Porady domowe

Jak zatrzymać ciepło w mieszkaniu? Sprytne sposoby na ciepły dom w zimie

Nie ma nic gorszego niż nieprzyjemny chłód w mieszkaniu w zimowy poranek. Równie irytujące jest natychmiastowe wychłodzenie domu mimo nieustannych prób dogrzewania. Istnieje jednak kilka praktycznych metod na to, by utrzymać ciepło w mieszkaniu, nie tracąc przy tym wszystkich oszczędności. Oto kilka z nich.

Jak zatrzymać ciepło w mieszkaniu? Sprytne sposoby na ciepły dom w zimie
Zgodnie z analizami, ocieplenie zewnętrznych ścian budynku może ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem nawet o 60%! Fot.123RF.com

Spis treści:

Co zrobić, żeby ciepło nie uciekało z domu? Ociepl ściany przed zimą!

Jeśli zastanawiasz się, co możesz zrobić, żeby ciepło nie uciekało z twojego domu, pierwszym krokiem powinno być podjęcie decyzji o termomodernizacji budynku.

Zgodnie z analizami, ocieplenie zewnętrznych ścian budynku może ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem nawet o 60%! Choć jest to kosztowna inwestycja, zwraca się zawsze, szczególnie w czasach, gdy zapotrzebowanie na energię i jej cena nieustannie wzrastają.

Ocieplenie 100 mkw powierzchni ściany wiąże się z kosztem około 8 tys. zł. To duży jednorazowy wydatek, jednak roczne opłaty za ogrzewanie ocieplonego domu mogą być niższe nawet o 5–6 tys. zł rocznie. To oznacza, że już po kilku latach inwestycja w całości się zwraca. Do tego środowisko będzie ci wdzięczne, że nie generujesz tylu zanieczyszczeń.

Jeśli jednak nie masz na ten moment funduszy na termomodernizację, sprawdź inne metody na to, jak utrzymać ciepło w mieszkaniu.

Przeczytaj również: Wieje przez nieszczelne okna? Możesz je zabezpieczyć. Zobacz, jak to zrobić

przykręcanie śruby w oknie Nieszczelne okna przyczyniają się do wzrostu opłat za ogrzewanie. Czasem wystarczy przestawić je z trybu letniego na zimowy, by odczuć znaczącą różnicę. Fot.123RF.com

Jak skuteczniej utrzymać ciepło w mieszkaniu? Dokręć okna!

Innym, dużo tańszym i równie skutecznym sposobem na zmniejszenie utraty ciepła w domu jest dokręcenie okien. W ramach nowszych plastikowych modeli powinny się znaleźć specjalne pokrętła, które można regulować kluczem imbusowym.

Co daje dokręcenie okien? Zmienia się wtedy ich tryb na zimowy. Okno przylega mocniej do ramy, dzięki czemu przepuszcza mniej powietrza. Znacznie ułatwia to ogrzewanie pomieszczenia. Pamiętaj jednak, by latem z powrotem odkręcić okna i przywrócić je do trybu letniego. W innym wypadku w twoim mieszkaniu może być duszno i gorąco.

Uszczelnij okna, by utrzymać ciepło w domu

Jeśli dokręciłeś już okna, ale nadal czujesz, że przez szczeliny przedostaje się zimne powietrze, możesz je tymczasowo doszczelnić. Nie potrzebujesz do tego specjalistycznych narzędzi ani umiejętności. Wystarczy stary, zwinięty w rulon koc lub dywanik przyłożony do okna w miejscu nieszczelności.

Najlepiej zatrzymać ciepło pozwala też grubsza skarpeta, do której można wsypać żwirek dla kota, który uszczelni okno oraz skutecznie wchłonie dostającą się z zewnątrz wilgoć.

Choć jest to tymczasowe rozwiązanie, to praktycznie nic nie kosztuje. Warto się na nie zdecydować, jeśli nie ma możliwości wymiany okien, a zmiana ich trybu na zimowy niewiele daje.

Co najlepiej trzyma ciepło? Żaluzje i zasłony z grubych tkanin!

Jeśli masz stare lub nieszczelne okna, dobrym rozwiązaniem będzie powieszenie nawet kilku warstw zasłon z grubego materiału. Uchronią one domowników znajdujących się w felernym pomieszczeniu przed podmuchami zimna od strony okien.

Zasłony są też dobrym rozwiązaniem, jeśli w jednym pokoju jest zimno, a w innym ciepło, a obu pomieszczeń nie oddzielają żadne drzwi. Sposobem na to, by ciepło z pokoju nie uciekało do np. zimnego korytarza, jest powieszenie zasłon w przejściu. To tradycyjna metoda jeszcze z dawnych lat, do której zdecydowanie warto powrócić.

Jeśli jednak nie przepadasz za zasłonami, dobrym rozwiązaniem mogą być drewniane żaluzje wewnętrzne, czyli shuttersy. Z pewnością możesz je kojarzyć z ciepłych krajów (np. z Grecji), gdzie stanowią standardowy element wyposażenia, który pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu.

Zadbaj o kaloryfery i grzejniki!

Odkręcasz grzejniki na maksymalną wartość, a one nie grzeją tak, jak potrzebujesz? Możesz rozwiązać ten problem na kilka sposobów.

Po pierwsze sprawdź, czy kaloryfer nie jest zapowietrzony. Jeśli jest cały zimny lub grzeje tylko jego dolna część, najprawdopodobniej został w nim nadmiar powietrza. Jak się go pozbyć?

Wystarczy, że delikatnie odkręcisz zawór znajdujący się z boku kaloryfera za pomocą płaskiego śrubokręta. Pamiętaj jednak, by wcześniej zabezpieczyć ściany, np. szmatką. Z zaworu najpierw wyleci nieco powietrza (jest to sygnał zapowietrzenia), a później woda. Gdy tylko ją zobaczysz, szybko zakręć zawór. Kaloryfer powinien teraz bezproblemowo grzać, dzięki czemu znacznie łatwiej utrzymasz ciepło w mieszkaniu.

Innym rozwiązaniem jest pozbycie się kurzu z kaloryferów. Utrudnia on właściwą cyrkulację powietrza, przez co grzejniki są znacznie mniej efektywne. Podobnie działają suszące się na kaloryferze ubrania – pochłaniają one znaczną część ciepła i zaburzają jego obieg w pomieszczeniu. Mokre spodnie i koszulki lepiej jest rozwiesić na suszarce.

Trzeci sposób, który zwiększy skuteczność kaloryferów, to korzystanie z termostatów. Służą one do zautomatyzowania procesu ogrzewania. Wystarczy, że ustawisz temperaturę, która ci odpowiada, a reszta zrobi się sama. To najlepsza metoda na utrzymanie ciepła w mieszkaniu – nie zdąży się ono całkowicie wychłodzić, więc ponowne ogrzanie go do właściwej temperatury będzie znacznie szybsze i tańsze.

Wietrz mieszkanie raz a dobrze

Nieustanne ogrzewanie wysusza powietrze i od czasu do czasu warto otworzyć okno i wpuścić trochę świeżego powietrza z zewnątrz. Jednak błędem jest uchylanie okna i wietrzenie pomieszczenia przez kilka godzin przy włączonym kaloryferze.

Znacznie tańszym i skuteczniejszym wyjściem jest wyłączenie ogrzewania i otworzenie okna na oścież dopiero po 10–15 minutach. Po kwadransie, gdy pokój wypełni się świeżym i chłodnym powietrzem, można już zamknąć okno i włączyć grzejniki. Dzięki tej metodzie nie zmarnujesz ani trochę energii!

Przeczytaj również: Rewolucja w polskich domach. Od nowego roku wymiana liczników energii. Kto za to zapłaci?

Zmienia się jednym ruchem. Warto wiedzieć, do czego to służy na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.