Artykuły

Co przynosi rok 2018? Zmiany w prawie budowlanym

W styczniu 2018 zmianom uległo prawo budowlane. Związane jest to z wprowadzeniem nowelizacji do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Czego te zmiany dotyczą?
Co przynosi rok 2018? Zmiany w prawie budowlanym
REKLAMA

Z początkiem stycznia zmianie uległy warunki techniczne, które spełnić muszą budynki oraz przepisy regulujące ich umiejscowienie. Nowe regulacje dotyczą m.in. zabudowy i zagospodarowania działki (także parkingów i garażów), odległości budynku od granicy lasu i innych działek oraz minimalnej powierzchni mieszkaniowej.

Zmiany w mieszkaniach
Istotne zmiany wprowadzono w przepisach regulujących wymiary powierzchni mieszkaniowych. Jej minimalną wartość wyznaczono na poziomie 25 mkw. Zamierzeniem przyświecającym tej nowelizacji jest przeciwdziałanie tworzeniu aparthoteli z mikro-apartamentami na terenach przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową. Zrezygnowano także z określania sztywnych wymiarów i powierzchni pomieszczeń tworzących lokal mieszkalny. Ministerstwo Infrastruktury wskazuje, że takie uwarunkowania stwarzają większą swobodę w projektowaniu i aranżacji mieszkań.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

W kwestii mieszkaniowej zrezygnowano również z nakazu pozostawiania w łazience miejsca na pralkę (dotychczas umieszczanie urządzenia np. w kuchni, było niedozwolone). Przepisy zostały zatem dostosowane do ogólnie przyjętych i obowiązujących standardów – wielu właścicieli mieszkań decydowało się umieszczać pralkę nie w łazienkach, a np. w kuchniach czy mniejszych pomieszczeniach gospodarczych.

W jednopokojowych mieszkaniach dopuszczono natomiast możliwość stworzenia aneksu kuchennego połączonego z innymi pomieszczeniami, o ile zainstalowana zostanie kuchnia elektryczna oraz zachowana będzie wentylacja grawitacyjna. Do tej pory w kawalerce aneks kuchenny mógł być połączony z przedpokojem.

Umiejscowienie budynków na działce
Nowela reguluje też kwestie związane z usytuowaniem budynków na działce budowlanej. Od 2018 roku możliwe będzie lokalizowanie budynków na granicy lub w odległości 1,5 m od granicy posesji, gdy zezwala na to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Celem zmiany było uproszczenie procedur i zniesienie konieczności składania wniosków o odstępstwo od warunków techniczno-budowlanych. Przepis ten dotyczy obiektów, zwróconych w stronę granicy pustą ścianą, bez otworów wejściowych czy okiennych.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Jeśli jednak inwestor zamierza wznieść budowlę na granicy lub w odległości 1,5 m od granicy, której drzwi lub okna zwrócone będą w stronę sąsiedniej działki budowlanej, musi ubiegać się o zgodę na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych.

Rozporządzenie wprowadza też nowe odległości wznoszenia budynków w sąsiedztwie lasów, w przypadku gdy inwestycja spełnia warunki nierozprzestrzeniania ognia (budynek nie zawiera pomieszczeń zagrożonych wybuchem i posiada klasę odporności ogniowej wyższą, niż wymagana w przepisach), a także nie narusza przepisów regulujących ochronę gruntów leśnych.

Nowo powstające inwestycje mają zatem możliwość zmniejszenia odległości od granicy lasu z 12 m do 4 m (jeśli granica lasu przebiega przez sąsiednią działkę) lub bezpośrednio przy granicy lasu (gdy granica lasu znajduje się na działce, na której realizowana będzie inwestycja). Co ważne, zmienia się sposób pomiaru opisanych odległości – od stycznia przepisowe odległości będą wyznaczane od granicy działki, na której powstawać będzie inwestycja. Wyjątek stanowią działki znajdujące się w sąsiedztwie gruntów przeznaczonych pod zabudowę drogową.

Nowe definicje

Zgodnie z nowelizacją, jednobrzmiącą definicję uzyskała „działka budowlana”, czyli nieruchomość gruntowa lub działka gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej spełniają wymogi realizacji obiektów budowlanych wynikające z rozporządzenia, odrębnych przepisów i aktów prawa miejscowego.

Nowelizacja precyzuje także pojęcie „parkingu”. Wcześniej jego definicja była niejasna – istniał podział na miejsca postojowe i stanowiska postojowe. Po zmianach obowiązywał będzie podział na stanowiska postojowe i parkingi, przez które rozumieć należy: wydzieloną powierzchnię terenu przeznaczoną do postoju i parkowania samochodów, składającą się ze stanowisk postojowych oraz dojazdów łączących te stanowiska, jeżeli takie dojazdy występują.

Dodatkowo uściślono wymaganą odległość występującą między stanowiskiem postojowym a obiektami takimi jak ściana (0,3 m) lub słup (0,1 m), które mierzone mają być od dłuższej krawędzi wyznaczonego stanowiska. Zwiększono również dopuszczalną szerokość miejsca postojowego dla aut osobowych z 2,3 do 2,5 m.

Co więcej, nowe przepisy dopuszczają tworzenie przy budynkach jednorodzinnych niezadaszonych stanowisk postojowych (w liczbie dwóch) bez zachowania minimalnych odległości od okien lub granic posesji.

Kolejną nowością jest również definicja „kondygnacji podziemnej”, czyli kondygnacji zagłębionej poniżej poziomu przylegającego do niej terenu co najmniej w połowie jej wysokości w świetle, a także każdą usytuowaną pod nią kondygnację.

Deccoria.pl

Sprytne sposoby, by w mieszkaniu było cieplej

Sprytne sposoby, by w mieszkaniu było cieplej

Zobacz więcej: Rustykalny dom zbudowany... z twarogu! Jego wnętrze oczarowuje

Przeczytaj: Rewolucyjne domy kopułowe


Zobacz również:

Ogródek pod blokiem - co na to prawo?

Mobilny dom – mobilnie w domu

TOP 6 Najdziwniejsze domy na świecie

Jak nie dać się wrobić w lokum, które nie nadaje się do zamieszkania?

Jak wygląda najmniejszy dom w Polsce?

Te inspircje mogą ci się spodobać (kliknij w zdjęcie)! Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Co przynosi rok 2018? Zmiany w prawie budowlanym"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.