na nasze ogólne zdrowie, robią z awokado owoc o właściwościach magicznych. Dodatkowo jego smak jest nieziemski.

Bogactwo zdrowia w awokado

Właściwości odżywcze awokado
Badania donoszą, że ludzie jedzący regularnie awokado są zdrowsi i posiadają lepsze BMI. Codzienne jedzenie tego owocu dostarcza nam ponad 20 różnych minerałów i witamin, bardzo potrzebnych dla organizmu. Jedno awokado zawiera: 33% witaminy C, 26% witaminy B6, 21% witaminy E, 28% kwasu pantotenowego, 19% miedzi, 28% potasu, 53% witaminy K, 41% folianów.

Awokado ma w sobie dużą zawartość tłuszczów, ale tych, które mają pozytywne właściwości. Mogą one obniżyć ryzyko udaru mózgu lub zawału serca, łącznie z poziomami cholesterolu we krwi. Ponadto ekstrakt z awokado świetnie uzupełnia terapię stawów i kości - zawdzięcza to własciwością przeciwzapalnym.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię



Jest „mistrzem antyoksydantów”, wspiera wątrobę i system nerwowy, uzupełnia i odzyskuje inne przeciwutleniacze w ciele, działa przeciwstarzeniowo, pomaga zapobiegać chorobie Alzheimer’a, zawiera luteinę, która chroni oczy przed uszkodzeniami prowadzącymi do słabego wzroku i zaćmy. W awokado jest 30% więcej potasu niż w bananach; wraz z omega-3 i kwasem oleinowym wpływają na obniżenie ciśnienia krwi, zawiera dużo błonnika, który pomaga zapobiegać skokom poziomu cukru we krwi, posiada dużo kwasu foliowego, więc jest polecany kobietom w ciąży, zmniejsza również ryzyko udarów, zawiera polifenole i flawonoidy – fitoskładniki, które posiadają właściwości przeciwzapalne. Składniki odżywcze i enzymy zawarte w awokado likwidują stany zapalne w żołądku. Zawarty w roślinie likopen, redukuje ryzyko wystąpienia raka prostaty i pomaga chronić przed nowotworem raka piersi.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Fot. Tak wyglądają kwiaty kwitnącego awokato.

Jak uprawiać awokado?
Pestkę pozyskamy ze świeżego owocu. Kupując awokado, sprawdźmy czy nie ma brązowych plam. Owoc powinien mieć ładną, zieloną skórę, a po dotknięciu być lekko miękki.  Awokado bardzo delikatnie przekrajamy na pół i wyjmujemy pestkę ze środka, uważajmy, żeby jej nie uszkodzić. Należy ją posadzić jak najszybciej po wyjęciu z owocu.

W dolną część pestki wbijamy 2-3 wykałaczki (równolegle do podłoża, na którym leży). Jedną wykałaczkę wbijamy z prawej strony, a drugą z lewej. Wykałaczki stworzą nam podpórkę. Opieramy je o ścianki słoika wypełnionego wodą. Płaska część pestki powinna być zanurzona w wodzie - na ok. 1/3 wysokości nasiona. Ostrzejsza strona powinna wystawać nad naczynie.

Słoik ustawiamy w dobrze nasłonecznionym miejscu – może to być parapet. Nie dopuścmy do wysuszenia pestki, koniecznie regularnie uzupełniajmy wodę w słoiku.

Pestka zacznie pękać i kiełkować po ok. 3-4 tygodniach. Gdy słoik zapełni się korzeniami i pojawi się łodyga, możemy delikatnie oddzielić pestkę od roślinki i wsadzić do doniczki z ziemią. Czubek rośliny powinien wystawać ponad doniczkę. Awokado potrzebuje żyznej i bogatej w próchnicę ziemi. Powinna być bardzo przepuszczalna, a jednocześnie utrzymywać wilgoć. Roślinę sadzimy w doniczce zbliżonej wielkością do słoika, w którym kiełkowały korzenie.

Awokado lubi ciepłe i lekko słoneczne stanowiska. Nie należy go jednak stawiać w pełnym słońcu, zdecydowanie woli półcień. Aby roślina zakwitła, potrzebuje około 20 stopni. Nie może być uprawiana w temperaturze niższej niż 10 stopni. Późną wiosną i latem możemy trzymać ją w ogrodzie lub na balkonie, ale w okresie jesienno-zimowym powinniśmy ją przenieść do domu.

Jak pielęgnujemy?
Awokado lubi wilgotne podłoże, więc latem podlewamy roślinę obficie. Wiosną i jesienią wystarczy podlewać ją dwa razy w tygodniu. Zimą zaś możemy dać roślinie odpocząć i podlewać raz w tygodniu. Młode rośliny musimy raz do roku przesadzać do większej doniczki – najlepiej robić to na wiosnę. Starsze rośliny można przesadzać rzadziej, bo już co 2-3 lata.

Ile trzeba czekać na pierwsze owoce?
Awokado uprawiane w dobrych warunkach zakwitnie i zaowocuje po 4-6 latach. Owoce dojrzewają długo, bo ok. 6-8 miesięcy. Roślina będzie owocować co najmniej przez 50 lat. Co ciekawe drzewko awokado jest wiecznie zielone i długowieczne - żyje ponad 100 lat. Osiąga również spore rozmiary - do 20 metrów wysokości.

 

Najczęściej popełniane błędy przy uprawie awokado

Przelanie
Roślina lubi wilgoć, więc sporo osób podlewa ją bez opamiętania. Niestety, w wyniku przelania liście zaczynają żółknąć i usychać. Jeśli zdarzy nam się przelać awokado, koniecznie musimy przesuszyć ziemię w doniczce. Na kilka dni wstrzymajmy się z podlewaniem, a wszystko wróci do normy.

Spryskiwanie wodą kranową
Rośliny doniczkowe zwykle spryskujemy wodą z kranu. Warto pamiętać, że awokado jej nie lubi. Regularne spryskiwanie rośliny wodą z kranu może spowodować powstanie chorób grzybowych na liściach i łodydze. Pierwszym objawem ewentualnej choroby jest pojawienie się białego osadu na liściach.

Stawianie na słońcu
Częstym błędem jest wystawianie awokado na balkon, na pełne nasłonecznienie. Warto pamiętać, że słońce może szybko spalić delikatne liście awokado – uschną, a roślina obumrze. Lepiej stawiać ją w półcieniu lub dla bezpieczeństwa trzymać w domu.

Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Ponad 200 sprawdzonych przepisów na awokado. Kliknij!

Jakie rośliny urosną z pestki?

Jak uprawiać kawę na parapecie?

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.