Porady ogrodnicze

Jak sprawdzić, czy działka zostanie zalana w trakcie intensywnych opadów? Tak zabezpieczysz się przed powodzią błyskawiczną

Zachodzące zmiany klimatyczne spowodowały, że coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Jednym z nich są nawalne opady deszczu, które stanowią dla nas poważne zagrożenie, doprowadzając do powodzi błyskawicznych. W naszym artykule podpowiadamy, jak sprawdzić, czy działka zostanie zalana podczas intensywnych opadów. Wyjaśniamy również, czym jest powódź błyskawiczna i jak można się przed nią uchronić.  

Jak sprawdzić, czy działka zostanie zalana w trakcie intensywnych opadów? Tak zabezpieczysz się przed powodzią błyskawiczną
Powódź błyskawiczna jest bardzo niebezpieczna. Fot. Beata Zawrzel/REPORTER East News

Spis treści:

Co to jest powódź błyskawiczna?

Powódź błyskawiczna to szczególny rodzaj powodzi, który jest spowodowany ulewnymi deszczami lub nagłym wypływem wody w krótkim okresie czasu. „Błysk” dołączony do terminu odnosi się do szybkiego występowania (w ciągu kilku godzin, a nawet minut po zdarzeniu opadowym).  

Chociaż większość powodzi błyskawicznych jest wywoływana przez ulewne deszcze padające w krótkim czasie, mogą one nastąpić także wskutek zatoru lodowego na rzece lub uszkodzenia obiektu hydrotechnicznego (np. przerwanie tamy). Wówczas bardzo duża ilość wody na danym obszarze pojawia się tak szybko, że gleba nie jest w stanie nadążyć za jej wchłanianiem. Sprawia to, że woda zbiera się i szybko spływa dalej w dół stoku, często nabierając przy tym większego pędu.  

Skutki powodzi błyskawicznej

Powodzie błyskawiczne są bardziej niebezpieczne niż zwykłe powodzie, ponieważ pojawiają się niezwykle szybko i nie można w żaden sposób przygotować się na zalanie. Prowadzą przede wszystkim do gwałtownych wezbrań w rzekach i strumieniach, a także do lokalnych podtopień. W skrajnych przypadkach powódź błyskawiczna może spowodować nieprawdopodobne straty i zniszczenia – potężny strumień wody zabiera ze sobą wszystko, co napotka na drodze, w tym samochody, ludzi, a nawet całe domy.      

powódź błyskawiczna skutki Powodzie błyskawiczne są powodowane przez ulewne deszcze lub nagłe uwolnienie wody w krótkim okresie czasu. Fot.123RF.com

Powódź błyskawiczna w mieście

Dotychczas problem powodzi błyskawicznej dotyczył miejsc o dużych nachyleniach terenowych, a także obszarów w pobliżu rzek lub jezior. Niestety w związku ze zmianami klimatycznymi, obszar występowania tego zjawiska rozprzestrzenił się na cały kontynent.

Dzisiaj przez miasto w ogóle nie musi nawet przepływać rzeka, by zalała je powódź błyskawiczna. W przypadku wystąpienia nawalnych opadów deszczu miasto zostanie zatopione, ponieważ jest pokryte powierzchniami nieprzepuszczającymi wody. Wszędzie są nawierzchnie utwardzone – asfalt, beton czy kostka. Z kolei zaprojektowane i zbudowane jakiś czas temu kanały burzowe podczas nawałnicy po prostu stają się niewydolne i nie są w stanie odebrać nadmiaru gromadzonej wody opadowej.     

Miasta stają się wyspami ciepła, gdzie zaczynają panować idealne warunki do tworzenia się gwałtowanych burz, które mogą skutkować powodziami błyskawicznymi. Sprzyja temu ciągle rozbudowująca się sieć dróg, a także likwidowanie terenów zielonych. W rezultacie obszary miejskie stają się „wyspami” wyższych temperatur w stosunku do terenów sąsiadujących.  

Przeczytaj również: Przyducha zabija ryby nie tylko w rzekach. Jak rozpoznać głód tlenowy w domowym akwarium i stawie?

przyducha Przyducha jest zjawiskiem, które prowadzi do obniżenia się poziomu tlenu w wodzie. Fot.123RF.com

Powódź błyskawiczna na wsi

Powodzie błyskawiczne zdarzają się nie tylko na obszarach miejskich, lecz także wiejskich. Na zalanie narażone są przede wszystkim tereny w pobliżu rzek. W przypadku wystąpienia nawalnych opadów deszczu, ich poziom się podnosi, co może skutkować wylaniem. Ponadto, obszary o dużych nachyleniach terenowych, które znajdują się u podnóży gór oraz w kotlinach, również mogą zostać zalane.   

Kolejnym czynnikiem, który zwiększa prawdopodobieństwo powstania tego zjawiska, jest suche i nieprzepuszczalne podłoże, które sprawia, że woda nie może być wchłonięta do głębszych warstw gruntu.  

Jak sprawdzić, czy działka zostanie zalana podczas intensywnych opadów?

Czy można sprawdzić, czy w razie intensywnych opadów twoja działka zostanie zalana? Oczywiście! Dzięki Raportom o Terenie OnGeo z łatwością można sprawdzić, czy twoja działka znajduje się na obszarze zagrożonym stagnacją wody. Te informacje są bardzo przydatne, dostaniesz je w zaledwie 5 minut.

Dane są podane na przejrzystej mapie. Załączono do niej legendę oraz szczegółowe informacje w formie tabelarycznej. Dzięki temu bez wychodzenia z domu można dowiedzieć się, czy w razie dużych opadów istnieje prawdopodobieństwo, że działka zostanie zalana. Ponadto Raport o Terenie OnGeo pomoże zweryfikować, czy na działce będzie możliwość budowy domu, bez konieczności odwadniania terenu czy robienia nasypów.

powódź błyskawiczna w mieście Powódź błyskawiczna pojawia się nie tylko na terenach naturalnych, ale i w miastach. Fot.123RF.com

Jak się zabezpieczyć przed powodzią błyskawiczną?

Niestety, przed powodziami błyskawicznymi nie ma skutecznego zabezpieczenia. Należy przede wszystkim starać się unikać zabudowania miast nieprzepuszczającymi materiałami. Warto również postawić na zielone dachy, które mogą pochłaniać i gromadzić wodę (przynajmniej jej część).

Aby zabezpieczyć się przed powodzią błyskawiczną, warto również przeprowadzić remont i modernizację starych kanalizacji burzowych czy zamontować system odwadniający. Warto jednak pamiętać, że każdy z nas może zwolnić tempo zmian klimatycznych. Wystarczy po prostu zadbać o środowisko.  

Przeczytaj również: Czy woda z kranu jest zdatna do picia? Dzięki tym sposobom sprawdzisz jakość wody

woda z kranu Warto ocenić jakość wody kranowej dostarczanej przez wodociągi. Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.