Artykuły

Jak przygotować dom na chłodniejsze dni?

Lato dobiegło końca, nastała jesień ze swoim rozleniwiającym przesileniem i chłodnymi, długimi wieczorami. Zapewne marzysz, by zaszyć się gdzieś z dobrą książką i kubkiem gorącej herbaty, ale niestety, musimy cię zmartwić. Zanim schowasz się pod ciepłym kocem, czeka cię jeszcze kilka prac do wykonania. Przecież twój dom nie przygotuje się sam na nadejście zimy. O tych obowiązkach nie możesz zapomnieć.
Jak przygotować dom na chłodniejsze dni?
REKLAMA

Inspekcja okien
Nieszczelne okna to jedna z najczęstszych przyczyn naliczania wysokich opłat za ogrzewanie domu. Nic dziwnego — przez szpary i inne poluzowania ucieka nawet 25% ciepła! Powstaje błędne koło: im zimniej w mieszkaniu, tym bardziej podkręcasz docieplanie, windując tym samym swoje rachunki. Dlatego przed nadejściem mrozów, warto upewnić się, że twoje okna są szczelne.

Przyłóż rękę do zamkniętego okna i przesuwaj nią ją wzdłuż futryny oraz krawędzi szyby. Jeśli czujesz większy przeciąg, konieczna będzie drobna naprawa. Okna możesz uszczelnić samodzielnie, używając w tym celu specjalnych uszczelek, pianki poliuretanowej lub silikonu.

Zobacz: Domowe sposoby na uszczelnienie okien przed zimą

Szczelne okna to gwarancja niższych rachunków za ogrzewanie, należy jednak pamiętać, że nie mogą być one ZBYT szczelne, szczególnie wtedy, jeżeli posiadasz kominek, kocioł lub piecyk gazowy. Te urządzenia do poprawnej pracy potrzebują większej ilości powietrza. Kiedy  wentylacja w domu jest niewystarczająca, z urządzeń tych może ulatniać się niebezpieczny dla zdrowia i życia czad.

Bezpieczne ogrzewanie
Przed zimą należy skontrolować domowy system grzewczy. Niesprawna instalacja to najczęstsza przyczyna zaczadzeń. Zleć fachowcom sprawdzenie kotła grzewczego oraz czyszczenie komina. Powinieneś robić to co roku, przed rozpoczęciem sezonu zimowego.
Zabezpiecz się przed ewentualnym zagrożeniem, zaopatrując się w czujnik dymu i tlenku węgla. Jego cena nie może równać się z wartością twojego życia.

Zanim zaczniesz ogrzewać dom, przetestuj działanie termostatu. Uruchom go i nastaw na temperaturę ok. 80°C. Sprawny sprzęt już po chwili powinien dmuchać ciepłym powietrzem. Jeżeli zauważysz lub usłyszysz jakieś nieprawidłowości, poproś o konsultację i diagnostykę odpowiedniego specjalistę.

Zadbaj także o czystość swojej instalacji. Podczas eksploatacji urządzeń do ogrzewania domu, osadzają się na nich brud i kurz, które mogą je uszkadzać. Nie dopuść do tego, sprzątając je regularnie.

Zobacz: Ciepło, cieplej, najcieplej – wybieramy kominek

Pamiętaj również o kominku. Sprawdź, czy nie wpadły do niego śmieci i pozostałości po ptasich gniazdach. Poszukaj ubytków i innych zniszczeń wymagających naprawy. Upewnij się, że szyber poprawnie otwiera się i zamyka. Następnie wyczyść go dokładnie — pozbądź się popiołu i wyszoruj zadymioną szybkę do czysta. Tak przygotowany kominek będzie gotowy do rozpalenia.

Jesienne porządki
Oczyść rynny ze wszelkich nagromadzonych śmieci, liści i gałązek.
Jeśli będą zatkane, odpływ deszczówki i topniejącego śniegu będzie znacznie utrudniony. Zbierająca się woda może powodować uciążliwe przecieki. Rynny najlepiej opróżniać późną jesienią, zanim spadnie pierwszy śnieg. Sprawdź także rury spustowe — nic nie może w nich zalegać. Cały zewnętrzny system odprowadzania wody powinien być szczelny.

POLSKA ZŁOTA JESIEŃ

Zabezpieczenie rur
Awarie wodociągów w gospodarstwach domowych są bardzo częste, jednak zimą ich liczba gwałtownie wzrasta. Uszkodzenia te zwykle są powodowane przez pękające, zamarznięte rury. Dzieje się tak, ponieważ
zalegająca w nich woda pod wpływem ujemnej temperatury zamienia się w lód, zwiększając przy tym swoją objętość i rozpychając ścianki przewodu.

Uchronisz się przed podtopieniem i nieplanowanymi wydatkami, jeśli odpowiednio zabezpieczysz domową kanalizację. Najlepszą metodą jest jej ocieplenie. Możesz w tym celu użyć syntetycznych otulin lub podobnych materiałów zatrzymujących ciepło.

POWSPOMINAJMY MINIONE LATO

Meble ogrodowe
Koniec lata oznacza koniec spotkań i przyjęć w ogrodzie. Wczesna jesień to najlepsza pora, by zająć się meblami ogrodowymi, tak intensywnie używanymi przez ostatnie miesiące. Nie powinny one zimować na dworze. Pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych szybko niszczeją i nie będą nadawały się do użytku w przyszłym roku. By akcesoria zachowały funkcjonalność i piękny wygląd, należy przechowywać je suchym, niezbyt ciepłym miejscu. Zanim jednak schowasz je do piwnicy czy garażu, wyczyść je porządnie. Meble wykonane z wikliny czy drewna, możesz dodatkowo zaimpregnować odpowiednim specyfikiem.

Jeżeli nie masz innej możliwości i akcesoria ogrodowe muszą spędzać zimę na tarasie, zaopatrz się w wodoszczelne, utrzymujące odpowiednią temperaturę, pokrowce. Po wykonaniu powyższych czynności, ze spokojem będziesz mógł rozsiąść się w wygodnym fotelu. Twój dom został dobrze przygotowany na nadejście zimy.

 Aleksandra Kozera Deccoria.pl

ORYGINALNE, JESIENNE DEKORACJE Z DYNI


Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak przygotować dom na chłodniejsze dni?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.