Artykuły

By uratować starą ruinę. Dom w starym kościele

Zachodnia Europa boryka się z problemem pustoszejących kościołów, bez żadnych właścicieli, którzy mogliby o nie zadbać. Niezależnie od ich pierwotnego założenia, stanowią one gotową zabudowę, którą, dzięki kilku niewymagającym pracom adaptacyjnym, można przeznaczyć na budynek mieszkalny. Na takie inwestycje znajduje się coraz więcej chętnych. Przykładem jednej z nich jest stary kościół w brytyjskiej wsi Cold Hanworth.
By uratować starą ruinę. Dom w starym kościele
REKLAMA

Niezwykły budynek usytuowany jest w centrum niewielkiej brytyjskiej wsi Cold Hanworth w hrabstwie Lincolnshire. Przed 50-ciu laty był Domem Bożym, obecnie pełni funkcję zwykłego domu. Jedynie z zewnątrz zachował swoją sakralną, zabytkową formę. Sama budowla pochodzi z XV w. – jej wiek i stylistyczny rodowód łatwo poznać po elementach charakterystycznych dla architektury gotyckiej. Do posiadłości wprowadza okazała brama, wykonana z dekoratywnego kamienia, licząca ok. 150 lat. Niezwykły obiekt został pięknie odrestaurowany i wystawiony na rynek nieruchomości – niestety, niezwykle trudno było mu znaleźć nabywcę, mimo atrakcyjnej ceny i wizualnych atrybutów – poza oryginalna fasadą, zachował on witraże w oknach oraz ołtarz.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

src: pinterest.com / swns.com via dailymail.com

W ramach przystosowania do nowej roli wprowadzono w budynku kilka istotnych zmian funkcjonalnych. Wyodrębniono dodatkowe pokoje, a w prezbiterium urządzono kuchnię. Nawę główną zaadoptowano na salon z kominkiem. Na piętrze zaprojektowano sypialnie z łazienkami. Dzięki położeniu domu na wzniesieniu, z patio, na którym zorganizowano jadalnię, rozciąga się z niego widok na sielską okolicę.

Do willi przynależy również ogród. Co ciekawe, przed laty znajdywał się tam cmentarz. Właściciele posesji zabroniono jednak usuwania istniejących nagrobków, toteż tu i ówdzie natknąć się można na wiekowe mogiły.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

src: pinterest.com / swns.com via dailymail.com

Do domu wchodzi się przez atrium, zwieńczone przeszklonymi drzwiami z detalami z litego drewna. W holu podłogi wykończono mozaiką z kafelków. W kolejnych pomieszczeniach zamiast tradycyjnych okien pozostawiono kolorowe witraże, ciekawie iluminujące oświetlone naturalnym światłem. Z holu na pierwsze piętro prowadzą masywne, ciemne, drewniane schody.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

src: pinterest.com / swns.com via dailymail.com

Kuchnia to aranżacyjne zaskoczenie, które niektórym może być ciężko zaakceptować. Terakotowa posadzka składa się z kafelek o różnych kolorach, wzorach i rozmiarach. W jej centrum stoi wyspa z niewysokim blatem z kamienia, otoczona białymi krzesłami barowymi. Na zabudowę kuchenną składają się tradycyjne meble o białych lub bordowobrunatnych frontach. Pośród nich znajdują się elementy charakterystyczne dla kościelnego prezbiterium, czyli bogate zdobienia witrażowe, czy rzeźby z wizerunkiem świętych. Uwagę zwracają również bogate reliefy. Z kuchni przejść można do otwartego salonu. Pokój dzienny utrzymano w podobnych barwach – bogato zdobione płaskorzeźbami ściany pokryto białomlecznym kolorem, podłoga ma intensywny rudy, „drewniany” kolor.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

src: pinterest.com / swns.com via dailymail.com

W przestronnym salonie znalazło się miejsce dla dwóch wygodnych wypoczynków z materiałowym obiciem oraz dla kominka, fajnie wyróżniającego się na tle ceglanej, nieregularnej ściany. Centrum salonu oświetla długi, wiszący żyrandol. Pozostałych detali jest raczej niewiele – przytłoczyłyby i tak już mocno wizualnie zapełniony salon.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

src: pinterest.com  / swns.com via dailymail.com

Poszczególne sypialnie urządzono relatywnie skromniej, w porównaniu do wcześniej opisanych wnętrz. Nie znajdziemy w nich zbyt wiele mebli, poza łózkami. Ich wystrój w znacznej mierze inspirowano kościelną architekturą. Ramy i zagłówki łóżek nie przyjmują zwyczajowych prostopadłych kształtów, lecz są łukowato zaokrąglone z bogatymi żebrowaniami.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

src: pinterest.com / swns.com via dailymail.com  pinterest.com / swns.com via dailymail.com

Ciekawie prezentuje się wystrój łazienek. Jedną z nich wykończono z użyciem drobniutkiej mozaiki, która iluminuje na srebrnozielonkawy kolor. Zastosowane drewniane meble o ciemnej barwie ładnie akcentują wnętrze. Druga łazienka wygląda zupełnie inaczej – dominuje w niej mocny bordowy kolor, nadając jej niemal egzotycznego wrażenia.

Deccoria.pl

Zdjęcia w tekście: pinterest.com / swns.com via dailymail.com

Zamieszkaj w domku Hobbitów. Wybudujesz go w kilka dni

Sprytne sposoby, by w mieszkaniu było cieplej

Sprytne sposoby, by w mieszkaniu było cieplej

Zobacz więcej: Rustykalny dom zbudowany... z twarogu! Jego wnętrze oczarowuje

Przeczytaj: Rewolucyjne domy kopułowe


Zobacz również:

Ogródek pod blokiem - co na to prawo?

Mobilny dom – mobilnie w domu

TOP 6 Najdziwniejsze domy na świecie

Jak nie dać się wrobić w lokum, które nie nadaje się do zamieszkania?

Jak wygląda najmniejszy dom w Polsce?

Te inspircje mogą ci się spodobać (kliknij w zdjęcie)! 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (9)

Mager

Dla niektórych komentatorów forum dekoratoria, należy się kilka porad z zakresu religii. Od początku opisywania potęgi boskiej, Bóg nie potrzebował kościołów (tak w Starym jak i Nowym Testamencie). Tak więc, cieszmy się że budynek wzniesiony kiedyś w celach gromadzenia się "owieczek i pasterza" po to, żeby się nawzajem pouczać i poczytać przekłady legend sprzed 2000 lat, ma szansę odzyskać "drugie życie" . Być może to zapowiedź najbliższej przyszłości dla potężnych gmachów wznoszonych kiedyś tam w Europie i jeszcze w kilku zacofanych krajach obecnie na świecie. Taka przyszłość czeka kościoły i obecnie funkcjonujące markety. Wprawdzie obecnie w Polsce mamy regres intelektualny i namolnie wkraczającą religię w życie Polaków ale nasza wiara jest wielka i wierzymy, że za kilkadziesiąt lat wymrą relikty przeszłości, społeczeństwo dorośnie, odrzuci gusła, szamaństwo i legendy i stanie się pełnowartościowym członkiem Unii Europejskiej, bez obecnie ciążących dogmatach wpajanych nam w ramach indokrynacji od dziecka do głowy... Wystarczy wyjazd do Jerozolimy i jak wiele się rozjaśnia w tajemnicach wiary katolickiej :)

grzeso

To jest dewastacja. Nie ważne czy jesteś wierzący czy nie i czy od moralnego punktu widzenia Ci to odpowiada czy nie. Ten obiekt jest zabytkiem i to z długą historią. Gdzie konserwator zabytków? Czemu nie ma dotacji ze skarbu państwa w celu dbania o zabytek? Jak wykopią 500letnią drewnianą rurę, studnię, kawałek talerza czy innego śmiecia to włącza się konserwator zabytków. Kościoła to nie dotyczy, choć ma piękną budowę, świetny stan i dużą wartość? No nie dotyczy, bo walka z Kościołem trwa.

tula

W takich przypadkach, moim zdaniem, potrzebna jest zgoda lub niezgoda Kościoła. Nie chciałabym zamieszkać w kościele, ale też nie chciałabym patrzeć, jak w ruinę popada Dom Boży, przez ludzi postawiony na chwałę Pana.

Ignis

@knl111 Nie wiem, co robić. Na pewno nie można przerabiać świątyni na dom. Może należało prosić o wsparcie wiernych z innych parafii czy państw. Może należało prosić rząd o pomoc, szukać jakichś środków unijnych. @arti1221 Pamiętał, pamiętał, pojawiały się teksty w prasie. To był kościół ewangelicki. Od 2006 r. dyskoteka tam nie działa. I dobrze.

arti1221

A w Polsce na Pomorzu przerobiono kościół na dyskotekę i jakoś nie widzę aby ktoś o tym pamiętał i to komentował. Patrząc na to co oni tutaj zrobili, szacunek dla nich za styl, odwagę i chęć uratowania od zapomnienia tego bądź co bądź małego ale bardzo ładnego kościółka.

knl111

Pytanie do krytykantów (Ignis, Antoni). Czyli co zrobić z takim kościołem jak stoi pusty, niewykorzystany w celach religijnych, niszczeje, popada w ruinę, władze kościelne ani lokalne nie zamierzają inwestować w niego, nie mają na to środków. Zrównać z ziemią i pobudować tam obiekt sportowy? Czy lepiej zrewitalizować i wykorzystać do innych celów pozostawiając bryłę budynku aby nadal cieszyła ludzkie oko?

Ignis

To była i jest świątynia Boża, poświęcona Bogu w Trójcy Przenajświętszej Jedynemu. Tak się nie powinno robić. Tak się nie godzi. Za wszystko ludzie za to odpowiedzialni będą musieli zdać sprawę Panu Jezusowi po swojej śmierci. Oby Jego Miłosierdzie wzięło górę nad Sprawiedliwością.

Antonii

Nie podoba mi się, by Świątynię Boga zamieniać na świątynię hedonizmu. Samemu Bogu - Panu Jezusowi - również nie spodobało się, że świątynię jerozolimską zaczęto zamieniać na coś innego niż dom modlitwy. Sporządził bicz ze sznurków i powypędzał stamtąd wszystkich, a stoły powywracał. Co się stanie z tym domem, gdy Bóg wróci do swojej własności? Jak zareaguje gospodarz, gdy zobaczy, że ci, którym powierzył pieczę nad swoim mieniem, postępują wbrew jego woli? Jak zareagowałbyś Ty, gdybyś wynajął komuś dom, a powróciwszy zastał go całkowicie przerobiony bez twojej wiedzy, niezgodnie z przeznaczeniem?

art2810

a u nas w polandi prędzej by cię ukrzyżowali aniżeli pozwolili na uratowanie czegokolwiek,zresztą u nas się buduje molochy koscioły tylko dla kogo? skoro stare pokolenie wymiera a nowe oglądnie na ajfonie msze

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "By uratować starą ruinę. Dom w starym kościele"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.