Artykuły

Jak odpowiednio zadbać o oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu?

Oświetlenie zewnętrzne jest ważnym elementem każdego domu i ogrodu. Dobrze zaplanowane i odpowiednio konserwowane będzie służyć latami, spełniając swoje funkcje. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas doboru oświetlenia? W jaki sposób o nie dbać i jak zabrać się za montaż?

Jak odpowiednio zadbać o oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu?
REKLAMA

Rola oświetlenia zewnętrznego

Brak oświetlenia wzbudza poczucie strachu i niepewności. Czemu światło jest tak ważnym elementem w każdym domu i ogrodzie? Jest kilka powodów, dla których już w początkowych etapach budowy domu planujemy, gdzie będzie się znajdować.

Mówi się, że odpowiednie oświetlenie odstrasza złodziei, a pokazuje drogę zaproszonym gościom. Trudno się z tym nie zgodzić. Jest to jedna z podstawowych ról jakie pełni światło – zwiększa poczucie naszego bezpieczeństwa. Co więcej, dzięki niemu miejsce nabiera charakteru i zyskuje niepowtarzalny klimat, a także zwiększa się widoczność. Elementy oświetlenia pełnią również rolę dekoracyjną, zwłaszcza za dnia, kiedy są w pełni widoczne.

Na co zwrócić uwagę podczas doboru oświetlenia?

  1. Zapoznaj się ze wszystkimi parametrami lampy. Pamiętaj, że musi być odporna na wilgoć, mróz, czy też pył. Nie wszystkie produkty nadają się do użytkowania na zewnątrz.
  2. Przemyśl dokładnie, co chcesz wyeksponować za pomocą światła. Dzięki temu pokażesz największe walory Twojego domu lub ogrodu.
  3. Pamiętaj, że o ile dom będzie wyglądał tak samo przez lata, o tyle ogród jest miejscem częstych zmian. Weź pod uwagę różne pory roku i elementy stałe, jak np. alejki, czy oczka wodne.
  4. Warto zastanowić się, czy instalacja jest jak najbardziej energooszczędna. Obecnie na rynku kładzie się coraz większy nacisk na ten aspekt, a co za tym idzie – zwiększa się wybór źródeł światła. Na pewno znajdziesz coś odpowiedniego!
  5. Zwróć uwagę na sterowanie oświetleniem – z pewnością zwiększy to komfort użytkowania.

Jak zacząć?

Przygoda z oświetleniem rozpoczyna się od wykonania projektu. Powinien być sporządzony przez elektryka z uprawnieniami. Pomoże on w ustaleniu ilości obwodów, po których zostanie przeprowadzona instalacja oraz dobierze ich odpowiednie zabezpieczenia. Dzięki temu w razie awarii nie ryzykujesz utraty prądu w całym domu. Projekt najlepiej sporządzić na etapie budowy, co pozwoli uniknąć dodatkowych wykopów.

Montaż oświetlenia zewnętrznego

Prace związane z montażem wykonuje się na różnych wysokościach. Zaczynając od tych na poziomie zero, kończąc na poziomie dachu. Przy tych ostatnich należy zachować szczególną ostrożność. Jeśli jesteś doświadczony, możesz zrobić to samodzielnie, wykorzystując np. podnośnik koszowy. Dzięki temu zwiększysz swoje bezpieczeństwo, ponieważ pracujesz z obudowanego kosza. Jeśli jednak nie czujesz się pewnie, skorzystaj z usług specjalisty. 

Już wiesz na co trzeba zwrócić uwagę podczas doboru oświetlenia zewnętrznego. Teraz przyszedł czas na puszczenie wodzy fantazji, rozplanowanie oświetlenia i wykonanie projektu. Nie bój się eksperymentować i stwórz swoją własną, niepowtarzalną przestrzeń!

EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak odpowiednio zadbać o oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.