Art. Spons.

Czym jest materac sprężynowy i jak go wybrać?

Rano budzisz się z bólem kręgosłupa, a w nocy przewracasz się z boku na bok i nie możesz znaleźć dobrej pozycji? Prawdopodobnie winę za to ponosi Twój materac. Dowiedz się, w jaki sposób materac sprężynowy nowej generacji może pomóc Ci wreszcie się wyspać, a jednocześnie odzyskać pełnię zdrowia.

REKLAMA

Fot. Kupując materac powinieneś szukać rozwiązań nowoczesnych, bazujących na sprężynach kieszeniowych / materiał promocyjny

Materac sprężynowy - budowa i podstawowe informacje

Jeżeli materac spreżynowy kojarzy Ci się ze skrzypiącym, niewygodnym podłożem sprzed kilkudziesięciu lat, to czas najwyższy to zmienić! Materace sprężynowe nowej generacji bazują na innowacyjnych systemach, takich jak siedmiostrefowe sprężyny typu Multi, które zapewniają optymalne dopasowanie do budowy anatomicznej ciała osoby śpiącej. Dzięki takiemu systemowi kręgosłup otrzymuje odpowiednie podparcie - jakie ma to korzyści dla zdrowia opowiemy później. Obecnie skupmy się na samej budowie tego podłoża do spania.

Materace sprężynowe wysokiej jakości to tzw. materace kieszeniowe lub Multi (ta technologia charakterystyczna jest dla produktów SleepMed by Hilding z kolekcji Hybrid i Hybrid Plus). Charakteryzują się one gęstym rozłożeniem sprężyn o bardzo małej średnicy. Każda z takich sprężyn zamknięta jest w indywidualnej kieszonce materiałowej i dzięki temu pracuje niezależnie od pozostałych z nią sąsiadujących. W związku z tym, wkład materaca zapewnia niebywale wysoką elastyczność punktową.

Czym jest elastyczność punktowa?

Elastyczność punktowa to jeden z najbardziej istotnych parametrów określających podłoże do spania, na który koniecznie należy zwrócić uwagę w trakcie zakupu. Najwyższą elastycznością punktową charakteryzują się materace sprężynowe - mają one nawet dwa razy więcej punktów podparcia, niż tradycyjne sprężyny kieszeniowe czy niektóre podłoża pianowe (które określa z kolei elastyczność powierzchinowa). Kładąc się na materacu o wysokiej elastyczności punktowej, takich jak np. SleepMed Hybrid Supreme, doświadczamy wrażenia idealnego dopasowania podłoża do naszej anatomicznej budowy ciała. Dzieje się tak, ponieważ każdy centymetr naszego ciała uzyskuje indywidualny punkt podparcia, za który odpowiadają konkretne sprężyny. Aby dodatkowo zwiększyć komfort, sprężyny te są dostosowane do reagowania w różnorodny sposób w zależności od poszczególnych partii ciała - innymi słowy, różnią się czułością na nacisk. To właśnie jest siedmiostrefowy system Multi.

Twardość w materacach sprężynowych

Już wiesz, że kupując materac powinieneś szukać rozwiązań nowoczesnych, bazujących na sprężynach kieszeniowych. Idealnie, jeśli byłyby one profilowane w strefy twardości. Co jednak z samą twardością materaca? Czy ma ona znaczenie? Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie, jak się wyspać w końcu bez dolegliwości bólowych, prawdopodobnie Twoje dotychczasowe podłoże do spania nie tylko nie gwarantuje Ci odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa, ale dodatkowo nie jest dopasowane pod względem twardości do Twoich potrzeb. Zdaniem fizjoterapeutów, większość z nas śpi na zbyt miękkich materacach, a to powoduje wyginanie się naszego ciała w trakcie snu. W konsekwencji nerwy i naczynia krwionośne poddawane są uciskowi, co prowadzi do niedotlenienia. Mięśnie i układ szkieletowo-kostny nie mogą się regenerować w takim stanie, co skutkuje naszym porannym zmęczeniem. Z kolei zbyt twarde podłoża wymuszają ciągłe napięcie mięśni - rezultat jest podobny: zmęczenie, bóle głowy i kręgosłupa.

Jak zatem dobrać twardość materaca do naszych potrzeb? Kluczowa jest waga i wzrost. Generalna zasada mówi, że im jesteśmy ciężsi, tym twardszego materaca potrzebujemy. Dlatego osobom ważącym mniej niż 70 kg polecane są podłoża o twardości umiarkowanej i średniej (H2 i H3), a cięższym dedykowane są materace oznaczone jako H4. Warto jednak dodać, że w wyborze materaca należy też kierować się indywidualnymi preferencjami.

Najlepszym rozwiązaniem są materace sprężynowe dwustronne, które gwarantują dwa różne typy twardości - dzięki temu mamy możliwość jej zmiany w trakcie użytkowania podłoża. Dobrym przykładem jest SleepMed Hybrid Premium, który dzięki zastosowaniu wkładu Multi, a także kombinacji aż trzech różnych pian pozwala uzyskać dwa różne stopnie twardości.

Materace sprężynowe z dodatkiem piany

Większość zaawansowanych sprężynowych podłoży do spania jest tak naprawdę materacami hybrydowymi - czyli łączącymi w sobie zalety wkładu sprężynowego i pianowego. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu dodatkowych blatów pianowych. We wspomnianym SleepMed Hybrid Premium jest to termoelastyczna piana VitaRest, wysokoelastyczna VPPHR i FlexiFoam. Warto zapamiętać nazwy tych pian i zwrócić uwagę przy zakupie materaca na to, czy zostały użyte w interesującym nas produkcie.

Co daje dodatek pian do materaca sprężynowego? Zależy od tego, co to za piana - termoelastyczna na przykład, pozwala uzyskać wrażenie przyjemnego otulenia w trakcie wypoczynku. Odkształca się ona nie tylko pod naszym ciężarem, ale również pod działaniem wydzielanej przez nas temperatury. Z kolei piany wysokoelastyczne zwiększają sprężystość podłoża, nadając mu bardziej "stabilnego" charakteru. Oczywiście z perspektywy zdrowotnej oba rodzaje pian tak samo pomagają zrelaksować się mięśniom i układowi kostnemu. W leżeniu na wznak osiągamy naturalny kształt naszego kręgosłupa, czyli literę S - przestrzeń między kręgami ma szansę wypełnić się płynem maziowym, który zapobiega urazom, a mięśnie przestają być stale napięte.

Reasumując: szukając idealnego materaca sprężynowego warto zaufać sprawdzonym markom, takim jak Hilding. Producenci tego typu dbają o certyfikację swoich materaców, a dodatkowo opracowują je na bazie doświadczeń zespołu specjalistów od snu, do których zalicza się ortopedów i fizjoterapeutów. Już wiesz, jak dbać o swój kręgosłup w czasie wypoczynku - czy Twój materac spełnia powyższe normy?

materiał promocyjny

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Komentowanie tej treści zostało wyłączone.

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Czym jest materac sprężynowy i jak go wybrać?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.