Artykuły

Czy nanocząstki zawarte w farbach są groźne?

Zakończył się ponad 3-letni projekt NanoHouse, którego celem było stwierdzenie, czy nanocząstki zawarte w farbach elewacyjnych mają szkodliwy wpływ na zdrowie. Rezultaty są pokrzepiające – najwyraźniej nie ma się czego obawiać.
REKLAMA
Dyskusja na temat nanocząstek rozgorzała na dobre. Całkiem niedawno pisaliśmy o projekcie Nanofloc, którego celem jest skuteczny system usuwania potencjalnie niebiezpiecznych nanocząstek z otoczenia, tymczasem wyniki eksperymentu NanoHouse nieśmiało sugerują, że poważnego zagrożenia nie ma.
 
Przydatne, ale rzadko stosowane
 
Liczne badania laboratoryjne przeprowadzone do tej pory wykazały, że nanocząstki mogą mieć mnóstwo przydatnych zastosowań. Nanostrukturalny dwutlenek krzemu sprawia, że farba odpycha wodę i jest bardziej odporna na zarysowania. Dwutlenek tytanu w wersji nano ma właściwości fotokatalityczne i może rozkładać zanieczyszczenia z powietrza, a w połączeniu z nanocząsteczkami tlenku cynku i tlenku żelaza zapewnia ochronę przed promieniowaniem. Niektóre nanocząstki powstrzymują rozwój pleśni.
 
Takie przykłady można mnożyć, ale mimo tego nanotechnologie póki co rzadko wychodzą poza laboratorium. Wytwórcy farb nie wiedzą, jak je stosować, a prócz tego obawiają się kłopotów z odpadami i potencjalnego ryzyka dla zdrowia.
 
NanoHouse
 
Wspierany przez Unię Europejską i EMPA projekt NanoHouse rozpoczął się w 2010 roku. Miał ustalić, czy nanocząstki uwalniane do atmosfery z materiałów budowlanych, w tym farb elewacyjnych, są szkodliwe dla zdrowia. Po raz pierwszy badaniem objęto nie tylko nowo wyprodukowane materiały, ale i starsze próbki. Poddawano je różnego rodzaju operacjom, w tym intensywnemu tarciu oraz wypłukiwaniu.
 
 
Wyniki – pokrzepiające, ale…
 
Jeśli chodzi o wyniki, przede wszystkim ustalono, że do otoczenia uwalniana jest bardzo niewielka ilość nanocząstek – zaledwie 1-2%. Poza tym nawet ta odrobina dostaje się zwykle do środowiska w połączeniu z większą cząsteczką farby, traci więc właściwości nanocząstki.
 
Wpływ farb z nanocząstkami na komórki przewodu pokarmowego i układu odpornościowego nie różnił się od oddziaływania zwykłych, tradycyjnie stosowanych produktów. Są więc podstawy aby sądzić, że nanododatki nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Wiadomo jednak również, że nanocząstki są absorbowane przez komórki i mogą się w nich kumulować. Czy wywołują w ten sposób jakieś długofalowe zmiany? Tego jeszcze nie wiadomo.
Dla dobra malarzy i lakierników należałoby przeprowadzić dodatkowe, wyczerpujące badania. Niektórzy producenci jednak już teraz decydują się skorzystać z dobrodziejstw nanotechnologii, wyznając zasadę „klient nasz pan” – skoro domaga się nowoczesnych rozwiązań, trzeba mu je dostarczyć.
 
Czytaj więcej na:
 
 
 
 
na podstawie: european coatings
fot: venteco (sxc.hu), ©123RF/PICSEL  
ilustracja: NanoHouse

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Czy nanocząstki zawarte w farbach są groźne?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.