Artykuły

Earthship w Polsce – tak się mieszka w hippisowskiej utopii

REKLAMA

Domy z odpadów mają nieskomplikowaną bryłę oraz nie więcej niż jedną kondygnację. Ich forma wynika z powodu stosowanych materiałów budowlanych, które uniemożliwiają osiąganie precyzyjnych kątów ostrych.

Jak wygląda budowa earthshipu?

Ponieważ earhshipy mają obywać się bez przyłączy do sieci energetycznych, gazowych i wodno-kanalizacyjnych — teoretycznie — postawić je można niemalże wszędzie. Projekty Reynoldsa precyzyjnie wskazują, w jaki sposób należy budować „śmieciowy” budynek, co wpływa na jego konstrukcję i orientację w przestrzeni. Zgodnie z założeniami architekta pod budowę earthshipa nie trzeba przygotowywać fundamentów. Frontalną ścianę tworzą zwykle obszerne okna, których zadaniem jest zapewnienie domowi odpowiedniej temperatury.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Living Big In A Tiny House (@livingbiginatinyhouse)

Ich kierunek oraz kąt ułożenia zależą od szerokości geograficznej, gdzie powstaje budynek. Pozostałe jego ściany tworzą głównie opony nabite piaskiem, które, co ciekawe, układa się tak, jak cegły — w wiązaniach wozówkowych. Przestrzenie między nimi wypełniane są gliną, cementem, puszkami i butelkami. Gęste i grube ściany gwarantują odpowiednią masę termiczną, co również sprzyja utrzymywaniu ciepła – także w polskich warunkach. Dalszym etapem prac jest tynkowanie, dzięki któremu mury i przepierzenia zyskują gładkiego wyglądu. 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Craig Bowden (@craigs_ecolifestyle)

Szkielet dachu jest drewniany, a jego właściwą konstrukcję wykonuje się ze sklejek izolowanych owczą wełną. Prace wykończeniowe obejmują również izolację podłoża (co umożliwia zastosowanie na podłogę dowolnego materiału). O wystroju wnętrza budynku w pełni decyduje jego właściciel. 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

QDESIGNprojekty

Chodziło chyba o wiązanie wozówkowe a nie wózkowe :)

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Earthship w Polsce – tak się mieszka w hippisowskiej utopii"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.