Artykuły

Jak wybrać pralkę?

Jednym z niesamowicie przydatnych urządzeń, które powinny znaleźć się w domowej przestrzeni, jest pralka. W dzisiejszych czasach już nikt nie wyobraża sobie bez niej życia, ponieważ jej brak, mógłby dość poważnie zaburzyć ludzkie funkcjonowanie. Brak pralki to jak brak prawej ręki. Jest nam niezwykle przydatna do zachowania należytej higieny i dzięki niej możemy poczuć się świeżo i komfortowo. Każdy z nas ma jednak swoje wymagania dotyczące prania ubrań, dlatego też na rynku znajduje się wiele modeli tych urządzeń. Na co więc zwrócić szczególną uwagę, kiedy wybieramy pralkę odpowiednią dla siebie?

Jak wybrać pralkę?
REKLAMA
Pojemność pralki zależy przeważnie od tego, czy mieszkamy pojedynczo, we dwójkę, a może mamy pięcioosobową rodzinę / 123rf

Jak wybrać pralkę?

To, na jaką pralkę się zdecydujemy, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim powinniśmy dowiedzieć się, jakie rodzaje pralek występują na rynku. Powinniśmy wybrać ten model, który będzie dla nas najbardziej komfortowy. Pierwsza rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę to, czy jest to pralka wirnikowa, czy może automatyczna? Czym się od siebie różnią?

  • Pralka wirnikowa - może się kojarzyć ze starymi czasami, kiedy w każdym domu stały pralki o nazwie "Frania", które w każdym momencie mogły porazić delikatnie prądem użytkownika. Do dziś można zakupić te modele, które już dziś są odpowiednio zabezpieczone i nie zrobią nikomu krzywdy. Są one dość wygodne, ponieważ nie trzeba podłączać do nich sieci wodociągowych, napełnienie jej jest ręczne i przede wszystkim jest to wciąż jeden z tańszych modeli pralek na rynku.
  • Pralka automatyczna - jeśli jednak zależy Ci na tym, aby Twoja pralka miała wiele przydatnych i dodatkowych funkcji oraz skutecznie odwirowywała pranie, wówczas warto postawić na pralkę automatyczną. Wszystko w niej odbywa się za pomocą specjalnego automatu, który określa m.in., kiedy ma się odbyć płukanie czy pranie.

Kolejnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę, to fakt, czy chcemy mieć pralkę do zabudowy, czy wolnostojącą. Pralki do zabudowy często kupowane są przez osoby, które chcą wytłumić dźwięki urządzenia, które wydaje podczas prania, a dodatkowo użytkownikowi zależy na jednolitym kolorze zabudowy w danym pomieszczeniu. Dość mocno wpływa to na estetykę wnętrza. Należy jednak pamiętać, aby zabudowa była przygotowana w taki sposób, aby móc, podczas ewentualnej awarii, dostać się do pralki. W przypadku modelu wolnostojącego i popsucia się jakiejś części, naprawa będzie zdecydowanie szybsza, a i w tym przypadku możemy zdecydować się na pralkę ładowaną od góry, która często występuje w wersjach slim. W przypadku pralki do zabudowy już raczej ładowanej od góry nie kupimy.

Od góry czy od dołu? Jakie ładowanie pralki wybrać?

Tak jak już wcześniej zostało wspomniane, dużo zależy od tego, czy chcemy mieć pralkę w zabudowie, czy też nie. Jeśli tak, to ładowanie od góry odpada, a jeśli ma być wolnostojąca, wówczas horyzont się poszerza. Dużo też zależy od tego, jaki metraż ma dana łazienka. Jeśli jest dość mała, wówczas warto zdecydować się na pralkę ładowaną od góry, której szerokość nie przekracza 40 cm. Standardowe pralki, ładowane od przodu, przeważnie mają około 60 cm szerokości i nadają się tam, gdzie jest większy metraż. Równie dobrym rozwiązaniem jest również postawienie na pralkę w rozmiarze "slim", której głębokość nie przekracza 45 cm. One również świetnie nadają się do niewielkiej łazienki czy innego pomieszczenia, w którym mają się znaleźć.

Odpowiednia pojemność pralki

Pojemność pralki zależy przeważnie od tego, czy mieszkamy pojedynczo, we dwójkę, a może mamy pięcioosobową rodzinę? Wiadomo, że im więcej nas jest, tym częściej robimy pranie. Małe pralki posiadają pojemność do 5 kg, jednak na rynku znajdziemy nawet takie modele, które mają zaledwie 3 kg ładowności. Modele z najmniejszą pojemnością są idealne dla osób, które mieszkają same. Jeśli natomiast jest nas o wiele więcej, wówczas warto zainwestować w pralkę, której pojemność wynosi nawet 8 kg. Pozwala to na równoczesne wypranie wielu kompletów ubrań, co jest bardzo wygodne. 

Na jakie funkcje pralki zwrócić uwagę?

Chcesz, aby w Twojej pralce znalazły się nowoczesne funkcje? Na rynku znajduje się coraz więcej zaawansowanych technologicznie pralek, które oferują moc rozwiązań potencjalnemu użytkownikowi. M.in. składa się na to funkcja:

  • WI-FI, która pozwala na zdalne włączenie i wyłączenie pralki, kiedy nie ma nas w domu;
  • zużycia detergentu - pralka automatycznie dostosowuje potrzebną ilość detergentu do prania;
  • dodawania odzieży w trakcie prania - często zdarza się, że pranie już jest włączone, a my w trakcie przypominamy sobie, że o czymś zapomnieliśmy;
  • aktywnego tlenu, którego zadaniem jest wyeliminowanie wszelkich zarazków.

Dodatkowych funkcji w nowoczesnych pralkach można znaleźć naprawdę wiele. Często niektóre z nich stają się już standardem. Dzięki temu możemy liczyć na wygodne użytkowanie pralki, która przecież jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia w każdym domu.

 

materiały promocyjne partnera

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Komentowanie tej treści zostało wyłączone.

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak wybrać pralkę?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.