Artykuły

Co mówią o nas lustra w naszych domach?

Lustra stały się nieodzownym elementem życia człowieka, zadamawiając się w różnych jego aspektach – w kulturze, sztuce, nauce i technice. Dają one możliwość spojrzenia sobie samemu w twarz oraz konfrontacji ze swoimi czynami. Psycholog Natalia Slipińska - Sawidzka wyjaśnia, jaką symbolikę i tajemnicę rodową skrywają lustra, które wieszamy w domach.
Co mówią o nas lustra w naszych domach?
REKLAMA

Lustra towarzyszą człowiekowi, każdego dnia, w kobiecej torebce, kosmetyczkach, na ścianach łazienek, salonów, muzeów, sklepów czy parków zabaw. W domach upowszedniły  się tak bardzo, że każdy przygląda się swojemu odbiciu przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Wszechobecność zwierciadeł stała się tak naturalna, że nikt już nie przywiązuje uwagi, do ich pierwotnego znaczenia, niezwykłych własności i funkcji. Funkcji, które spełniały przez setki lat i dzięki którym lustro miało reputację magicznego, tajemniczego i czarodziejskiego przyrządu.

Wierzono, że lustra przekazywały nie tylko fizyczny wizerunek, ale przechowywało informacje o świecie niematerialnym i odzwierciedlało emocjonalny, intelektualny oraz duchowy potencjał osoby, która się w nim przeglądała. Te niesamowite właściwości lustro posiada nadal – „wchłania” absolutnie wszystko, aby następnie pokazać prawdziwy obraz rzeczywistości. Każdy, kto uważnie obchodzi się ze swoim odbiciem, poza ciałem, może dostrzec swój wewnętrzny świat zapisany w pamięci komórkowej. Możemy w ten sposób poznać, jak pracuje nasz mózg i organy, jakie relacje mamy z innymi ludźmi, łatwo rozszyfrujemy ukryte emocje i uwaga… tajemnice naszych przodków.

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Krótka historia lustra
Pierwszym lustrem była woda: kałuża, jezioro, staw. Później ludzie nauczyli się wyrabiać je z dostępnych im materiałów: kamienie, kryształ górski, metal, a nawet kość słoniowa. Prototyp współczesnego zwierciadła pojawił się 5000 lat temu, wraz z pierwszymi wyrobami szklarskimi. Natomiast pierwsze europejskie lustra wybrały na swoją kolebkę Wenecję, a dokładnie wyspę Murano, na którą w XIII wieku, przeniesiono piece szklarskie i wytwórnię luster. Wenecjanie doskonalili się w wytwarzaniu bardzo przezroczystego szkła, a ich produkty osiągały niebagatelne ceny. Lustra kosztowały majątek. Koszty nie odstraszały jednak dworzan i monarchów europejskich.  W zwierciadłach lubowali się przede wszystkim Francuzi i między innymi za sprawą Ludwika XIV dominacja włoskiego kartelu została ukrócona. Sekret produkcji luster został ujawniony, a lustra zaczęto wytwarzać we Francji, Anglii oraz innych krajach.

Właściwości i działanie
Lustra niczym „wampiry energetyczne” pochłaniają nasze fale energii (uczucia i myśli). Dzieje się tak za każdym razem, dlatego zwierciadło „gromadzi” coraz więcej danych o człowieku. Jednocześnie odbija wszystkie informacje, które do tej pory przekazał mu przeglądający. W ten sposób podświadomie wpływa na obserwatora, tym czym dysponuje – a dysponuje ty, czym obserwator go naładował.

Jeżeli osoba każdorazowo patrzy na swoje odbicie nieprzychylnie, w złym zastawieniu, lustro zapamięta te negatywne emocje i będzie nim emanowało. Dlatego najlepiej oglądać swoje odbicie w dobrym nastroju i popracować nad umiejętnością zarobaczenia siebie w całości, bez krytycznego skupienia się na cielesnych niedoskonałościach.

Magiczna reputacja luster wiązała się z jego właściwością pokazywania tego, co dzieje się z innymi osobami oraz wydarzeń z innego miejsca i czasu. Podobno, istnieje również możliwość przekazywania przez nie energii, a w szczególności wysyłania zaklęć. W alchemii magiczne właściwości luster wykorzystywano do uwidoczniania procesów (jakie mikroelementy wchodzą w reakcje i jaki będzie ich produkt), natomiast w diagnostyce ciała do poznania pracy i kondycji organów wewnętrznych.

Diagnostyka lustra
Lustro jest narzędziem diagnostycznym, pozwalającym uzyskać dostęp do wewnętrznego 'JA'. Rodzaje zwierciadeł, którymi człowiek się otacza, pokazują, jak funkcjonuje jego psychika. Warto rozpocząć diagnostykę, od analizy kształtów lustra, miejsca, jakie zajmuje w mieszkaniu, warto zwrócić również uwagę na to, co zwierciadło odbija – czy pokazuje całą sylwetkę, czy tylko jej fragment.

Forma
Pierwsze informacje o człowieku da się wyczytać z samego zewnętrznego wyglądu lustra - jego wymiarów, geometrii, materiału i koloru ramy. Tafla lustra symbolizuje elementy żeńskie - duszę, a rama symbolizuje aspekty męskie - świat materialny, wsparcie rodu czy ochronę. Wzajemne relacje pomiędzy powierzchnią, a jej obramowaniem wyraża związek tych dwóch energii wewnątrz właściciela. Ponadto wyrazem kobiecości, miękkości, delikatności jest oprawa okrągła bądź srebrna, natomiast męskość, dynamizm i siła, wyraża się w formach prostokątnych i złotej barwie.

Odbicie
Zwierciadła pokazujące całe odbicie (od stóp do głów) świadczą o tym, że człowiek gotowy jest nad sobą pracować, widzi i akceptuje siebie w całości, nie odrzuca żadnego aspektu swojej istoty i każda jego cząstek jest dla niego ważna. Zwierciadła pokazujące tylko górną połowę ciała, wskazują na brak zainteresowania u przeglądającego się swoimi korzeniami. Człowiek taki uznaje swój intelekt i duszę, ale nie chce pracować z materią i nie uznaje swojej rodziny, która zapewne nie pozostawiła mu dużo dóbr materialnych. Zwierciadła, w których można oglądać tylko głowę, sygnalizują pracę nad intelektem z jednoczesnym zaniedbaniem rozwoju pozostałych sfer.  Lustra bardzo wąski, które z trudem odbijają postać, wybierane są przez osoby, bojące się zajmować miejsce w przestrzeni, pragnące się ukryć w cieniu i pozostań niezauważony.Diagnostyka wnętrza
Umiejscowienie lustra w domu lub jego brak, niesie dodatkowe cenne informacje o mieszkańcach. Salon reprezentuje strefę socjalną, sposób układania relacji z ludźmi i pracę z otoczeniem. Lustro w tym miejscu pokazuje, jak człowiek oddziałuje na innych oraz jak jest przez nich odbierany.

Sypialnia jest strefą intymną, w której lustro mówi o tym, jak kobieta się w niej wyraża, jak układa relacje z partnerem, jak rozwinęła swoją kobiecość. Okrągłe formy wskazują na harmonijny rozkwit żeńskiej energii, natomiast kwadratowe na zaburzenia hormonalne, chęć dominacji nad mężczyzną, kontroli i przywództwa, które wyrażane są także podczas zbliżeń cielesnych.

Kuchnia to miejsce przeznaczone do przygotowywania posiłków, gdzie lustro rzadko jest spotykane. Powieszą je tam kobiety, które potrzebują podczas gotowania kontaktu z własną duszą, oraz osoby zajmujące się zielarstwem i alchemią.

Garderoba to przestrzeń, w której pracuje się nad indywidualnością, imagiem i stylem. Tutaj przed lustrem przymierza się kostiumy, stroi pozy, przebiera, a w rezultacie decyduje na strój, w którym człowiek chce zaprezentować się światu. Taki, który umiejętnie tuszuje niedoskonałości, a podkreśla i wydobywa jego ukryte zalety.

Fot. To lustro osoby, która w pełni siebie akceptuje i lubi się "taką, jaką jest".

Łazienka należy do przestrzeni intymnej, w której można zobaczyć siebie bez masek, bez wpływu, jaki wywiera na człowieka świat zewnętrzny i bez chęci wywierania go na otoczenie. Lustro w tym pomieszczeniu pokazuje twarz bez makijażu – naturalną, pokazując najcenniejsze informacje o osobie, która się w nim przegląda. To zwierciadło jest najbardziej przydatne podczas pracy nad sobą.


Fot. Układ luster świadczy o tym, że mamy do czynienia z osobami poukładanymi i schematycznymi. Jednak uwaga, pomiędzy dwoma takimi samymi lustrami pojawia się trzecie-mniejsze, złote - symbol władzy. Świadczy to o tym, że w takim domu istnieje problem z podziałem władzy, każde chce zarządzać, nikt nie chce ustąpić.

Przedpokój jest miejscem, w którym osoba szykuje się na spotkanie ze światem i ostatni raz przegląda się w lustrze przed opuszczeniem domu. Tutaj zakłada maskę, przez którą chce być widziana i oceniana. Rzadko używa się tego zwierciadła, wchodząc do mieszkania. Zdarza się często, że przedpokój jest pomieszczeniem łączącym wiele innych, wymuszając na domownikach częste przechodzenie przed lustrem. Taki układ wskazuje na silną potrzebę regularnego kontaktu ze swoją duszą, światem wewnętrznym, ciągłym pragnieniem widzenia siebie i pracy nad sobą.

Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl
Na podstawie rozmowy z psycholog Natalią Slipińską slipinska.pl

Przegląd wybranych luster i ich charakterystyka

Lustra z drewnianą ramą wybierają osoby, których przodkowie imali się trudnych zawodów: praca na roli lub w lesie. Lustro po prawej nie pochodzi z europejskich rejonów.

W przypadku tego lustra, mamy do czynienia z kobietą, która odczuwa brak męskiego wsparcia (w ojcu lub w mężu). Po ramie - czarna i ciemna, można również sugerować zamknięcie przed światem, introwertyzm i pewną blokadę przed komunikacją z innymi.

Osoba, wybierająca takie lustro, najprawdopodobniej pochodzi z rodziny o dużej tradycji: bardzo pragmatycznej, poukładanej, z mocnymi zasadami. Rama świadczy również o angielskich lub francuskich wpływach.

Pierwsze lustro należy do kobiety delikatnej, jednak bardzo mocno zamkniętej w sobie, lubi błyszczeć w towarzystwie, jednak ma problem z "dopuszczeniem" innych do siebie, stawia bardzo mocne granice. Co więcej, boi się zostać zraniona. Lustro drugie to ewidentnie wpływy... wikingów. Rodzina o dość pospolitym pochodzeniu, jednak bardzo despotyczna, gdzie dominują mężczyźni, zdanie kobiet w takim otoczeniu nie ma dużego znaczenia.

Takie lustro świadczy o dużym majątku przodków, ale ze strony kobiety, to ona wniosła bogactwo do rodziny. Panie, które wybierają okrągłe lustra są delikatne, czułe i wrażliwe.

To lutro "pochodzi" z surowych czasów, najprawdopodobniej ktoś z twoich przodków mieszkał w czasach rycerskich na zamku. 

To dość ciekawy przypadek - smutny. Lustro bez ramy wygląda bardzo biednie, wybiorą je kobiety, które nie mają oparcia w mężczyźnie, do tego ciągle zakładają jakieś "maski", muszą udawać kogoś, kim tak na prawdę nie są.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Magda119

Ciekawe interpretacje , w lazience mam lustro bez ramy ... jak zinterpretowalaby nas Pani Slipinska patrzac na lustro w naszej sypialni ???? ( lustro z motywem kwiatow - niby witraz )

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Co mówią o nas lustra w naszych domach?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.