Kolorowy sufit
Pomalowany inaczej niż zwykle, sufit w mocnym kolorze zawsze zrobi wrażenie. Sufit w monochromatycznych ciemnych kolorach polecany jest szczególnie do wnętrz klubowych, pokoi z kinem domowym, restauracji, jadalni czy eleganckich łazienek i salonów spa. Przyciemniona płaszczyzna sufitu stworzy przyjemny, nastrojowy klimat we wnętrzu. Dla ciemnych barw warto użyć farby o wysokim połysku o tzw. wykończeniu satynowym. Na tak wykończonej powierzchni pięknie zagra nam światło, a sam sufit nie przytłoczy wnętrza.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię! Źródło: ©123RF/PICSEL
Uważajmy jednak z mocnymi kolorami na suficie, jeśli mamy niskie pomieszczenie — ciemna płaszczyzna automatycznie sprawi wrażenie, że nasze wnętrze jest niższe niż w rzeczywistości. W niewysokich pomieszczeniach ciemny sufit powinien występować tylko w wersji błyszczącej. Farby matowe i półmatowe najlepiej zamaskują niedoskonałości na powierzchni stropu, sprawią jednak wrażenie, że sufit znaczenie się obniży, a także pochłonie większość światła.
Źródło: ©123RF/PICSEL
Drewniany sufit
Kolejnym ciekawym sposobem na wykończenie sufitu jest okładzina drewniana, bynajmniej nie mam tu na myśli niechlubnej boazerii z wczesnych lat 90. . Bogato zdobione drewniane stropy możemy spotkać już w epoce renesansu, współcześnie jednak projektanci wybierają znacznie bardziej minimalistyczną i geometryczną wersję sufitów drewnianych. Fornirowane płyty sufitowe występują w bogatej kolorystyce i formach.
Źródło: ©123RF/PICSEL
Możemy wybrać te bardzo proste o kształcie prostokąta czy kwadratu, gładkie lub perforowane, czy też bardziej wyszukane w formie listew drewnianych, z których można stworzyć niezwykłe kompozycje.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię! Źródło: ©123RF/PICSEL
Betonowy sufit
Dla minimalistów i lubiących industrialne wnętrza polecam pozostawienie sufitu w surowej wersji. Efekt betonowego stropu możemy uzyskać w dwojaki sposób: rezygnując z wykończenia, bez tynków i gładzi, jako dekorację wykorzystując naturalną urodę płyt stropowych lub w bardziej estetycznej wersji — wykonać sufit z betonu architektonicznego. Takie wykończenie najlepiej sprawdzi się w przestronnych, dobrze doświetlonych wnętrzach w typie loftu.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię! Źródło: ©123RF/PICSEL
Lustrzany sufit
Ciekawy rozwiązaniem, mogącym nieraz zdziałać cuda jest umieszczenie na suficie lustra. Wykończenie powierzchni sufitu lustrem doskonale sprawdzi się w przypadku bardzo niskich pomieszczeń, obniżonych przejść czy masywnych belek na stropie. Te ostatnie przy obłożeniu ich powierzchnią lustrzaną, niemalże znikną nam z sufitu. Pięknie wykończone, kryształowe lustro umieszczone nad stołem w reprezentacyjnej jadalni to rozwiązanie niczym z żurnala.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię! Źródło: ©123RF/PICSEL
Błyszczący, a nawet świecący sufit
Lustro to dla Ciebie zbyt wiele? Jest na to inne rozwiązanie, a dokładnie to sufit napinany. Gładka, błyszcząca tafla rozpięta nad salonem rozświetli i optycznie podniesie wnętrze, nada mu lekkości i elegancji. Sufity napinane występują w pełnej gamie kolorystycznej od bieli do czerni. W przypadku wybrania takiego rozwiązania możemy zabawić się nie tylko połyskiem, ale także jego kolorystyką. Dodatkowo sufity napinane mogą być formowane w dowolne kształty — np. w formy skośne, załamane, owalne, łukowe.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię! Źródło: ©123RF/PICSEL
Sufit napinany może nie tylko błyszczeć, może nawet świecić. Zamiast zwisających żyrandoli, wnętrze może oświetlić sufit całą swoją płaszczyzną. Sufity z barrisolu, ze względu na specjalne właściwości materiału, przepuszczającego równomiernie światło, nie powodują efektu cienia i świecą całą swoją powierzchnią.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię! Źródło: ©123RF/PICSEL
Printy na suficie
Rozwiązanie trudne do ujarzmienia i najbardziej odważne to położenie na suficie tapety lub fototapety. Takie wykończenie stropu pozwoli nam ukryć jego usterki, nada ciekawy wzór, jednocześnie tworząc iluzję przestronności. Z wybieraniem tapet na sufit musimy jednak być ostrożni, gdyż granica pomiędzy eklektyką a kiczem jest bardzo cienka. Fototapeta z gwieździstym niebem będzie oryginalnym rozwiązaniem w pokoju nastolatka lub na basenie, jednak już reprodukcja fresku Michała Anioła w salonie to coś, czego powinniśmy unikać.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię! Źródło: ©123RF/PICSEL
Rozwiązań na wykończenie sufitu jest wiele. Możemy dowolnie bawić się jego formą, kolorem i fakturą. Najważniejsze jest jednak to, aby sufit był integralną częścią wnętrza, pasował stylem, a swoim wyglądem domykał całość aranżacji pomieszczenia.
Przeczytaj pozostałe porady naszego eksperta:
Złote lata dwudzieste – czyli jak urządzić mieszkanie w stylu Art Deco? >>>
Czuj się jak u siebie! Czyli jak najlepiej urządzić pokój dla gości >>>
BEZ BARIER - Jak urządzić łazienkę dla seniora? >>>
Jedzenie w nowym świetle, czyli jak najlepiej oświetlić kuchnię? >>>
Men’s cave czyli mieszkanie w męskim stylu >>>
Jak odpowiednio zaplanować oświetlenie w mieszkaniu? >>>
Urządzamy salon. O czym warto pamiętać? >>>
Prysznic czy wanna? Co wybrać? >>>
Ciepło, cieplej, najcieplej. Wybieramy kominek >>>
Ekspert radzi: pomysły na adaptację piwnicy >>>
Ekspert radzi: Jak rozjaśnić ciemne wnętrze >>>
Wokół kanapy – sprawdzone sposoby na aranżacje kanapy >>>
Pomysł na szybką metamorfozę wnętrz >>>
Jak wybrać płytki na taras? >>>
Aby skorzystać z porad naszego eksperta wystarczy, że dodasz galerię zdjęć na Deccorii przedstawiającą wnętrze, które chcesz zmienić. Następnie wklej link do tej galerii w komentarzu pod tym artykułem i krótko opisz swój problem. U nas znajdziesz odpowiedź na każde pytanie!
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL