Artykuły

Farby i powłoki na domy przyszłości

Technologia szybko idzie do przodu nie tylko w branży elektronicznej i komputerowej, ale również w dziedzinie farb. Przygotowaliśmy zestawienie kilku rozwiązań farbiarskich, które w najbliższym czasie mogą zrewolucjonizować przemysł budowlany – lub już to zrobiły.

REKLAMA

Farby produkujące energię elektryczną

Projekt Specific ma na celu opracowanie powłoki która działa jak ogniwo słoneczne. Powłoka wygląda zupełnie jak zwykła farba, nie szpeci więc budynku, a działa podobnie jak panele. Naukowcy wciąż pracują nad poprawą efektywności tego rozwiązania, ale potencjał tego wynalazku jest ogromny – zgodnie z przewidywaniami naukowców pokrycie słoneczną farbą 20 mln m² stali dałoby ilość energii, jaką produkuje w ciągu roku jedna elektrownia atomowa (czyli pomalowanie 1000 razy powierzchni równej powierzchni elewacji zewnętrznej Stadionu Narodowego w Warszawie mogłoby dostarczyć tyle energii co jedna taka elektrownia).

Farby oczyszczające powietrze

Farby fotokatalityczne to rozwiązanie znane już od kilku lat ale wciąż jeszcze czekające na swój rozkwit. Farby te oczyszczają powietrze rozkładając szkodliwe lotne związki do neutralnych produktów. Mogą być stosowane zarówno wewnątrz budynków jak i na ich elewacjach.

Farby obniżające temperatury

Według wyliczeń naukowców, gdyby na zewnętrznych powierzchniach takich jak dachy czy elewacje budynków zastosować farby z użyciem specjalnych pigmentów, można byłoby obniżyć temperaturę tych powierzchni a co za tym idzie obniżyć koszty klimatyzacji o około 25%. Dostępne już komercyjnie farby obniżające temperaturę to nie tylko oszczędność pieniędzy ale również aktywny wkład w walkę z efektem cieplarnianym.

Farby odpychające wodę

Farby hydro- lub superhydrofobowe to farby, które ze względu na budowę swojej powłoki odpychają wodę. Dzięki temu spływa ona szybko z powierzchni równocześnie ją oczyszczając. Tego typu powłoki mogą być stosowane na elewacjach, ale po ulepszeniu mogłyby być również użyte jako warstwy przeciwoblodzeniowe na przykład na szybach.
To tylko niektóre technologie związane z farbami i powłokami, które w najbliższych latach mogą znacznie wpłynąć na rozwój budownictwa na świecie.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

martike

Farba przyszłości to dla mnie farba plamoodporna, dobrze kryjąca ścianę i łatwa w użyciu. Magnat to jedna z tych lepszych farb, na pewno można zmywać z niej zabrudzenia wielokrotnie bez uszkodzenia struktury.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Farby i powłoki na domy przyszłości"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.