Artykuły

Jak urządzić wspólny pokój dla rodzeństwa?

Rodzeństwo, ach rodzeństwo. Niezależnie od wieku, ich stosunek względem siebie jest ambiwalentny. Kochają się albo nienawidzą. Grzecznie się bawią albo się biją. Prowadzą wojnę totalną albo wspólnie knują przeciwko rodzicom. Pół biedy, jeśli mają osobne pokoje, w których czasami odpoczywają od siebie – i dają odpocząć również rodzicom. A co jeśli zmuszeni są oni dzielić jedną przestrzeń? To może zwiastować katastrofę. Jak jej zapobiec? Zobaczcie, jak urządzić pokój dla rodzeństwa.
Jak urządzić wspólny pokój dla rodzeństwa?
REKLAMA

Przestrzeń
Wszyscy potrzebujemy kawałka przestrzeni tylko dla siebie. Specjalnego, miejsca zaadaptowanego do własnych potrzeb, zapewniającego prywatność oraz (święty) spokój. Potrzeba ta narasta wraz z wiekiem, dlatego nie można jej zignorować, urządzając pokój dla rodzeństwa o odmiennej płci lub które dzieli większa różnica wieku.

Pokój na poddaszu dla chłopakówZobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Aranżując współdzielone pomieszczenie, należy przede wszystkim podzielić terytorium między małoletnich uzurpatorów, aby uniknąć (nomen omen) bratobójczych walk i kłótni o pokój.
Jeśli metraż na to pozwala, warto przedzielić pokój meblościanką lub regałem. Dzieciaki nie tylko zyskają miejsce na dodatkowe bibeloty, ale przede wszystkim każdy z rodzeństwa będzie miał swój kąt, gdzie mógłby bawić się, uczyć lub odpoczywać. W takich prowizorycznych pokoikach powinny znaleźć się oczywiście łózka, stoliki (dla młodszego) lub biurka (dla starszego) oraz wygodne krzesła.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

W niewielkich wnętrzach zamiast regału wstawić można parawan, a nawet przesuwaną zasłonkę. Właściwie nieważnym jest, w jaki sposób te odrębne strefy zostaną wyznaczone – linia grodząca może być umowna i niewidoczna na pierwszy rzut oka. Podział przejawiałby się w aranżacji przypominającej lustrzane odbicie, w której meble znajdują się po dwóch przeciwnych stronach.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Urządzanie
Uniwersalna rada dla każdego rodzica urządzającego pokój dla swoich starszych pociech (w liczbie pojedynczej lub mnogiej) brzmi: słuchaj dziecka. Drodzy rodzice, odłóżcie swoje preferencje i zachcianki na bok, pozwólcie dzieciakom zadecydować, jak wyglądać będzie ICH pokój. Oczywiście w granicach rozsądku – raczej doradzajcie, niż upierajcie się przy swoim zdaniu, dyskutujcie. To cenna lekcja dla dzieci, które uczą się wówczas osiągania kompromisu.

Pokój dla ucznia i przedszkolaka - po zmianach                 Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Uzgodnienie wystroju wnętrza, w którym zamieszka dwoje lub więcej małych (lub większych) rozrabiaków może być nie lada wyzwaniem. Zapewne każdy z nich będzie chciał przeforsować swoje pomysły, nie zgadzając się na rozwiązania oponenta. Jest jednak sposób na to, by wilk był syty i owca cała. Kolor dominujący, czyli taki którymi np. pomalujecie ściany, powinien być w miarę neutralny i niekrzykliwy, bez problemu dopasowujący się do innych barw. Natomiast wszelkie dodatki – plakaty, obrazy itp. – to już tzw. wolnoamerykanka, niech każdy z rodzeństwa wybierze co mu najbardziej odpowiada i samodzielnie udekoruje swoją część pokoju. Jeśli mądrze podzieliliście przestrzeń, takie rozstrzygnięcie zadowoli wszystkie zainteresowane strony.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!Jak urządzić pokój dla dziecka i nie zwariować? Przeczytaj, kliknij!

Meble
Urządzając pokój dla rodzeństwa, radzimy kupować trwałe, pojemne i możliwie uniwersalne meble. Dzieci szybko rosną, a z czasem przybywa im nie tylko dodatkowych centymetrów we wzroście, ale również ubrań i własnych przedmiotów. Nie warto wydawać pieniędzy na modne zestawy mebli, z których dzieci szybko wyrosną, to niepraktyczne i kosztowne.

W małym wnętrzu nie zawsze znajdzie się miejsce dla dwóch biurek i szaf. Można wówczas wykorzystać… parapety okienne. Wystarczy pokryć je szerokim drewnianym blatem i zamontować pod nim wąskie zestawy szuflad. W przestrzeniach między nimi zmieszczą się nawet krzesła obrotowe.

Pokoik Jasia i Zośki
Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Łóżka
Raczej odradzamy zakup łóżek piętrowych – są obszerne i zajmują wolną przestrzeń, która można by zaaranżować inaczej. Czasami okazują się zbyt wysokie, by zmieścić się do niskich mieszkań w blokach (szczególnie tych z wielkiej płyty). W ciasnych przestrzeniach dużo lepiej sprawdzą się małe, pojedyncze wersalki lub rozkładane sofy.

Wstawianie jednego łóżka do pokoju dla rodzeństwa nie jest najlepszym pomysłem, nawet jeśli sporym ograniczeniem jest ciasna przestrzeń. Powodów ku temu jest kilka: dzieciom będzie niewygodnie, będą budzić się wzajemnie… Godzi to także we wcześniej omawianą idee „miejsca tylko dla siebie” oraz uszanowania wzajemnej prywatności.

NIGDY NIE ZOSTAWIAJ DZIECI BEZ OPIEKI! ZOBACZ, CO MOŻE SIĘ STAĆ >>

Aleksandra Kozera Deccoria.pl

Źródło zdjęcia głównego: ©123RF/PICSEL

Przeczytaj również:

Do pracy i do zabawy - wybieramy fotel idealny

Jak czyścić laptopy, telewizory i smartfony?

Co zrobić z roślinami, kiedy wyjeżdza się na urlop

Jak udekorować pokój dziecka - poznaj sposoby od Little B & Twins

Zwierzak w domu. Jak sprzątać, by nie zwariować?


Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak urządzić wspólny pokój dla rodzeństwa?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.