Artykuły

Jak zaprojektować podjazd do domu?

Minimalna szerokość podjazdu, aby można było komfortowo się po nim poruszać, wynosi 3 m. W miejscach, w których wolnej przestrzeni jest niewiele oraz tam, gdzie występują różnice nachylenia, dobrze jest położyć drobną kostkę. Oto kilka rad dla osób, które planują budowę lub remont podjazdu z zastosowaniem kostki brukowej.

REKLAMA

Fot.123RF.com

Wymiary podjazdu

Bez względu na model samochodu, który będziemy parkować, optymalna szerokość podjazdu wynosi zawsze nie mniej niż trzy metry. Im większą przestrzeń mamy do dyspozycji, tym śmielej możemy eksperymentować z rozkładem podjazdu, a także, wyznaczając kontury nawierzchni, uwzględnić dodatkowe ciągi komunikacyjne: zatoczkę dla drugiego auta lub wygodne ścieżki prowadzące do domu, ogrodu czy składu z drewnem.

Zobacz więcej zdjęć

Grubość kostki

Na potrzeby pojazdów nieprzekraczających 3,5 t, wystarczy kostka brukowa o grubości 6 cm. Dla pojazdów cięższych zaleca się użycie kostki o grubości minimum 8 cm.

Zobacz więcej zdjęć

Kształt kostki

Zarówno mała, jak i duża kostka będzie prezentować się na podjeździe bardzo ładnie. Tworząc projekt podjazdu, warto pamiętać jednak o kilku zasadach:

- drobne kostki sprawdzają się na mniejszych przestrzeniach, wąskich podjazdach i łukach, gdzie eliminują konieczność zbędnych docinek, jak również w miejscach, w których występują różnice nachylenia (mniejsza kostka jest bardziej odporna na uszkodzenia).

- duże płyty i kostki najlepiej wyglądają na większych obszarach, gdzie możemy sobie pozwolić na obszerne aranżacje.

Zobacz więcej zdjęć

Styl aranżacji

W zależności od upodobań, koloru elewacji oraz dachówek, możemy wybierać spośród produktów stylizowanych i nowoczesnych (wszelkiego rodzaju kostki płukane, płyty tarasowe). Dobierając kolory, szukajmy punktów wspólnych (dach, ogrodzenie).

Zobacz więcej zdjęć

Najczęstszymi połączeniami kolorystycznymi są zestawienia: brązowy + żółty oraz szary + grafitowy, a wśród produktów stylizowanych hawaii (brązowo-pomarańczowy) + latte (biało-jasnopiaskowy), czyli wszelkie połączenia kontrastowe. Odważniejszym osobom można polecić nie tylko zabawę kolorami, ale również rozmiarami w obrębie tego samego koloru, ale różnych rodzajów kostek.

Zobacz więcej zdjęć

Przy projektowaniu zwróćmy również uwagę na detale: kanały czy klapy rewizyjne, które można ukryć pod kostką brukową, tworząc estetyczną aranżację. Projekt najlepiej zamówić u profesjonalnego doradcy i z nim przedyskutować założenia oraz nasze oczekiwania. Wszyscy uznani producenci oferują usługę projektową.

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

gregXI

Na temat projektowania i wykonania podjazdu polecam teksty w Poradniku na stronie Buszremu

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak zaprojektować podjazd do domu?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.