Prawo i finanse

Czy ogrzewanie indukcyjne się opłaca? Ile prądu zużywa piec indukcyjny?

Sposób ogrzewania domu to jeden z najważniejszych elementów nie tylko na etapie budowy, ale także użytkowania budynku. Z perspektywy właściciela najważniejsza powinna być kwestia ekonomiczna i czas zwrotu z inwestycji. Dodatkowo warto również zwrócić uwagę na elementy bezpieczeństwa i ekologii. Sprawdź, jak działa piec indukcyjny i ile kosztuje jego eksploatacja.

Czy ogrzewanie indukcyjne się opłaca? Ile prądu zużywa piec indukcyjny?
Piec indukcyjny jest dość nowym rozwiązaniem do ogrzewania do domu lub mieszkania. Fot.CanvaPro

Spis treści:

Jak działa piec indukcyjny?

Wsad pieca indukcyjnego jest ogrzewany dzięki przepływom prądu, które tworzą zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Wyróżniamy dwa rodzaje pieców indukcyjnych:

  • rdzeniowe,

  • bezrdzeniowe.

W przypadku urządzeń bezrdzeniowych prąd przemienny przepływa przez wzbudnik, a następnie buduje cewkę cylindryczną. Z tego względu używany do wytworzenia energii prąd ma większą częstotliwość. Wsad i przestrzeń wokół niego wytwarza pole magnetyczne. Ciepło uzyskiwane jest poprzez przepływ prądu indukcyjnego na rezystancji wsadu.

Głównym elementem rdzeniowego pieca indukcyjnego jest magnetyczny rdzeń zasilany prądem przemiennym o małej częstotliwości. Tego rodzaju sposób ogrzewania jest najczęściej wykorzystywany w obiektach mieszkalnych. Ogrzewany w piecu rdzeniowym jest płyn, który nie ma kontaktu z elementami podłączonymi do prądu.

Przeczytaj również: Jak ustawić piec gazowy ekonomicznie? Co zrobić, żeby nie płacić wysokich rachunków za grzanie gazem?

Jak działa ogrzewanie indukcyjne?

Podstawą działania ogrzewania indukcyjnego jest zjawisko indukcji elektromagnetycznej, które na co dzień można spotkać także w kuchenkach indukcyjnych. Na rynku urządzeń grzewczych taka technologia dostępna jest dopiero od XXI wieku. Jak działa ogrzewanie indukcyjne? W piecu indukcyjnym woda przepływa przez środek cewki uzwojenia, która znajduje się wewnątrz kotła indukcyjnego. Tworzą się tam prądy wirowe, dzięki którym woda nagrzewa się do pożądanej temperatury.

Technologia indukcyjna charakteryzuje się wysoką wydajnością, co pozwala w krótkim czasie nagrzać wodę do odpowiedniej temperatury, a dodatkowo nie pozwala na duże straty energetyczne. Te dwa czynniki sprawiają, że ogrzewanie indukcyjne ma przewagę nad grzałkami oporowymi, których wydajność jest znacznie niższa ze względu na większe straty energetyczne, co prowadzi do wyższych kosztów eksploatacyjnych.

ogrzewanie indukcyjne Ogrzewanie indukcyjne ziała na zasadzie indukcji, czyli zamiany energii elektrycznej na energię cieplną. Fot.CanvaPro

Ogrzewanie indukcyjne — koszt instalacji

W największym stopniu koszt instalacji ogrzewania indukcyjnego zależy od ceny pieca. Z kolei kwota zakupu tego urządzenia jest ściśle powiązana z naszymi preferencjami, a przede wszystkim z:

  • wielkością,

  • sprawnością,

  • mocą,

  • umieszczeniem.

Szczególnie warto zwrócić uwagę na dość nieoczywisty ostatni czynnik. Wynika to z faktu, że piec indukcyjny nie wydziela ciepła wokół siebie, przez co ustawianie go w piwnicy zmniejsza efektywność, natomiast najlepiej ustawić go na poziomie 0, czyli na parterze. Pierwsze trzy parametry są dopasowywane indywidualnie ze względu na fakt preferencji czy wielkości pomieszczenia. Koszt pieca indukcyjnego zaczyna się od kilku, a kończy na kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysiącach złotych.

Ogrzewanie kotłem indukcyjnym — zalety i wady

Do największych zalet pieca indukcyjnego należy jego wydajność. Szybkie podgrzewanie wody bez dużych strat ciepła sprawia, że koszty eksploatacyjne tego urządzenia są dużo niższe w przypadku innych rodzajów ogrzewania. Równie ważna, co wydajność, jest ekologia korzystania z pieca indukcyjnego. Wynika to przede wszystkim z faktu, że do ogrzewania przestrzeni nie są produkowane żadne dodatkowe spaliny.

Dla wielu osób niewątpliwą zaletą ogrzewania indykcyjnego jest również jego szerokie zastosowanie. Oprócz mieszkań czy domów jednorodzinnych piec indukcyjny bez problemu można wykorzystać do ogrzania lokali usługowych, basenów, szklarni, hal czy zakładów produkcyjnych. Dodatkowo kotły indukcyjne są stosunkowo proste w montażu oraz instalacji, zajmują mało miejsca, są niezwykle ciche, potrzebują jedynie energii elektrycznej i można je podłączyć do centralnego ogrzewania. Dzięki temu w budynku nie jest konieczne posiadanie komina lub wentylacji, a domownicy są zabezpieczeni przed zatruciem tlenkiem węgla.

Największą wadą pieca indukcyjnego jest wysoki koszt zakupu urządzenia, co może wydłużyć okres zwrotu inwestycji. Drugim minusem jest instalacja ogrzewania indukcyjnego w budynkach o niskiej izolacji cieplnej, gdyż w takim przypadku spora ilość ciepła będzie przeznaczana do wyrównania strat izolacyjnych, a nie na samo ogrzanie pomieszczenia.

Czy ogrzewanie indukcyjne się opłaca?

Eksploatacja pieca indukcyjnego, jako jedna z form ogrzewania, musi być odpowiednio przeliczona pod względem generowania kosztów tak, jak każde ogrzewanie centralne. Do czynników, które wpływają na opłacalność stosowania pieca indukcyjnego, należą:

  • warunki pogodowe,

  • izolacja budynku,

  • powierzchnia użytkowa,

  • rodzaj grzejników,

  • korzystanie z dodatkowych źródeł pozyskania energii elektrycznej.

Warto we własnym zakresie, indywidualnie przeanalizować koszty ogrzewania zarówno energią elektryczną z wykorzystaniem pieca indukcyjnego, jak i przy stosowaniu gazu, węgla czy pelletu.

W przypadku centralnego ogrzewania gazowego koszt eksploatacji w skali roku dla domu jednorodzinnego o powierzchni 150 m2 wynosi około 4 000 złotych. Dla tych samych parametrów ogrzewanie budynku piecem na ekogroszek będzie kosztować ponad 7 000 złotych, wykorzystanie przydomowego zbiornika na propan — 7 500 złotych, natomiast ogrzewanie pelletem 8 000 złotych. W przypadku ogrzewania domu pasywnego o takiej samej powierzchni z wykorzystaniem prądu elektrycznego roczny koszt wyniesie około 9 500 złotych. Niższe koszty takiego rozwiązania poniosą osoby, które posiadają instalację fotowoltaiczną do produkcji energii elektrycznej.

Ile prądu zużywa piec indukcyjny?

Ilość prądu zużywanego przez piec indukcyjny do ogrzania domu najlepiej przedstawić na przykładzie. Jeśli jesteśmy właścicielami dobrze zaizolowanego domu (roczne zapotrzebowanie energetyczne 70 kW/m2) o powierzchni 120 m2, to roczne koszty ogrzewania będą wynosiły około 7 000 złotych. W przypadku mniejszego budynku (o powierzchni 120 m2), jednak nieco gorzej zaizolowanego (130 kW/m2) koszt energii elektrycznej potrzebnej do ogrzania domu wynosi ponad 10 000 złotych.

Najwięcej prądu zużyje piec indukcyjny używany w miejscach słabo zaizolowanego domu, czyli około 150 kW/rok. W takiej sytuacji do ogrzania 100 m2 powierzchni wyniesie 10 000 zł i rośnie sukcesywnie wraz ze wzrostem powierzchni użytkowej.

Przeczytaj również: Wniosek o dopłatę do prądu 2022. Jak wypełnić formularz i kiedy złożyć dokumenty? [PORADNIK]

Wpływ ogrzewania na zdrowie. Tak reaguje organizm na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.