Artykuły

Czy można palić papierosy na balkonie i klatce schodowej? W tych sytuacjach możesz dostać mandat

Palenie papierosów na balkonie czy klatce schodowej to kontrowersyjny temat, który często doprowadza do tarć i konfliktów między sąsiadami. Jedni chcą spokojnie zapalić, przebywając w swojej prywatnej przestrzeni, innym bardzo przeszkadza dym, który przez otwarte okna dostaje się do ich mieszkań. Czy można palić papierosy tradycyjne i e-papierosy na balkonie lub klatce schodowej?

Czy można palić papierosy na balkonie i klatce schodowej? W tych sytuacjach możesz dostać mandat
Papierosy na balkonie nie są zakazane, ale za palenie można dostać mandat. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Gdzie obowiązuje zakaz palenia w Polsce?

15 listopada 2010 roku w Polsce weszła w życie ustawa antynikotynowa, która w znaczący sposób ograniczyła miejsca, w których palacze mogą puścić tzw. dymka. Gdzie obowiązuje zakaz palenia w Polsce?

Od momentu wprowadzenia nowych przepisów zakazane jest palenie:

  • w placówkach medycznych;

  • na przystankach;

  • w miejscach przeznaczonych do zabawy dzieci, np. na placach zabaw;

  • w szkołach i na uczelniach;

  • w obiektach kultury;

  • w restauracjach i lokalach rozrywkowych;

  • w obiektach sportowych;

  • w środkach komunikacji publicznej;

  • w miejscach pracy.

Za niedostosowanie się do zakazu z 2010 roku grozi kara grzywny w wysokości 500 zł. Karę może zapłacić nie tylko sam palący, ale również np. właściciel lokalu, w którym powinien obowiązywać zakaz palenia, ale nie zostały zastosowane odpowiednie oznaczenia. Wprowadzenie tych restrykcji miało na celu ograniczenie wpływu dymu papierosowego na osoby postronne – jego bierne wdychanie jest równie szkodliwe dla zdrowia co palenie czynne.

Czy e-papierosy są objęte zakazem? Papierosy elektroniczne są traktowane tak samo, jak tradycyjne papierosy. Zakaz palenia e-papierosów obowiązuje więc w tych samych miejscach, które są zabronione w przypadku klasycznych wyrobów tytoniowych.

Strefy wolne od dymu tytoniowego

Opisane wyżej miejsca są objęte zakazem palenia w każdym przypadku. To jednak nie wszystko. Coraz częściej powstają również strefy wolne od dymu tytoniowego, czyli przestrzenie, które nie są objęte przepisami, ale obowiązuje w nich zakaz palenia, ustanowiony zazwyczaj przez urząd gminy. Tego rodzaju miejsca muszą być odpowiednio oznaczone – zazwyczaj znakiem z przekreślonym papierosem.

czy można palić papierosy na balkonie Papierosy elektroniczne są traktowane tak samo, jak tradycyjne papierosy. Fot.123RF.com

Czy można palić papierosy na balkonie?

Wiesz już, w jakich miejscach palenie na pewno jest zabronione. A jak wygląda kwestia palenia papierosów na własnym balkonie? Czy za palenie papierosów na balkonie grozi mandat?

Przylegający do domu lub mieszkania taras czy balkon to teren prywatny należący do właściciela nieruchomości. W świetle prawa nie obowiązują żadne przepisy, które zakazywałyby palenia na swoim balkonie. Zakazane jest jedynie palenie w miejscach publicznych – na przydomowym balkonie obowiązują natomiast takie same zasady jak w przypadku wnętrza mieszkania czy prywatnego samochodu.

Możliwość palenia w samochodzie nie jest jednak jednoznaczna. Warto pamiętać o tym, że choć palenie w prywatnym samochodzie nie jest zakazane, to już zapalenie papierosa w samochodzie służbowym może skutkować otrzymaniem mandatu. Służbowy samochód jest uznawany za miejsce pracy.

Przeczytaj również: Przeszkadza ci zapach dymu z papierosów? Sprawdź, jak go usunąć z ubrań, rąk i mieszkania

Czy można palić papierosy na klatce schodowej?

Klatka schodowa, choć korzystają z niej wszyscy mieszkańcy budynku, również jest przestrzenią prywatną i nie dotyczą jej zakazy z ustawy antynikotynowej. Teoretycznie więc nie ma prawnych przeciwwskazań do palenia na klatce schodowej. Warto jednak pamiętać, że klatki schodowe to często wąskie przestrzenie ze słabą wentylacją, a unoszący się w nich dym tytoniowy może być bardzo uciążliwy dla niepalących sąsiadów.

Palenie papierosów na klatce schodowej a wspólnota mieszkaniowa

Jaki wpływ na palenie papierosów na klatce schodowej ma wspólnota mieszkaniowa? Czy można palić papierosy na klatce schodowej w każdym budynku wielorodzinnym?

Bardzo często zdarza się, że zakazy dotyczące palenia na klatkach schodowych są określane właśnie w regulaminach wspólnot mieszkaniowych. Tego rodzaju regulacje mają pomóc uporządkować zasady użytkowania lokali w budynkach wielorodzinnych oraz uniknąć konfliktów między sąsiadami. Zazwyczaj mieszkańcy wspólnot, chcąc utrzymywać dobre relacje sąsiedzkie, bez problemu dostosowują się do zasad, zdając sobie sprawę z tego, jak bardzo dym tytoniowy jest uciążliwy dla osób niepalących.

Co się dzieje w momencie, gdy ktoś regularnie łamie przepisy dotyczące niepalenia na klatce schodowej? Czy palenie papierosów na klatce schodowej może doprowadzić do utraty mieszkania? Niestety bywa tak, że przestrzeganie przepisów z regulaminów wspólnot jest trudno wyegzekwować. W teorii, jeśli ciągłe upomnienia nie skutkują i jeden z mieszkańców regularnie narusza przepisy z regulaminu, wspólnota może wykorzystać art. 16 Ustawy o własności lokali. Według zapisów zawartych w tym artykule wspólnota ma prawo zażądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości. W praktyce jednak takie sytuacje mają miejsce bardzo rzadko.

palenie papierosów na balkonie Członkowie wspólnoty mieszkaniowej, których sąsiad nie reaguje na zwracane mu uwagi odnośnie palenia na balkonie czy klatce schodowej, mogą podjąć poważniejsze kroki. Fot.123RF.com 

Co zrobić, jeśli twój sąsiad pali papierosy na balkonie?

Dym papierosowy wpadający przez okna czy psujący przyjemność z porannej kawy na balkonie może być uciążliwy. Twój bezpośredni sąsiad regularnie pali papierosy na balkonie, a ty odczuwasz z tego powodu dyskomfort i martwisz się o zdrowie swoje i swoich dzieci?

Najpierw postaraj się porozmawiać ze swoim sąsiadem. Niezależnie od tego, czy wasze stosunki są przyjacielskie, czy raczej chłodne, zawsze w pierwszej kolejności najlepiej jest spróbować przeprowadzić spokojną rozmowę. Bez zbędnych krzyków czy uniesień spróbuj wytłumaczyć sąsiadowi, dlaczego dym jest dla ciebie uciążliwy. Być może uda się wspólnie wypracować rozwiązanie, które będzie akceptowalne zarówno dla twojej rodziny, jak i dla palącego sąsiada.

Jeśli rozmowa nie pomoże, a dym papierosowy jest dla ciebie szczególnie uciążliwy i boisz się o zdrowie swojej rodziny, masz również prawo oskarżenia sąsiada o tzw. immisję pośrednią. Immisja pośrednia to uciążliwe zachowanie sąsiada, które dla ciebie stanowi wyraźne zakłócenie możliwości spokojnego korzystania z własnego lokum. Sąsiad, którego oskarżysz, może otrzymać pouczenie lub grzywnę do 500 zł. Czasami zdarza się również, że tego rodzaju sprawy kończą się w sądzie.

Czy zakaz palenia na balkonach i tarasach zostanie wprowadzony?

Temat palenia papierosów na balkonach i tarasach co jakiś czas wraca. Niektóre kraje UE, jak np. Litwa w 2021 roku, wprowadziły już całkowity zakaz palenia w tych miejscach. W Polsce sprawa cały czas jest poddawana dyskusji. W 2021 roku jedna z warszawskich radnych przeprowadziła ankietę, w której udział wzięło niemal 12 000 użytkowników internetu. Okazało się, że za wprowadzeniem tego zakazu było prawie 70% ankietowanych. Po badaniu powstał nawet projekt ustawy obywatelskiej, jednak jak dotąd przepis taki nie został wprowadzony.

Zapalając papierosa, zawsze warto pamiętać o tym, że dla osób niepalących dym może być bardzo uciążliwy. Być może uda się znaleźć miejsce, gdzie można spokojnie zapalić, nie przeszkadzając innym. Wyrozumiałość przyda się również drugiej stronie. Jeśli przeszkadza ci dym napływający z balkonu sąsiada, zamiast od razu zgłaszać uciążliwości do zarządu wspólnoty, spróbuj na początek spokojnej rozmowy.

Przeczytaj również: Czy ognisko w ogrodzie, na działce jest legalne? Przeczytaj, zanim rozpalisz

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Czy można palić papierosy na balkonie i klatce schodowej? W tych sytuacjach możesz dostać mandat"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.