Artykuły

Dekoracje adwentowe

Wieńce i kalendarze adwentowe przygotowuje się i ozdabia nimi domy już 4 tygodnie przed Bożym Narodzeniem. Skąd wzięła się ta tradycja i dlaczego w wieńcu zawsze znajdują się 4 świece?
REKLAMA

Wianek
Zwyczaj dekorowania domów w okresie adwentowym pochodzi z Niemiec. Jak podają źródła, w 1839 roku pastor prowadzący świetlicę w domu dziecka, wpadł na pomysł, aby uprzyjemnić swoim podopieczny trudny dla nich czas, i przyozdobił klasę zdobnymi wieńcami. Następnie, w pierwszą niedzielę adwentu zapalili świecę. Początkowo liczba zapalanych świec wynosiła 24, czyli tyle, ile dni pozostaje do Wigilii począwszy od pierwszej niedzieli adwentu (codziennie, zapalano jedną święcę). W kolejnych latach liczbę tę zmniejszono do 4 (4 niedziele adwentowe). W Polsce zwyczaj przyozdabiania domu w okresie adwentowy przyjął się dopiero po pierwszej wojnie światowej.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

   Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Tradycyjny wianek wykonywano z iglastych gałązek i czerwonych wstążek. W pierwszą niedzielę adwentu umieszczano na nim świeczkę i wieszano pod sufitem. Ten zwyczaj kultywowany jest głównie w rodzinach ewangelickich, jednak coraz częściej zdarza się, że wieniec ubierają też katolicy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Jak przygotować wianek?
Podstawę wieńca stanowi konstrukcja w kształcie koła. Wypełnia się ją rozmaitymi elementami (baza to gałązki igliwia) i obowiązkowo 4 świecami, które tradycyjnie powinny być czerwone lub dobierane w kolorze szat liturgicznych (3 świece fioletowe oraz jedna różowa lub koloru czerwonego - jako wyraz radości i oczekiwania na narodziny Jezusa). Jednak te „nowoczesne wianki”, ów tradycję pomijają. Kształt, kolor, wielkość i styl wieńca to inwencja tworzącej go osoby.
Adwentowy wieniec ustawia się w mieszkaniu w widocznym miejscu albo zawiesza pod sufitem.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Tworząc tę tradycyjną dekorację, możemy użyć takich dodatków jak: jemioła, pędy bluszczu, gałązki rozmarynu i lauru, laski cynamonu, orzechy, suszone plastry cytrusów, szyszki, bombki, wstążki, ozdobne gałązki, kule z żywotnika. Świetnie sprawdzi się również ozdobny talerz lub taca.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zobacz więcej zdjeć. Kliknij!

Kalendarze adwentowe
Klejoną ważną dekoracją adwentową jest: kalendarz. Na pewno, każde dziecko zna te „czekoladowe”, pamiętając o codziennym podjadaniu jednego ze smakołyków. Początki jego tradycji, sięgają aż do 1851 roku, już wtedy każdego dnia wieszano w domach obrazek przypominający o zbliżających się świętach. Inną metoda było skreślanie codziennie jednego dnia, na kalendarzu narysowanym na drzwiach lub zapalanie jeden z 24 świec.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zobacz, jak przygotować taki kalendarz. Kliknij!

W domach katolickich najczęściej wkładano po jednym źdźble słomy do szopki aż do Wigilii. Najbardziej znanym z historii kalendarzem jest ten, który stworzyli niemieccy luteranie. W miasteczku Gengenbach, w oknach ratusza, można oglądać w dni adwentu 24 świąteczne obrazy. Z Niemiec tradycja ta powędrowała na tereny Szwajcarii, Austrii i Skandynawii.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

                            Kalendarze adwentowe użytkowników Deccoria.pl Kliknij!

Na pewno, każdego z was ciekawi skąd pomysł na „czekoladowy kalendarz”? Wiąże się z tym pewna historia. Kiedy drukarz Gerhard Lang był małym chłopcem, nie mógł doczekać się Wigilii. Ciągle pytał swoją mamę: „kiedy?, czy to już dziś?”. Zniecierpliwiona mama narysowała na kartonie 24 cyfry i doszyła do nich „wibele”- rodzaj podłużnych biszkoptów. Mały Gerhard mógł zjadać jedno ciastko każdego dnia. Kiedy dorósł, w 1930 r., rozpoczął produkcję kalendarzy z czekoladkami w środku

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

                     Kalendarze adwentowe użytkowników Deccoria.pl Kliknij!

Tworząc swój własny kalendarz adwentowy, zamiast czekoladek ukrytych pod każdym dniem, można ukryć np. wspólne pomysły na zabawę: pieczenie świątecznych pierników, wspólne dekorowanie pokoi, robienie łańcucha na choinkę, ubieranie drzewka świątecznego czy przygotowywanie prezentów dla bliskich. Możemy również przygotować zawinięte w pudełeczka opowieści biblijne lub legendy dotyczące tradycji świątecznych (to świetna zabawa dla naszych dzieci) albo ciekawe przepisy na potrawy wigilijne!

A jaki jest wasz pomysł na oryginalny kalendarz adwentowy?

Przeczytaj także:

Poczuj magię świąt w swoim domu
"Ta produkcja wymaga wielkiej cierpliwości i precyzji" - wywiad z Małgorzatą Esse
Choinki do małych mieszkań
Designerskie prezenty do domu na każdą okazję

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Dekoracje adwentowe"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.