Artykuły

Farba kredowa i farba mleczna – różnice i podobieństwa

Farba kredowa i farba mleczna – dwie propozycje do samodzielnego malowania mebli. Mówi się o nich, że są jak dwie utalentowane siostry. Podobne, ale jednak każda na swój sposób inna.
REKLAMA

Rozważna i romantyczna

Trzymając się rodzinnego porównania, farba kredowa (chalk paint) jest stateczną starszą siostrą. Wiadomo, czego można się po niej spodziewać – dobrej adhezji na każdym podłożu i pięknego wykończenia. Inaczej sprawy wyglądają z nieprzewidywalną młodszą siostrzyczką, farbą mleczną. Ma swoje „humorki” i tak naprawdę trudno przewidzieć, jak się zachowa. Raz – będzie pięknie przylegać do podłoża, kiedy indziej zacznie się łuszczyć i odpadać. Taki jej urok.

Mleczna – łatwa w przygotowaniu, ale nietrwała

Farba mleczna jest za to w pełni bezpieczna dla środowiska i nie zawiera żadnych szkodliwych dodatków. Niedowiarkowie mogą przygotować ją sobie samodzielnie – to bardzo proste i nie wymaga trudno dostępnych produktów. Wystarczy suchy pigment, odtłuszczone mleko i cytryna. Ale uwaga! Przygotowanej farby mlecznej – czy to kupnej, ale wymieszanej już z wodą, czy samodzielnie zrobionej – nie można długo przechowywać, bo się psuje. Jeśli zostawimy ją w temperaturze pokojowej, prawdopodobnie już następnego dnia zacznie śmierdzieć. Kupna farba mleczna w postaci suchego proszku może oczywiście postać dłużej, ale na pewno nie latami, chłonie bowiem wilgoć z powietrza, zbija się w grudki i po pewnym czasie nie nadaje się już do wykorzystania.

Kredowa – zrób to sam?

Farba kredowa zależnie od rozpuszczalnika i dodatków może być w pełni bezpieczna lub toksyczna. Warto przed zakupem zwrócić uwagę na etykietę! Własnoręczne przygotowanie tego typu farby też jest możliwe, ale w praktyce polega ono na zmieszaniu farby akrylowej z cementem, gipsem lub węglanem wapnia. Niewątpliwą zaletą tego typu farby jest to, że można ją przechowywać dłużej. Resztkę można postawić na półce w schowku bez obawy, że następnego dnia zacznie cuchnąć.

Rodzinne podobieństwa

Obydwa rodzaje farby są dostępne w wielu różnych kolorach. Farba mleczna jest o tyle wygodna, że jej odcień można modyfikować zmieniając ilość dodanego pigmentu (w przypadku farby przygotowywanej własnoręcznie) lub dodanej wody (w przypadku farby kupnej). Zarówno w przypadku farby mlecznej, jak i kredowej możliwe jest mieszanie farb w różnych odcieniach, żeby uzyskać ten wymarzony.

Pod względem aplikacji te dwie siostry łączy wiele podobieństw. Obydwie farby można nanosić przy pomocy pędzla, wałka lub natryskowo, obydwie też szybko schną, ogólnie więc są bardzo łatwe w aplikacji. Po naniesieniu warto dodatkowo zabezpieczyć warstwę farby, na przykład przy pomocy wosku. Zarówno farba mleczna jak i kredowa pięknie się starzeją, a pomalowany nimi mebel w stylu vintage będzie ozdobą każdego salonu.

Czytaj więcej na:

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

AnilorakII

Po przepis i więcej informacji na temat farby mlecznej zapraszam na nowego bloga http://karolinakustra.wix.com/milk-paint Karolina :)

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Farba kredowa i farba mleczna – różnice i podobieństwa"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.