Artykuły

Domowe przesądy. Nie zgadniesz, co może przynieść ci pecha

Nasza kultura wyjątkowo licznie obfituje w przedziwne zwyczaje, przesądy i zabobony. Część z nich wywodzi się jeszcze z wierzeń słowiańskich, część inkorporowaliśmy niedawno, wraz z rozwojem globalizacji. Większość z nas podchodzi do nich przymrużeniem oka. Niby wiemy, że czarny kot, to kot jak każdy inny, ale kiedy zajdzie nam drogę, na wszelki wypadek spluwamy przez lewę ramię. Oto kilka przesądów, związanych z utrzymaniem naszych domów w zdrowiu i szczęściu.

REKLAMA

Przeprowadzka

Raz na jakiś czas przychodzi nam zmienić miejsce zamieszkania. Z przeprowadzkami do nowego domu wiąże się wiele zabawnych przesądów. Uważa się, że najlepsze dni na przeprowadzkę to środa i sobota. Przenosiny w niedzielę to naruszenie przykazań kościoła katolickiego – co zgodnie z folkowymi wierzeniami może zakończyć się przedwczesną śmiercią. Piątek to również niezbyt dobry wybór, bo jak mówi stare przysłowie: „Piątek – zły początek”. Z przeprowadzkowego kalendarza należy wykreślić też dni nieparzyste, 29 lutego i najlepiej cały listopad, który jednoznacznie kojarzy się ze zmarłymi i zwiększoną aktywnością duchów.

Zobacz więcej zdjęć

Pod żadnym pozorem do mieszkania jako pierwszego nie należy wnosić łóżka – to zwiastuje ponoć rychłe choroby. Przenoszenie mebli najlepiej zacząć od stołu, to ma zagwarantować trwałość więzi między współlokatorami. Przeprowadzka do innego mieszkania to otwarcie nowego etapu w życiu, dobrze więc nie ciągnąć za sobą dawnych trosk i nierozwiązanych problemów, a co za tym idzie, nie wypada zabierać ze sobą starych, zepsutych bibelotów, brudnych lub niepotrzebnych rzeczy oraz śmieci. Wasz nowy dom pochodzi z rynku wtórnego? Upewnijcie się, że wcześniej nie należało do ofiary tragicznego wypadku lub… rozwodników! To niezbyt optymistycznie wróży młodym małżeństwom…

Zobacz więcej zdjęć

A w jaki sposób zagwarantować sobie szczęście w mieszkaniu, w którym dopiero co się urządziliśmy? Ponoć pomocne bywa okadzanie domu suszoną szałwią. Aby odstraszyć pecha i złe duchy, na przedpokoju, na wysokości drzwi wejściowych umieśćmy lustro.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Domowe przesądy. Nie zgadniesz, co może przynieść ci pecha"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.