Artykuły

Jak sprawdzić czy mieszkanie jest gotowe do odbioru

Jeśli wybór mieszkania masz już za sobą, pozałatwiałeś wszystkie formalności związane z kupnem, zaciągnąłeś kredyt, a budowa dobiega końca, powinieneś przygotować się na jeszcze jedną, niezwykle istotną formalność – odbiór lokalu od dewelopera. W jaki sposób się do tego przygotować?
REKLAMA

Odbiór mieszkania jest niezwykle istotny. Właściciel powinien odpowiednio się do niego przygotować, by móc wyłapać wszelkie nieprawidłowości. Dla wielu osób ten moment jest stresujący. Obawiają się, że ich wiedza w kwestii budownictwa i nieruchomości nie jest wystarczająca. Na szczęście można się do tego odpowiednio przygotować.

Uzbrój się w sprzęt
Decydując się na samodzielny odbiór mieszkania, bez pomocy inspektora nadzoru budowlanego, należy przygotować odpowiednie narzędzia, które przydadzą się podczas kontroli lokalu. Na miejscu bądź pewien, że masz ze sobą długą, kilkumetrową, składaną miarkę, poziomnicę, stalowy kątownik, a także plan mieszkania, umowę i wszystkie potrzebne dokumenty. Do kontroli instalacji elektrycznej przyda się także specjalny próbnik i oprawki z żarówkami.

Foto: ©123RF/PICSEL

Zmierz wszystko dokładnie
Choć może wydawać się to dość żmudną i bezsensowną pracą, skontroluj wszystko bardzo dokładnie. Zmierz metraż mieszkania za pomocą miarki i sprawdź, czy powierzchnia zgadza się z tą, która widnieje w umowie.

Przy pomocy kątownika zweryfikuj wszystkie kąty w mieszkaniu. Wykorzystaj poziomnicę, by zbadać , czy podłoga jest równa i pozioma, a ściany proste. Nie przejmuj się, że trwa to dość długo – im więcej rzeczy skontrolujesz przy odbiorze, tym mniej niespodzianek czeka cię po przeprowadzce.

Zwróć uwagę na okna i drzwi
Po przeprowadzeniu rewizji wszystkich powierzchni płaskich i kątów, sprawdź stan okien i drzwi. Nie ograniczaj się do szukania zarysowań na ramie i skaz na szkle. Bardzo ważne jest, by kilkakrotnie otworzyć i zamknąć wszystkie okna. Jeśli podczas tej czynności napotkasz opór, lub poczujesz tarcie o ościeżnicę, może to oznaczać, że okno jest źle osadzone, przez co będzie nieszczelne. Ta sama zasada dotyczy również wszystkich drzwi.

Sprawdź instalacje
Przy kontroli instalacji elektrycznej przyda się specjalny próbnik – śrubokręt z lampką, za pomocą którego można sprawdzić, czy we wszystkich gniazdkach płynie prąd. Przy okazji kontrolowania gniazdek elektrycznych, sprawdź, czy w ich pobliżu znajdują się gniazdka optyczne (to one zakańczają sieć światłowodową w twoim mieszkaniu). Odległość między gniazdkiem elektrycznym a optycznym powinna być niewielka, ponieważ podpięty do internetu router musi jeszcze zostać zasilony prądem. Nie pozwól, by  twoje wymarzone wnętrze było zeszpecone przez plątaninę przedłużaczy.

Foto: ©123RF/PICSEL

Poza gniazdkami należy także zwrócić uwagę na źródła światła. Do wystających drutów zamontuj specjalne oprawki z żarówkami i zapal wszystkie światła. Jeśli nie zaświecą się lub będą migać, oznacza to, że deweloper powinien poprawić instalację elektryczną. Podczas kontroli przyłączy zwróć uwagę, czy wszystkie odpływy i dopływy wody zostały podprowadzone. Nie zapominaj także o miejscu, w którym będzie stać pralka i zmywarka.

Pamiętaj o mediach
To rzecz, o której podczas odbioru mieszkania zapomina bardzo wiele osób. Sprawdź, czy istnieje możliwość podłączenia telewizji i internetu. Skontroluj, czy do budynku został podłączony internet światłowodowy oraz instalacje do odbioru telewizji naziemnej. Pamiętaj, w dzisiejszych czasach dostęp do światłowodowego internetu powinien być takim samym standardem jak bieżąca woda i prąd. Nowelizacja tak zwanej „megaustawy” nakazuje deweloperowi wyposażenie lokalu w nowoczesną wewnątrzbudynkową instalację telekomunikacyjną. Jeśli jej nie ma, zażądaj jej doprowadzenia. Przy okazji ustal także plan rozprowadzenia instalacji po mieszkaniu.

Protokół odbioru

Jeśli wykryłeś jakiekolwiek usterki lub nieprawidłowości uniemożliwiające korzystanie z lokalu nie zgadzaj się na podpisanie protokołu odbioru, do czasu ich usunięcia. W innym wypadku, gdy niedogodności nie są bardzo uciążliwe, możesz podpisać protokół z zastrzeżeniem, że deweloper zobowiązuje się usunąć usterki w konkretnym terminie. 

Deccoria.pl
Zdjęcie główne 123RF/PICSELL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

paul0

Instalacje elekmtryczną, gazową, wodną warto sprawdzić z pomocą fachowca, zlecić wykonanie pomiarów. Próbnikiem nie wszystko sie sprawdzi, istotne są takie pomiary jak rezystancja izolacji, sprawdzenie wyłączników różnicowo-prądowych, pomiary impedancji pętli zwarcia (pomiar skuteczności ochrony przeciwporażeniowej), oględziny w tym ogledziny połaczeń i lokalizacji elementów instalacji szczególnie w pomieszczeniach "mokrych". Instalacja gazowa - ogledziny, pomiary ciągu w przewodachy spalinowych, pomiar szczelności instalacji, instalacja wodna - pomiar szczelności. Sprawdzenie instalacji wentylacyjnej, telekomunikacyjnej, klimatyzacyjnej. Lepiej zaplacic za pomiary i miec pewnosc ze instalacje sa bezpieczne i prawidlowo wykonane niz potem ponosic koszty ich napraw lub nawet wymiany.

cool_arek

Autor sugeruje użycie długiej kilkumetrowej składanej miarki, cóż może warto wykorzystać dalmierz laserowy.... Odrobina nowoczesności dla ułatwienia pracy. Co do długości poziomicy (na zdjęciu) to szkoda się wypowiadać

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak sprawdzić czy mieszkanie jest gotowe do odbioru"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.