Artykuły

Dom w jeden dzień. Tak się buduje w Czechach

W miejscowości Tachov w zachodnich Czechach powstał niezwykły budynek mieszkalny. Co go wyróżnia od innych domów? Zbudowano go w zaledwie jeden dzień! Wszystko dzięki technologii modułowej.

REKLAMA

Przede wszystkim pragmatyzm

Niezwykły dom znajduje się w miejscowości Tachov w zachodnich Czechach. Powstał on w zaledwie jeden dzień. Za jego projekt odpowiada praska pracowania architektoniczna Atelier Štěpán. Budynek nosi nazwę „Freedomek No.061” i taka numeracja nie jest przypadkowa. Nawiązuje ona do poprzednich projektów architektów oraz tzw. architektury batowskiej a przede wszystkim dwupiętrowych kwater mieszkalnych wybudowanych w Zlinie, w pobliżu fabryki obuwia Bata, w dwudziestoleciu międzywojennym. Tym, co wyróżniało te domy, był pragmatyzm – zamiast dekoracyjne, miały być przede wszystkim funkcjonalne. Wznoszono je na planie prostokąta lub kwadratu; żelbetonową konstrukcję obudowywano czerwoną cegłą. Ich budowa była częścią polityki firmowej zakładu – zamieszkiwali je pracownicy Baty wraz z rodzinami. Zarówno konstrukcja, jak i wystrój oraz organizacja wnętrz Freedomku No.061 inspirowane były mieszkaniami w Zlinie.

Fot. Jakub Skokan, Martin Tůma/BoysPlayNice; Atelier Štěpán via Archdaily 

Koszty eksploatacji 

Twórcy „Sześćdziesiątki-jedynki” dążyli do uproszczenia procesu budowy, a także do obniżenia kosztów eksploatacji domu – postawili na proste, ale przemyślane rozwiązania, a nie skomplikowane technologicznie komponenty, które mimo takiej renomy, nie są ekologiczne czy w pełni efektywne ekonomicznie. Energia użytkowana przez Freedomek kosztuje jego właścicieli zaledwie 840 euro rocznie, czyli ok. 3 600 złotych.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Dom w jeden dzień. Tak się buduje w Czechach"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.