Artykuły

Jak zadbać o gzyms kamienicy

Gzyms to jeden z elementów ozdobnych kamienic, szczególnie tych zabytkowych. Jednak z czasem tracą one swój urok, szczególnie, gdy zaczynają się kruszyć. Jak zapobiec ich dalszemu niszczeniu?

Jak zadbać o gzyms kamienicy
REKLAMA

Co psuje gzyms na elewacji?

Gzyms ma za zadanie upiększać kamienicę. Pełni również funkcję ochronną elewacji. Jednak z czasem traci na funkcjonalności. Dzieje się tak na skutek warunków atmosferycznych, takich jak:

  • Zmiany temperatury
  • Śnieg

Gzyms w kamienicach starego typu wykonany jest zazwyczaj z tynku lub gipsu. Te materiały mają tendencję do kruszenia się. Jak przeprowadzić ich konserwację?

Jak wyczyścić gzyms?

Podstawowym zabiegiem konserwacyjnym, jaki należy wykonać na gzymsie, jest jego wyczyszczenie i impregnacja. Wypukłości tej części elewacji powodują, że osadza się na nich o wiele więcej zanieczyszczeń.

Dodatkowo, elementy gzymsu mają tendencję do wchłaniania wilgoci. To sprzyja tworzeniu się glonów oraz grzybów, które nie dość, że szpecą budynek, to stają się jeszcze zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców.

Jeśli na gzymsie pojawił się zielony nalot, to koniecznym może okazać się zastosowanie preparatu biobójczego, który skutecznie usunie osady o podłożu biologicznym.

Preparat biobójczy najwygodniej nakłada się metodą natryskową pod wpływem sprężonego powietrza. Alternatywą dla natrysku może być wałek, szczotka lub pędzel.

Powyższe prace kończy nałożenie impregnatu, który zabezpieczy konserwowaną powierzchnię na dłuższy okres. Można również użyć farby do elewacji, aby nadać jej świeżości.

Kiedy nie obejdzie się bez remontu gzymsu?

Jeśli jednak zniszczenia gzymsu są na tyle rozległe, że zaczyna odpadać, należy wdrożyć określone działania. Polegają one na tym, że w miejscu odparzenia tynku należy go skuć, a następnie oczyścić podłoże. Teraz można przystąpić do gruntowania, a następnie zatynkowania uszkodzonych powierzchni.

Jeżeli odparzenie tynku nie jest przyczyną złej kondycji gzymsu, powodów należy szukać gdzie indziej. Prawdopodobnie to jego złe wykonanie czy brak ocieplenia. Winnym może być także zły montaż rynien lub obróbek blacharskich.

Powyższe czynności można bezpiecznie wykonać obudowanego kosza podnośnika.

O kruszący się gzyms warto zadbać jak najszybciej

Teraz już wiesz, jak zadbać o tak istotny element elewacji, jak gzyms. Jeśli nie czujesz się na siłach, powyższe działania może wykonać za Ciebie ekipa wysokościowa. Warto się pośpieszyć, gdyż zwłoka związana z remontem gzymsu działa na Twoją niekorzyść.


EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak zadbać o gzyms kamienicy"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.