Jaka powinna być architektura światła, a jak kształtować się światło w architekturze? Jedno z drugim nierozerwalnie złączone. Poniżej kilka wskazówek, o czym warto pamiętać przy oświetlaniu naszych mieszkań:
1. Oświetlenie wyznacza nam funkcje, a funkcja wyznacza nam, jakie powinno być oświetlenie.
Jeśli stworzymy projekt funkcjonalny naszego mieszkania, wyznaczymy w nim miejsca na komunikacje, jadalnię, sypialnię, miejsce do pracy, kolejnym etapem jest zastanowienie się, jak te przestrzenie oświetlimy. Kuchnia wymaga od nas zastosowania innego oświetlenia od pokoju dziennego, dla łazienki musimy dobrać zupełnie inne oświetlenie niż do holu czy sypialni.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>
2. Czy powszechna lampa pośrodku sufitu, z przerysowanym kubełkowym kloszem jest nam tak naprawdę potrzebna?
Ile razy z niej korzystamy? Zastosujmy w pomieszczeniu kilka źródeł światła, największym błędem jest ograniczenie się do jednej lampy na środku pokoju. Lokalizacja punktów oświetlenia, a w przypadku kinkietów także ich poziom od posadzki jest bardzo ważna dla odpowiedniej aranżacji. W przestrzeni wypoczynkowej, nad ławą umieść nisko wiszącą lampę, podobnie nad stołem w jadalni. Stwórz panel oświetlający ścianę RVT, pozwalający przyjemnie oglądać ulubiony film. Jeśli chcesz zastosować kinkiety w sypialni, parę lamp umieść po obu stronach łóżka, stosunkowo nisko – na poziomie ok. 100 - 120 cm. Będzie można z nich swobodnie korzystać, a także stworzą nastrój we wnętrzu. Każde, źródło powinno coś oświetlać i mieć określony cel.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>
3. W każdym pomieszczeniu mieszkania powinniśmy stworzyć co najmniej dwie sceny świetlne: nastrojowego półmroku (do spotkań towarzyskich, oglądania TV, wieczornej kolacji, czytania książki) oraz w pełni jasne, rozświetlone wnętrze (do sprzątania, zabawy, rozjaśnienia poranka lub wczesnego popołudnia w czasie zimowym).
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>
4. Miejsce do pracy - czy to kuchennej czy biurowej - powinniśmy dobrze doświetlić.
Nad kuchennym blatem roboczym bezwzględnie musi pojawić się linia lub ciąg punktów świetlnych, ułatwiających nam pracę. Poza oświetleniem funkcjonalnym, dobrze, aby pojawiało się jeszcze oświetlenie ogólne kuchni, a jeśli posiadamy w jej przestrzeni stół, specjalnie dedykowana dla niego lampa – nisko nad nim zwieszona.
Wszystkie te punkty powinny zapalać się oddzielnie. Pozwoli nam to na dowolną aranżację oświetlenia, a także będziemy mogli zaoszczędzić na energii – bo po co zapalać cały szereg lamp, jak w danym momencie korzystamy tylko ze stołu?
5. Barwa światła, a także jego wielkość i kierunek – podkreśla i wydobywa kolory zastosowane we wnętrzach oraz różnorodnie wpływa na użytkownika. Jasne, zimne światło pobudza do pracy. Ciepłe światło o niewielkim natężeniu sprzyja wypoczynkowi.
KLIKNIJ I DODAJ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>
6. Bawmy się światłem – bardzo popularne kolorowe światło LED-owe (niebieskie, zielone, czerwone czy z całą możliwością zmiany barwy RGB) może wprowadzić kolor do pomieszczenia i odmienić zupełnie białe wnętrze. Linie świetlne, stworzone z aktualnie bardzo popularnych pasków LED-owych, same w sobie mogą stanowić dekorację. Ukryj pasek światła ponad sufitem podwieszanym lub pod wanną, a uzyskasz wrażenie pływającej nad ziemią bryły.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
7. Nie zapominamy o kinkietach i stojących lampach, to one nadają wnętrzu atmosferę.
O ile, stojącą lampę możemy przesunąć wraz ze zmianą ustawienia mebli, to lokalizacja kinkietów powinna być przez nas przemyślana w pierwotnym projekcie. Akcentujące lampy ścienne podkreślą nam np. ciemny kolor ściany, oświetlą obrazy na ścianie lub po prostu stworzą przyjemny, miękki klimat, ładnie rozpraszając snop światła po ścianie.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
KLIKNIJ I DODAJ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>

arch. Monika Wolska-Gan
www.archiego.com