Artykuły

Jak zaprojektować okablowanie w mieszkaniu?

Wygoda i estetyka w domu to podstawa. Zwłaszcza jeżeli chcemy mieć wszystkie wtyczki pod ręką, bez konieczności sięgania w zakamarki za meblami i podpinania szpecących wnętrze przedłużaczy. Planując okablowanie w domu, a w związku z tym oświetlenie, warto trzymać się sprawdzonych przezekspertów  zasad.
Jak zaprojektować okablowanie w mieszkaniu?
REKLAMA

Bez względu na to, czy kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego, dom w stanie deweloperskim, czy planujemy generalny remont swojego, dobry projekt instalacji elektrycznych usprawni nam życie i zapewni bezpieczeństwo.  Jeśli zabieramy się za wymianę „elektryki”, koniecznie zajmijmy się jednocześnie okablowaniem niskonapięciowym, czyli telefonicznym, światłowodowym, domofonowym, komputerowym oraz telewizyjnym. Dlaczego warto robić to w tym samym czasie? Ponieważ za jednym zamachem uporządkujemy i wymienimy wszystkie instalacje. Wiadomo, że nie ma nic gorszego, jak konieczność wiercenia przez świeżo wymalowane ściany. Poza oczywistą złością, późniejsza wymiana kabli telefonicznych, światłowodowych itp. podraża koszty.


Fot.©123RF/PICSEL

Rozwój technologii światłowodowej poszedł na szczęście tak do przodu, że umożliwia nam pozbycie się mało estetycznego okablowania i niepotrzebnych kłopotów wynikając z błędów w przygotowanym projekcie. Co więcej poprawnie poprowadzone okablowanie światłowodowe, pozwala później  monterom na szybkie  podłączenie internetu, telewizji  i telefon stacjonarny. W dodatku unikniemy kolejnych wierceń i kucia.

Planowanie okablowania

Jak w wielu  kwestiach, taki i w przypadku okablowania, najważniejszy jest dobry plan. Przemyślany projekt i dobrze położone okablowanie umożliwia użytkownikom przemyślane podłączenie urządzeń odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i komfort domowników. Plan elektryki w domu powinien obejmować: wszystkie punkty świetlne (oświetlenie sufitowe, kinkiety, schodowe) oraz dekoracyjne (świetlówki, halogeny, LED), gniazda elektryczne (zwykłe gniazdka, gniazda siłowe, telewizyjne oraz teletechniczne: internet, telefon, domofon, światłowód) oraz włączniki światła (pojedyncze, podwójne, schodowe). Projektowanie okablowania powinno rozpocząć się od określenia układu funkcjonalnego domu lub mieszkania. Wiedząc, gdzie zamierzamy postawić meble, nie przydarzy nie ma się wpadka związana z tym, że kanapa czy przesuwna szafa  zasłoni  gniazdko.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Planowanie gniazdek, włączników i kontaktów
W pierwszej kolejności instalujemy gniazda i oświetlenie. Główna zasada mówi o tym, aby gniazdka znalazły się w każdym rogu pomieszczenia. Zaplanujmy również obwód zasilania awaryjnego dla lodówki, urządzeń w kotłowni, pomp czy innych sprzętów, których odłączenie od prądu byłoby bardzo uciążliwe. W skali całego remontu wydatek jest stosunkowo nieduży, a będziemy mieć komfort, że w każdym przypadku te istotne sprzęty  mogły pracować bez przerwy.

Fot.©123RF/PICSEL

Ważne jest również sprecyzowanie kierunku otwierania drzwi we wszystkich pomieszczeniach. Brzmi abstrakcyjnie, a jest bardzo istotne. Jeśli będziesz wiedzieć, w którą stronę otwierają się drzwi,  włączniki uda się zaplanować w wygodnych dla nas miejscach. Pamiętaj, kable zawsze prowadzimy mniej niż 10 cm lub więcej niż 20 cm od sufitu – tak, aby nie przewiercić ich podczas instalacji sufitów podwieszanych.

Ciągi komunikacyjne
Istotą planu okablowania nie jest dodawanie wielkiej liczny gniazdek, ale ich rozsądne rozmieszczenie. W korytarzu czy długim przedpokoju wystarczy jedno gniazdko na 5 metrów jego długości. Na schodach jedno z gniazd powinno znajdować się na dole i na górze ciągu komunikacyjnego. Warto też obmyślić okablowanie do oświetlenia małych, energooszczędnych podświetleń stopni schodów. Charakterystycznym elementem instalacji okablowania na korytarzach jest stosowanie włączników krzyżowych i schodowych. Pozwalają one załączyć oświetlenie na początku korytarza i wyłączyć go na końcu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Jeżeli dysponujemy długim korytarzem, zaplanujmy dodatkowy włącznik krzyżowy pośrodku. Działanie włączników schodowych jest zamienne - możemy dowolnie włączać i wyłączać oświetlenie w korytarzu każdym włącznikiem.
 
Gabinet
W gabinecie nie powinno zabraknąć oświetlenia głównego (tak, jak w pozostałych pomieszczeniach w domu, warto zaplanować dwa symetryczne źródła górnego światła). Drugi ważny punkt świetlny to oczywiście tzw. lampa robocza, która ma za zadanie oświetlić biurko lub inne miejsce do pracy. Jeśli lampa będzie biurkowa, to wystarczy zaplanować gniazdko w pobliżu biurka.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Jeszcze na etapie stanu surowego  gniazdka najlepiej i najbezpieczniej umieścić jest ok. 100 cm (min. 50 cm) od każdego rogu pomieszczenia. To strategiczne miejsce, gdzie najczęściej występuje potrzeba prądu - zarówno dla lamp biurkowych, komputerów czy stojących, lub zasilenia odkurzacza czy żelazka. Jeżeli dysponujemy niewielkim pokojem (do 20 m kw.) wystarczy, że zaplanujemy maksymalnie 3 gniazdka. W przypadku oświetlenia i źródeł prądu - najlepiej zastosować przewody 3 x1,5mm2 750V.

Kuchnia i jadalnie

W tym pomieszczeniu najważniejsze jest oświetlenie robocze. Warto więc zainwestować w oświetlenie ledowe lub porządną świetlówkę nad blatem kuchennym lub bezpośrednio nad wyspą kuchenną. Usprawnimy sobie w ten sposób  wykonywanie kuchennych prac i oszczędzimy oczy. Gniazdka powinny znajdować się tuż obok blatów roboczych (będą  potrzebne do zasilania sprzętów AGD).  Za szafkami w rogach planujemy zasilanie piekarnika, zmywarki i lodówki. W przypadku płyt grzewczych należy koniecznie zastosować instalację trójfazową o przewodzie np. 5x4mm2. Pozostałe gniazda bezpiecznie jest zasilić przewodami 3x2,5mm2. Wysokość montażu gniazd podyktowana jest zazwyczaj względami funkcjonalnymi, szafki stojące mają najczęściej wysokość 0,8 m. Przy takich szafkach wysokość montażu gniazd powinna wynosić ponad 0,85 – 1,15 m

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


W pokoju jadalnianym najlepiej sprawdzi się żyrandol zasilany jedną lub dwoma świetlówkami energooszczędnymi - zawieszony bezpośrednio nad stołem. Jeżeli mamy taką możliwość, warto również położyć dwa dodatkowe obwody oświetleniowe do opraw halogenowych sufitu podwieszanego oraz oświetlenia akcentującego LED.

Łazienka
W przypadku łazienek najbezpieczniej będzie używać przewodów 3x2,5mm2 – zapobiegnie to uszkodzeniu instalacji podczas korzystania z suszarki czy lokówki. Głównymi punktami świetlnymi są centralna część sufitu oraz oświetlenie nad lustrem. Podobnie, jak w kuchni warto zaplanować jeden lub dwa obwody oświetlenia akcentującego w suficie lub za stelażem WC.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

 

Podczas projektowania instalacji elektrycznej i gniazdek w łazience, musimy pamiętać o wymogu, który mówi, że w wilgotnych pomieszczeniach należy instalować tylko gniazda wtyczkowe bryzgoszczelne (oznaczenie techniczne – IP44), mocuje się do ściany za pomocą kleju lub wkrętów, są pod- lub natynkowe. Ten specjalny typ gniazd posiada styki ochronne oraz osłony z tworzywa termoplastycznego. Jedno z takich gniazd należy zamontować na wysokości 1,4 m, w miejscu, w którym będzie stała pralka.  Warto też pomyśleć o zasilaniu wanny z hydromasażem. W tym celu jeden przewód 3x1,5mm2 wyprowadzamy w okolice montażu wanny, w odległości minimum 0,6 metra. Wszystkie gniazda elektryczne 230V montujemy 1,2 metra nad podłogą, a oprawy oświetleniowe - 2,0 metra.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Salon
W dzisiejszych czasach design odgrywa dużą rolę.  Odpowiednie oświetlenie potrafi stworzyć nastrój i zmienić salon we wnętrze niczym z katalogu. Zauważmy, że projektanci wnętrz potrafią dokonać rewolucyjnych w odbiorze zmian, które tak naprawdę polegają głównie na zmianie oświetlenia. W salonie powinno zaplanować się jeden obwód oświetlenia głównego, do którego podłączony będzie np. stylowy żyrandol oraz kilka dodatkowych obwodów, przy których zawiśnie oświetlenie akcentujące. To właśnie ono wydobędzie urodę wstawionych do pomieszczenia mebli i dodatków. Warto również zainwestować w dodatkowe obwody do oświetlenia przy zasłonach  czy oświetlenia LED do podświetlanego sufitu.  Włączniki zawsze umieszczajmy w jednym miejscu. Powinny być one zlokalizowane w jednym panelu dla całego pokoju i znajdować się przy wejściu do niego. Warto też rozmieścić włączniki  na ścieżce między pomieszczeniami, tak aby wychodząc kolejno można było je wygaszać. Ma to duże znaczenie praktyczne zwłaszcza w przypadku salonu z aneksem kuchennym - oddzielne włączanie oświetlenia w przestrzeni kuchennej i wypoczynkowej sprawi, że łatwo wygasimy kuchnię i ukryjemy w niej niepożądany bałagan.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


W pomieszczeniu, w którym będzie znajdował się telewizor lub podświetlany sprzęt elektroniczny zaplanujmy oświetlenie instalacji ściennej. Na ścianie ze sprzętem powinno znaleźć się więcej gniazd elektrycznych, najlepiej 4-5 sztuk do podłączenia sprzętu audio-video. Ponadto, warto również wprowadzić kilka gniazdo Ethernet, bardzo nam się przyda jeżeli będziemy chcieli podłączyć nasz smarTV do internetu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Sypialnia
Charakterystyczną dla tego pomieszczenia praktyką jest umieszczenie dwóch gniazd elektrycznych, do których podłączane są lampki nocne oraz ładowarki do telefonu tuż nieopodal łóżka, symetrycznie po dwóch jego stronach. W przypadku oświetlenia akcentującego postępujemy tak samo, jak w salonie czy pokoju multimedialnym. 

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Jeżeli planujemy w sypialni telewizor lub kącik, gdzie postawimy komputer również i tutaj, obok zwykłych gniazdek elektrycznych,  nie zapomnijmy o gniazdku Ethernet. Przyda się ono również także do podłączenia dodatkowego dekodera TV.

Garaż
W garażach i warsztatach przydomowych oświetlenie umieszczamy w centralnym punkcie sufitu. Jeżeli dysponujemy dużą  powierzchnią - od 20 m – warto zainstalować dwa źródła światła sufitowego. Rewelacyjnym rozwiązaniem jest również oprawa świetlówek hermetycznych lub dwie świetlówki T18. Koniecznie zadbajmy również o doświetlenie blatu roboczego poprzez umieszczenie nad nim dodatkowego źródła światłą. Gniazda z dostępem do prądu powinny znajdować się w odległości max. 70 cm od niego. Najlepszym rozwiązaniem jest wstawienie powierzchni roboczej z wbudowanymi gniazdami.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


W kanale stosuje się  włącznik schodowy, tak aby włączać i wyłączać oświetlenie zarówno w kanale, jak i przed wejściem do niego. Nie zapomnijmy również o zainstalowaniu przynajmniej 4 gniazd elektrycznych w pobliżu warsztatu (na zewnątrz). Jedno z gniazd powinno być trójfazowe – najlepsza lokalizacja: wewnątrz garażu tuż przy bramie. Takie usytuowanie pozwali swobodnie korzystać z odbiorników elektrycznych na zewnątrz budynku, a do tego uchroni je przez warunkami atmosferycznymi.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Taras i zewnętrzna część domu
Na tarasie zawsze powinno zaplanować się m.in. dwa źródła światła - główne i akcentujące boczne oraz co najmniej jedno gniazdko elektryczne z osłoną bryzgoszczelną z tyłu i przodu. Na zewnątrz domu montujemy jedną lampę nad drzwiami wejściowymi oraz jedną nad lub obok bramy wjazdowej na posesję. Wszystkie włączniki powinny znajdować się wewnątrz budynku. Podczas montowania instalacji elektrycznej warto zainwestować w obwód elektryczny w stronę bramy oraz w stronę ogrodu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Światłowody w domu
Projektując światłowody w domu, tak jak w przypadku standardowego okablowania, warto skonsultować się ze specjalistą. Urządzenie zbiorcze (skrzynkę) najlepiej ustawić w miejscu, do którego schodzą się wszystkie kable albo w centralnym punkcie mieszkania, z którego będzie najkrócej rozciągnąć kable. W tym miejscu planujemy również gniazdko światłowodowe.

Jeżeli zdecydujemy się na taki rodzaj okablowania w domu, będziemy również musieli zapanować położenie skrzynki. Powinna ona zostać umieszczona pobliżu wejścia do mieszkania, w miejscu, gdzie nie występuje kondensacja pary wodnej oraz oparów kuchennych. Jeżeli montaż odbywa się w domku jednorodzinnym, najlepszym miejscem będzie garaż lub pomieszczenie gospodarcze. Pamiętajmy jednak, że tego typu elementy powinny zostać zamontowane przez dewelopera lub podwykonawcę/operatora.

Decydując się na inwestycje w nowe mieszkanie, warto  sprawdzić, czy skrzynki, o które zadbał developer spełniają podstawowe wymagania i umożliwiają zainstalowanie urządzeń aktywnych: (ONT, switch Ethernet - zasilanie 230V/50Hz) i pasywnych (rozgałęźniki, filtry itp.), łączenie kabli wewnątrzbudynkowej instalacji telekomunikacyjnej z urządzeniami lub kablami instalacji mieszkaniowej oraz  zakończenie co najmniej dwóch włókien światłowodu wraz z elementami organizacji i gniazdami SC/APC.

Ponadto skrzynka telekomunikacyjna powinna być wyposażona w: podwójne gniazdo 230V/50Hz skierowane do wewnątrz, szynę i płytę montażową oraz odpowiednie oznakowanie ostrzegające przed niewidzialnym promieniowaniem optycznym. Ponadto jej konstrukcja powinna posiadać układ zabezpieczający przed łatwym dostępem dzieci.

Do pomieszczenia, w którym planujemy wstawić komputer stacjonarny powinny dochodzić co najmniej dwa kable, które będą poprowadzone również do wszystkich potencjalnych odbiorników telewizyjnych. Jeżeli do źródła internetu w mieszkaniu będziemy chcieli podłączyć również inne sprzęty, warto będzie zaopatrzyć się w tzw. switch, który bez problemu pozwoli nam na podłączanie nawet kilkunastu urządzeń.

Chcąć korzystać z dobrodziejstw światłowodu w mieszkaniu, musimy odpowiednio wcześnie zaprojektować okablowanie. Dzięki temu monter, który pojawi się w naszym domu będzie mógł sprawnie i szybko zainstalować niezbędne urządzenia. Warto pamiętać o tym, że technicy mają za zadanie jedynie podłączyć router światłowodowy do odpowiedniego gniazdka. Dlatego jego brak lub usytuowanie w niedogodnym miejscu, to dla nas dodatkowy koszt i kłopot.
Nawet jeżeli planujemy korzystać z bezprzewodowych sieci wi-fi, warto pamiętać, że ze względu na wszelkie niedoskonałości konstrukcyjne budynku, na które nie mamy wpływu, jakość sygnału może być słaba zwłaszcza w pomieszczeniach oddalonych od rutera.

Fot.©123RF/PICSEL

Nowoczesne rozwiązania
Nowoczesne mieszkania to nie tylko światłowody, lecz także rozwiązania monitorujące zużycie energii elektrycznej. Jeżeli marzą nam się taka funkcjonalność w naszych czterech ścianach, warto podczas projektowania okablowania, zaplanować kabel UTP pomiędzy skrzynką telekomunikacyjną i skrzynką rozdzielczą energii elektrycznej. Dzięki temu możliwa będzie komunikacja z urządzeniami pomiarowymi energii elektrycznej. Należy zaplanować również wolne miejsce minimum 5 modułów na szynie DIN w skrzynce rozdzielczej energii elektrycznej na instalację układu pomiarowego.

Okablowanie UTP powinno zostać zaplanowane również do liczników wody, ciepła i gazu (jeden kabel UTP na każdy licznik), co umożliwi wprowadzenie efektywniejszych rozwiązań zdalnego odczytu liczników mediów. Pamiętajmy, że gniazda Ethernet należy umieszczać w sąsiedztwie gniazd elektrycznych.

Odpowiednio rozplanowana instalacja elektryczna, gniazdka i włączniki to podstawa funkcjonalnego domu. Planując instalację, przemyślmy wszystko bardzo dokładnie, unikniemy wówczas ponownego kłucia ścian i nerwów. Koniecznie weźmy również pod uwagę nie to, jakie teraz mamy sprzęty, ale jakie planujemy zakupić w kolejnych latach.  Prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja jest bezpieczna, niewidoczna, praktyczna i niedroga. Przeoczenie jakiegokolwiek elementu okablowania na początku może mieć nieprzyjemne skutki w przyszłości. Nigdy więc nie powierzajmy wykonania instalacji osobie, która się na tym nie zna.

Przeczytaj również:
Jak ukryć kable w domu

Deccoria.pl
Zdjęcie główne 123RF/PICSELL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak zaprojektować okablowanie w mieszkaniu?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.