Art. Spons.

Jak pozbyć się zbędnych rzeczy, by żyć minimalistycznie?

Kolejny mebel nieużywany już od wielu lat. Kolejna figurka, która tylko zbiera kurz, ale wcale nie wygląda ładnie. Dziesiąty z rzędu gadżet leżący jeszcze w oryginalnym opakowaniu. Znasz to? Chyba wszyscy to znamy – nasze mieszkania pękają w szwach. Mamy zbyt wiele przedmiotów i wcale nam to nie służy. Da się to zmienić i żyć minimalistycznie – zdrowiej i spokojniej. Sprawdź, jak do tego podejść.

REKLAMA

/Materiał partnera

Można śmiało przyjąć, że w większości domów i mieszkań jest zbyt wiele rzeczy, a spora część z nich do niczego się nie przydaje. Głównym problemem są przedmioty, których mamy w nadmiarze – dekoracje, ubrania, tekstylia i gadżety. Często są to również meble, które zajmują miejsce, stare sprzęty, których nie chciało nam się wynieść (telefony, radia, a nawet stare lodówki czy pralki). 

Oczyszczenie mieszkania z tych przedmiotów może przynieść nie tylko większą swobodę, ale również oszczędność czasu i pieniędzy. Takie zabiegi dają też ulgę psychiczną – im mniej rzeczy, tym mniej rozpraszających bodźców. Decyzję dotyczącą przejścia na minimalizm musisz podjąć samodzielnie. Nie warto jednak wszystkich rzeczy wyrzucać na śmietnik. Część zgromadzonych przedmiotów można wystawić na sprzedaż, a w transporcie tych większych do nowego właściciela pomoże Ci serwis Furgonetka Giełda

Jak zabrać się do porządków?

W książce Marie Kondo „Magia Sprzątania” możemy przeczytać o tym, że nie warto sprzątać mieszkania po kawałku, np. najpierw salonu, a później sypialni, bo jedyną skuteczną metodą porządkowania jest ta skupiająca się na rzeczach z konkretnej kategorii. Jednego dnia porządkujemy np. wszystkie ubrania, drugiego dnia kosmetyki, a trzeciego książki.

Warto przyjrzeć się dokładnie swojemu mieszkaniu i najpierw odłożyć na bok wszystkie przedmioty uszkodzone, zniszczone i nieużywane od dłuższego czasu. Te rzeczy są całkowicie zbędne i możesz się ich pozbyć od razu – oddać do recyklingu lub po prostu wyrzucić do kosza. Wyjątkiem są przedmioty nieużywane, ale jeszcze sprawne – im możesz dać drugie życie i oddać lub sprzedać na portalu aukcyjnym.

Szczera i konkretna selekcja rzeczy

Jeśli trudno Ci się z czymś rozstać, weź tę rzecz w rękę i zadaj sobie pytania: czy to jest mi naprawdę potrzebne i czy sprawia mi radość? Jeśli nie używasz tej rzeczy i nie powoduje ona w Tobie wyjątkowo pozytywnych uczuć, to możesz się jej bez obaw pozbyć.

Takie sprzątanie potrwa od kilku dni do nawet kilku tygodni. Do pozbycia się pewnych przedmiotów trzeba po prostu dojrzeć – zrozumieć, że jest to proces, który w konsekwencji będzie miał dla Ciebie pozytywne rezultaty. Im więcej wyrzucisz (oddasz lub sprzedasz), tym więcej miejsca zyskasz i tym więcej czasu oszczędzisz na mozolnym sprzątaniu.

Oceń szczerze swoje potrzeby. Pozbądź się starych sentymentalnych pamiątek, nietrafionych prezentów, przeterminowanych kosmetyków, leków i żywności. Zapewne przetrzymujesz również niepotrzebne gadżety reklamowe i domowe, stare gazety i dokumenty, wszelkie „kurzołapy”, które nie pasują do wystroju wnętrza oraz meble, które już dawno Ci się nie podobają.

Jak zarobić na zbędnych przedmiotach?

Sprawne przedmioty mogą się jeszcze komuś przydać, więc sprzedaj je przez internet, a odzyskasz część pieniędzy i w twoim budżecie pojawi się ekstra kwota na wakacje lub na zakup czegoś, czego naprawdę potrzebujesz. Mniejsze przedmioty wyślesz do kupujących kurierem, a gabarytowe rzeczy możesz przetransportować z pomocą firmy przewozowej. Taką firmę znajdziesz na Furgonetka Giełda. Wystarczy tylko wystawić darmowe ogłoszenie, a przewoźnicy sami się do Ciebie zgłoszą z ofertą.

Znajdź firmę transportową, która przewiezie twój piekarnik, meble, lampę czy nie używaną maszynę do szycia. Wystaw ogłoszenie w serwisie Furgonetka Giełda.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak pozbyć się zbędnych rzeczy, by żyć minimalistycznie?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.