Artykuły

Drewno we wnętrzach

Drewno jest bardzo popularnym materiałem wykończeniowym we wnętrzach. Jest to materiał naturalny, a wielu opisze go jako „przytulny”. Taki odbiór drewna bierze się z jego wszechobecności w naturze. To materiał bardzo dobrze znany człowiekowi, do którego zdążył się przyzwyczaić i z nim oswoić.
REKLAMA

Jakie drewno wybrać
Wybór drewna do aranżacji wnętrza nie jest łatwy i jest to proces wielopłaszczyznowy. Nie jest bowiem tak, że każde drewno pasuje do każdego projektu. Tak samo jest z drewnopodobnymi laminatami.

Zanim przejdziemy do wyboru odpowiedniego drewna lub laminatu imitującego drewno należy odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań:
1.
Czy jest to wnętrze nowoczesne czy stylizowane?
2. Jaka jest kolorystyka elementów i płaszczyzn, z którymi ma korespondować drewno?
3. Jaki procent powierzchni ma stanowić drewno?
4. Jeśli mamy drewnianą podłogę - jaki kolor i rysunek słoi ma podłoga?

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Dopasowanie do stylu
Do wnętrz nowoczesnych z reguły wybierane jest drewno o delikatnym usłojeniu i gładkiej fakturze. Nierzadko są to barwy stonowane, niekrzykliwe. Sprawdzi się zarówno jasne drewno typu „sklejka”, jak i czekoladowy brąz o szlachetnym wybarwieniu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Wnętrza stylizowane zaś wymagają wiedzy na temat stylu, do jakiego chcemy wnętrze dopasować. Zazwyczaj pożądane są w nich duże słoje oraz mocno wyczuwalna faktura. Przy wnętrzach rustykalnych często spotykane jest drewno bielone, poszarzone lub w odcieniach beżu i zieleni.

Drewno potrzebuje spokojnego „sąsiada”. Oznacza to, że im bardziej widoczny rysunek drewna tym spokojniejsze i gładsze powinno być jego otoczenie jak ściany czy tkaniny. Oczywiście są style,  które pozwalają na tak odważne łączenie faktur, wymaga to jednak sporej fachowej wiedzy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Bardzo istotną rolę odgrywa informacja ile procent wnętrza mają stanowić płaszczyzny drewniane. Mowa tutaj o podłodze, ścianach, drzwiach, suficie, ramach okiennych, blacie kuchennym i frontach szaf, zarówno w pokojach jak i w kuchni. Najważniejszą zasadą jest, żeby „nie przesadzić”. Proporcje muszą być wyważone. W przeciwnym razie wnętrze stanie się nieprzyjemne w odbiorze, a drewno zdominuje i przytłoczy pozostałe elementy wyposażenia.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Podłoga ma istotne znaczenie przy doborze drewna do zabudowy meblowej czy ściennej. W sytuacji, gdy podłoga ma duże i narzucające się usłojenie, dobrze jest uspokoić wnętrze łagodnym usłojeniem drewna mebli. Tej samej regule podlega podłoga z delikatnym usłojeniem - wówczas możemy pozwolić sobie na małe szaleństwo w doborze drewna do zabudowy meblowej.
To oczywiście tylko kilka podstawowych zasad, które mogą pomóc przy doborze podłogi czy mebli. Każde wnętrze wymaga indywidualnego podejścia i z pewnością zdarzą się odstępstwa od tych norm, które również będą cieszyć oko.

Projekt oraz wizualizacje: TWORZYWO studio

Przeczytaj również:

Klasyczna elegancja, czyli wnętrze nowoczesnego domu pod Warszawą

Klasyczna elegancja, czyli wnętrze nowoczesnego domu pod Warszawą

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Drewno we wnętrzach"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.