Gwałtowne zmiany klimatu powodują, że często w naszym obszarze geograficznym występują na przemian intensywne opady śniegu, deszczu oraz odwilże. To wszystko wpływa na to, że na połaciach naszych dachów tworzy się istna mieszkanka wybuchowa!
Lód na przemian ze śniegiem – zastanawiałeś się kiedyś, jak duże jest to obciążenie dla dachu?
Śnieg śniegowi nierówny. Zwykły puch nie przyczynia się do dużego obciążenia dachu. Jednak mieszanka lodu na przemian ze śniegiem może wywierać nacisk nawet do 50kg/m2 (w przypadku około 15 cm warstwy). W praktyce oznacza to, że dach o powierzchni 100m2 będzie obciążony 5000kg!
Jakie niesie to konsekwencje?
Duże obciążenie może wyginać połacie dachowe i krokwie. Takie zniekształcenia w późniejszym czasie mogą być przyczyną przecieków. Dodatkowo mogą następować pęknięcia w strukturze dachu. Należy również pamiętać, że zsuwający się śnieg będzie niebezpieczeństwem dla stojących pod obiektem samochodów lub przechodzących tam ludzi.
Realne zagrożenie – tragiczne zawalenie się dachu hali w Katowicach w 2006 roku.
Pamiętaj, że nagromadzenie śniegu na dachach dużej powierzchni może doprowadzić do tragedii. We wspomnianych wydarzeniach w Katowicach, z powodu zaniedbania odśnieżania dachu zginęło 65 osób, a 177 zostało rannych.
Warto tutaj zaznaczyć, że zgodnie z art. 61 pkt 2 prawa budowlanego właściciel lub zarządca jest zobowiązany do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego w razie wystąpienia zdarzeń mających lub mogących mieć wpływ na uszkodzenie obiektu lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, które może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, mienia lub środowiska: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, pożary lub powodzie.
Dbajmy o nasze bezpieczeństwo. Szczególnie to nad głowami.
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL
Przeczytaj pozostałe porady naszego eksperta:
Na co zwracać uwagę przy wyborze ekipy do odśnieżania twojego dachu?
Zima tuż, tuż... Jak zadbać o to, by z dachu na naszą głowę nie zsunął się śnieg?
Czemu z mojej rynny czuć nieprzyjemny fetor?
Chcesz wyciąć wysokie drzewa? Ekspert podpowiada na co warto zwrócić uwagę
Jakie problemy możemy napotkać, chcąc wyciąć drzewo?
Jak uchronić dach przed wichurami?
Dlaczego z mojego dachu cieknie? Ekspert odpowiada