Artykuły

Ceglane ściany we wnętrzach – stylowe czy niechlujne?

Cegły nadają wnętrzom szczególnego klimatu. Można nimi przełamać tak nowoczesny, jak i bardzo klasyczny wystrój. Jest to doskonała alternatywa dla wszystkich, którzy są już znudzeni klasycznymi płytkami. Jak stosować ten element dekoracyjny, aby uniknąć podstawowych błędów aranżacyjnych i nie zamienić naszego mieszkania w przytłaczający zakątek?
Ceglane ściany we wnętrzach – stylowe czy niechlujne?
REKLAMA

Główną zaletą cegieł jest przede wszystkim jej wygląd. To naturalny i bardzo trwały materiał budowlany. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, ogień oraz wilgoć (oczywiście w zależności od rodzaju cegły - suszonej, ceramicznej, wapienno-piaskowej, szamotowej, magnezytowej czy klinkierowej, które mają różne właściwości), doskonale izoluje i wycisza pomieszczenie. Cegła jest wytwarzana z gliny - jej właściwości tworzą pozytywny mikroklimat we wnętrzu, wpływający na samopoczucie i zdrowie człowieka.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Fot. Eurofirany

Ponadto, jeżeli kolor cegły, na którą się zdecydowaliśmy, nam się znudził, możemy zawsze ją przemalować. Ten typ dekoracji budzi niezmiennie pozytywne emocje w aranżacji wnętrz. Jest zarazem surowa i ciepła. To doskonała alternatywa dla białych gipsowych ścian. Kolejny plus to efekt 3D. Cegła pozwala na zaaranżowanie ściany z efektem trójwymiarowym, który doskonale załamuje światło.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Najczęściej wykorzystuje się ją do dekoracji ściany w salonie, np. na której wisi telewizor, w przedpokoju i kuchni, rzadziej w sypialni czy łazience. Jasny piaskowy kolor ściany z cegły tworzy piękne tło dla drewnianych mebli i dodaje wnętrzu ciepła. Ładnie wyglądają również wstawki ceglane w zestawieniu ze stolarką okienno – drzwiową, czy przy surowych taflach szkła matowego. Bez względu na styl wnętrza, ściana lub fragment z wkomponowanym akcentem ceglanym wprowadza do pomieszczeń ocieplający je szczegół.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Jak stworzyć ceglaną ścianę?
Zanim zabierzemy się za układnie cegły na ścianie, musimy w pierwszej kolejności odpowiednio przygotować podłoże. Krok pierwszy to wyrównanie go zaprawą (musi posiadać odpowiednią gęstość, tak by płytki zabezpieczone były przed ewentualnym obsuwaniem się ze ściany), a następnie zagruntowanie. Płytki ceglane montujemy na kleju, nakładanym za pomocą zębatej pacy w odstępach od 10-12 mm, pomiędzy płytkami. Puste spoiny wypełnia się specjalną zaprawą, już po wyschnięciu kleju, czy zaprawy mocującej.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Jak odnowić ścianę z cegłą?
Jeżeli chcemy szybko odnowić naszą ceglaną ścianę wystarczy, że oczyścimy ją z kurzu i polakierujemy specjalnie przeznaczonym do tego preparatem. Do całkowitej zmiany koloru należy zastosować farbę elewacyjną. Uwaga! Nie impregnuj ściany przed malowaniem, bo to osłabi przyczepność farby.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Fot. Eurofirany

Minusy cegły w mieszkaniu
Pomimo swego imponującego wyglądu, cegły mają również swoje wady. Do jednej z nich należy ryzyko optycznego zmniejszenia pomieszczenia. Pamiętajmy również, że całe wnętrze wyłożone surowymi cegłami sprawi, że będzie ponuro i przytłaczająco. Dlatego lepiej, gdy ceglany mur podkreśla podział na strefy - np. dzienną i jadalnianą. Można również podkreślić surowymi cegłami szczególnie atrakcyjny fragment architektoniczny.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Materiał ten z łatwością przyjmuje również tłuszcz, dlatego zawsze pamiętajmy o zabezpieczeniu go lakierem ochronnym. Ze względy na swój oryginalny charakter dekoracyjny, najlepszymi do niej dodatkami będą te o minimalnej formie (pięknie komponuje się z naturalnym drewnem, tradycyjnym i egzotycznym oraz przy zestawieniu z białymi lub ciemnymi jednokolorowymi ścianami). Największy problem pojawia się, kiedy ten typ ozdoby ściennej nam się znudzi. Wówczas jedynym wyjściem jest położenie tynku i malowanie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Fot. Eurofirany

Alternatywa dla cegły
Jeżeli marzy nam się cegła w mieszkaniu, jednak nie możemy jej użyć ze względu na wagę lub kształt, doskonałą alternatywną będą płytki kinkietowe. Ich zaletą jest cena (są tańsze niż klasyczna cegła), są również cieńsze i dużo lżejsze, odporne na wnikanie kurzu i brudu oraz na uszkodzenia mechaniczne. Mają identyczne kolory, powierzchnię oraz parametry techniczne. Wypala się je w ten sam sposób i z tych samych surowców. Możemy nimi również łatwo wykończyć wybrane elementy architektury wnętrz, zarówno powierzchnie płaskie, jak i elementy przestrzenne. Montaż jest bardzo prosty - płytki przykleja się na odpowiednio przygotowaną powierzchnię, a następnie fuguje.

Deccoria.pl
Zdjęcia w artykule: Eurofirany; zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Cegła we wnętrzach użytkoników naszego serwisu (kliknij w zdjęcie i przejdź do aranżacji)

       

Polski hit z dedykacją dla naszych czytelników:

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ceglane ściany we wnętrzach – stylowe czy niechlujne?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.