Budowa i remont

Domy modułowe – co trzeba o nich wiedzieć?

W Polsce tradycyjna budowa domu jest długotrwała i bardzo kosztochłonna. Alternatywą dla nich są domy modułowe – składane w wybranym miejscu z gotowych, fabrycznie wyprodukowanych komponentów. Ze względu na uproszczony proces budowy zdają się dobrym wyborem dla tych, którym zależy, by szybko wprowadzić się do swojego nowego domu.

Domy modułowe – co trzeba o nich wiedzieć?

Do niedawna w technologii modułowej budowano jedynie proste obiekty, niewymagające przygotowania fundamentów. Oferta producentów zwiększa się jednak i coraz bardziej dostępne są projekty „pełnoprawnych” domów ocieplanych i całorocznych. 

Domy modułowe to konstrukcje powstające z kilku lub kilkunastu gotowych komponentów. Niemal 80% takiego budynku: jego szkielet, wnętrza, podstawowe instalacje (wodna i elektryczna) produkowane są wcześniej, w fabryce. Elementy tworzące budynek dowożone są na plac budowy, a następnie montowane i instalowane na przygotowanym fundamencie. Proces ten trwa nie więcej niż kilka dni.

Konieczność przetransportowania i złożenia komponentów wymaga, by kształty budynków były możliwie proste, dlatego najczęściej wykorzystuje się prostopadłościenne bryły, z prostym dachem płaskim lub skośnym. 

Wyróżnia się dwa rodzaje domów modułowych:

- Domy z keramzytobetonu, czyli ceramiki osadzonej w monolicie. To lekki, trwały i odporny na wilgoć materiał, spełniający wymogi budownictwa energooszczędnego. Wypełnia się nim stalową ramę, tworzącą szkielet budynku. Później konstrukcja ocieplana jest wełną mineralną. Ściany dodatkowo pokrywa się drewnem, tynkiem mineralnym lub akrylowym.

- Domy szkieletowe – są zwykle mniejsze i lżejsze od keramzytobetonowych. Ich konstrukcję nośną wykonuje się z drewna (ściany wypełnia się wełna mineralna) lub stali — wówczas ściany wypełniają płyty warstwowe izolowane pianką. 

Firmy zajmujące się produkcją domów prefabrykowanych mają w swoich ofertach przeciętnie po kilka, kilkanaście gotowych projektów – w tym domów parterowych czy piętrowych, które częściowo dostosować do potrzeb inwestorów.

Moduły dostępne są w kilku opcjach wykończenia: najtańsze z nich to budynki w stanie surowym zamkniętym z podstawowymi elementami wyposażenia, w droższych wariantach oferuje się nawet kompletne wykończenie wnętrz i wyposażenie łazienek oraz kuchni – z meblami i sprzętem AGD.

Do zalet domów modułowych zaliczyć można krótki czas budowy, łatwość rozbudowania (aby powiększyć dom, wystarczy dodać kolejny moduł) oraz brak ograniczenia w postaci trudnych warunków glebowych – wznosi się je nawet na najbardziej wymagających działkach. Przy zastosowaniu odpowiednich materiałów koszty ich utrzymania mogą być dużo niższe, w porównaniu do betonowych budynków. Domy modułowe nie są jednak pozbawione wad. Problem stworzyć może sam model płatności, wymagający, by za cały budynek zapłacić od razu. Do atrakcyjnie niskiej ceny domu modułowego doliczyć jednak trzeba koszty przygotowania fundamentów, instalacji itp. Lokacja budowy powinna mieć dogodny dojazd, z miejscem dla dużych pojazdów transportowych oraz dźwigu.

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.