Artykuły

Jak wygląda wręczanie bożonarodzeniowych prezentów na świecie?

Obdarowywanie się prezentami to jeden z najmilszych świątecznych zwyczajów. Nie każdy jednak znajduje podarki pod choinką, w bożonarodzeniowy poranek. Nie każdy też otrzymuje je od św. Mikołaja. Zobaczcie, jak w innych zakątkach świata wygląda wręczanie upominków.
REKLAMA

Japonia
W Japonii chrześcijanie stanowią zaledwie 1% społeczeństwa. Mimo to, święta Bożego Narodzenia cieszą się tam dużą popularnością. Celebracje mają jednak charakter czystko komercyjny; są one mocno wzorowane na tradycjach amerykańskich. Dzieci dostają drobne upominki od rodziców — najczęściej znajdują je upchnięte w obszerne skarpety. W Kraju Kwitnącej Wiśni 25 grudnia nie jest dniem wolnym od pracy, toteż zamiast na wykwintnej kolacji w gronie rodziny, Japończycy częściej spędzają ten czas w restauracjach, gdzie najchętniej zajadają się kurczakiem (najczęściej tym z KFC!) oraz „kurimasu keeki” (クリスマス ケーキ), czyli obficie lukrowanym tortem. Warto zaznaczyć, że nie jest to święto typowo rodzinne. Zwykle spędza się je w towarzystwie drugiej połówki. W Japonii gwiazdka przyjęła formę drugich Walentynek.

Islandia
Na tej malowniczej wyspie tuż przed Świętami mali Islandczycy wyczekują Jólasveinar — gwiazdkowych chłopców, potomków trolli, którzy rozdają prezenty. Tradycja ta wywodzi się jeszcze z XIII w. Wtedy jednak gwiazdkowi chłopcy nie przynosili upominków — wraz ze swoją matką Grýlą siali postrach, polując na dzieci (które, wg podań, później zjadali). Postrzeganie Jólasveinar z upływem czasu zmieniło się, aż w końcu przestano straszyć nimi najmłodszych. W XIX w. myślano o nich jako dowcipnisiach, płatających ludziom figle i psikusy.

Świąteczne dekoracje kominków!

Obecnie Jólasveinar upodobnili się do elfów, pomocników św. Mikołaja — noszą białe brody i czerwone, długie szaty. Dzieci wierzą, że na trzynaście dni przed Wigilią, trzynastu gwiazdkowych chłopców schodzi z gór, by opowiadać im bajki i zostawić w butach małe upominki. Chociaż potomkowie trolli spokornieli, nadal zdarza się, że w czasie ich wizyty z domu znikają drobne przedmioty.

Francja
Zdawałoby się, że Mikołaj 6 grudnia omija domy Francuzów. We Francji nie ma zwyczaju wręczania sobie prezentów tego dnia. Mikołaj — Père Noël rozdaje upominki dopiero w nocy z 24 na 25 grudnia, zostawia je w butach, ułożonych pod choinką. Dzieci jeszcze w listopadzie sporządzają listy, w których za pomocą wyklejanek wycinanych z gazet pokazują, co chciałyby otrzymać.
Francuskie święta są mocno skomercjalizowane, a bożonarodzeniowe symbole zastępuje się bajkowymi dekoracjami. 24 grudnia rzadko spożywa się uroczystą kolację wigilijną. Rodziny chętniej spotykają się po to, by iść wspólnie na uroczystą Pasterkę.

Włochy
Dla Włochów Boże Narodzenie to bardzo rodzinne święta – istnieje nawet włoskie powiedzenie, które głosi „spędzaj Boże Narodzenie z rodziną, a Wielkanoc z kim chcesz”. Okres świąteczny trwa od 24 grudnia do 6 stycznia. W Wigilię podobnie jak w Polsce spożywa się postną kolację, na którą składa się aż 13 dań. Dominują oczywiście makarony pod różną postacią, z dodatkiem wykwintnych sosów i serów (np. Parmezanu). Po kolacji, przy grach karcianych i tomboli oczekuje się na Pasterkę. Dopiero po jej zakończeniu co cierpliwsze dzieci mogą otworzyć prezenty. Mali Włosi otrzymują prezenty także 6 stycznia, w l'Epifania (Trzech Króli). Niegrzecznym dzieciom wiedźma Befana przynosi... miotły, węgiel, lub czosnek.

Według legend Befana rozdaje dzieciom prezenty, ponieważ nie dotarła na narodziny Jezusa — o podniosłym wydarzeniu mieli ją poinformować Trzej Królowie, wracający z Betlejem. Od tego czasu Wiedźma obdarowuje wszystkie dzieci, na wypadek, gdyby wśród nich znajdował się Jezus.

Grecja
Prawie 95% ludności greckiej należy do Kościoła Prawosławnego, w którym to Wielkanoc jest najważniejszym świętem. Nie oznacza to jednak, że Bożemu Narodzeniu nie towarzyszą huczne celebracje, wręcz przeciwnie! Podobnie jak u nas jest ono obchodzone 25 grudnia. W Greckim domu, miejsce choinki zajmuje model statku, ozdobiony błyszczącymi lampkami. Tradycja ta ma dość pragmatyczne podłoże — dawnymi czasy, ciężko było znaleźć jodłę, sosnę czy świerk. O wiele łatwiej było przystroić ogromne statki.

Ozdoby choinkowe - moc inspiracji!

W wigilijną noc przez kominy nie przeciska się Mikołaj, a kalikandzari, złośliwe duchy, szukające okazji do psot. Ich odwiedzinom można zapobiec, paląc w kominku większe, bardziej dymne polano. Jeśli chodzi o dobrodusznego świętego rozdającego prezenty, w Helladzie jest on uważany za patrona żeglarzy. Nic dziwnego, że chodzi w ubraniach przesiąkniętych słoną, morską wodą. Każe on długo na siebie czekać małym grekom — wręcza prezenty dopiero 1 stycznia.

Aleksandra Kozera Deccoria.pl

Przeczytaj także:

Poczuj magię świąt w swoim domu

Designerskie prezenty do domu na każdą okazję

Drzewko bożonarodzeniowe - jak dbać o nie podczas świąt?Jak niewielkim kosztem odświeżyć salon i przygotować wnętrze na święta?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak wygląda wręczanie bożonarodzeniowych prezentów na świecie?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.