Artykuły

Mieszkanie 5 żywiołów – jak praktycznie zastosować feng shui w swoim domu

Większość z nas lubi sprawdzać co nas czeka w przyszłości. Jesteśmy zachwyceni, gdy ogólny wydźwięk naszego horoskopu jest pozytywny. Stajemy się natomiast ostrożni, gdy sugeruje coś niepomyślnego. Zdajemy sobie sprawę, że taka przepowiednia jest ogólnikowa, ale mimo to ją zapamiętujemy. Co jeśli sami mielibyśmy wpływ na to, w jakim miejscu żyjemy oraz jak moglibyśmy zmienić nasze najbliższe otoczenie, aby żyło nam się lepiej?
REKLAMA

Zasada pięciu żywiołów
Starożytni uczeni z zainteresowaniem obserwowali oraz porównywali to, co występowało w naturze i przejawiało się w ludzkim ciele oraz życiu. Ta wiedza doprowadziła do powstania zasady pięciu żywiołów: ognia, ziemi, metalu, wody i drzewa. Poszczególnym żywiołom odpowiadają m.in. wybrane strony świata, rzeczy i istoty ożywione oraz dziedziny ludzkiego życia. Południowy wschód łączy się np. z żywiołem drzewa i sferą dobrobytu, a południowy zachód odpowiada za związki uczuciowe. Aby wnętrze pozytywnie wpływało na życie mieszkańców, feng shui radzi aranżować wybrane partie domu w zgodzie z naturą żywiołu oraz przyciągać do nich dobrą energię, unikając jednocześnie tej złej.


Fot. Zasada pięciu żywiołów stanowi fundament nauki feng shui

Przyjazna przestrzeń to taka, w której unikamy nadmiaru mebli i dodatków tak, aby móc swobodnie krążyć po pokoju. Kanapa i fotele nie powinny być bezpośrednio zwrócone w stronę drzwi, a ściany pomalowane pastelową farbą.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zasada pięciu żywiołów stanowi fundament nauki feng shui. Żywioły te, oddziałują na różne dziedziny życia człowieka, dlatego ważne jest zachowanie równowagi między tymi wszystkimi elementami. Jeżeli zostanie ona zakłócona, czyli jeden z nich zacznie dominować lub przeciwnie, będzie go brakowało, może to powodować problemy związane zarówno ze sferą psychiczną, jak i fizyczną.

Porządek na zewnątrz i wewnątrz
Chińczycy uważają, że wszystko, co aktualnie dzieje się w naszym życiu, ma swoje odzwierciedlenie w tym, jak mieszkamy i na odwrót. Przestrzeń, jaka nas otacza może dużo powiedzieć o nas samych – naszych emocjach, uczuciach, osobowości. Jeżeli w mieszkaniu panuje chaos i nieład, może to oznaczać, że wiele spraw jest również niepoukładanych w naszym życiu. Jeżeli uda Ci się rozwiązać problemy natury osobistej czy zawodowej, prawdopodobnie łatwiej pozbędziesz się również bałaganu w swoim mieszkaniu.

Fot. Wszystko, co aktualnie dzieje się w naszym życiu, ma swoje odzwierciedlenie w tym, jak mieszkamy i na odwrót

Sypialnia według zasad feng shui
Jak więc zastosować zasady pięciu żywiołów w mieszkaniu? Sypialnia jest miejscem, które zarówno chińska, jak i europejska tradycja wiąże ze sferą uczuciową i erotyczną. Osobom, które pragną stworzyć udany związek, feng shui doradza ozdobienie pokoju symbolami budzącymi skojarzenia z dobraną parą. Mogą to być na przykład figurki ptaków, obraz zakochanej pary (np. Pocałunek Klimta), dwie świeczki. 

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Kupując łóżko do sypialni, warto wybrać takie, które nie ma metalowych ram. Zakłócają one prawidłowy przepływ energii. Idealne łóżko do spania powinno być wykonane z drewna i nie należy umieszczać go naprzeciw drzwi wejściowych. Poza tym, żaden z jego boków nie może przylegać do ściany. Każdy z partnerów powinien mieć do niego swobodny dostęp. Wybierając kolor do sypialni, należy postawić na jasne, stonowane barwy, jak np. biała, łososiowa lub brzoskwiniowa. Ważne jest również odpowiednie oświetlenie, które w dużym stopniu może wpływać na samopoczucie. Najlepiej wybierać produkty naturalne, np. z wosku pszczelego, które dodatkowo oczyszczają powietrze.


Fot. Łóżko do spania powinno być wykonane z drewna i nie należy umieszczać go naprzeciw drzwi wejściowych

Niebezpieczny żywioł wody
Według zasad feng shui łazienka nie powinna zajmować centralnej części mieszkania. Chińczycy wierzą, że wraz ze spływającą wodą w toalecie czy umywalce może bowiem umykać również całe nasze bogactwo. Poza tym, łazienka musi znajdować się z dala od kuchni. To dwa różne żywioły – ogień i woda, dlatego jeżeli te dwa pomieszczenia sąsiadują ze sobą na łączącej je ścianie, warto umieścić tam jakiś element wykonany z drewna. Łazienka nie powinna również znajdować w pobliżu sypialni.

W łazience powinien panować porządek, dlatego należy pozbyć się wszelkich urządzeń i kosmetyków, które nieużywane mogą tylko wywołać wrażenie bałaganu.

Fot. Pamiętajmy także o utrzymaniu przyjemnego zapachu dzięki różnym kadzidełkom oraz olejkom eterycznym.

Garnek z ryżem symbolem bogactwa
Według zasady feng shui, kuchnia w mieszkaniu stanowi żywioł ognia, gdyż w niej toczy się życie rodzinne. Dobrze urządzona kuchnia wpływa na nasze zdrowie i dobre relacje w rodzinie. Najlepiej, aby to pomieszczenie znajdowało się w głębi mieszkania, ale nie w jego centrum. Drzwi do kuchni nie powinny się znajdować naprzeciwko drzwi do toalety, sypialni, czy okna. Ponieważ, zgodnie z omawianą zasadą, ucieka z niej energia.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Fot. Garnek z ryżem, to symbol bogactwa

Kupując meble do kuchni, najlepiej wybierać zestawy drewniane. Wszelkie ostre narzędzia i sztućce powinny być trzymane w szafkach. Natomiast, świeże warzywa i owoce warto trzymać na wierzchu, co jest oznaką dbałości o zdrowie. Z kolei, przy oknie należy umieścić doniczki z ziołami. I oczywiście nie należy zapominać o umieszczeniu w strefie bogactwa garnka z ryżem, który jest według Chińczyków symbolem dobrobytu.

Urządzając mieszkanie zgodnie z zasadami feng shui, trzeba przede wszystkim zastanowić się nad tym, do czego dążymy w życiu. Pierwotne zasady aranżacji wnętrz są bardzo logiczne i pomagają tak zorganizować przestrzeń wokół nas, by była ona wzmocnieniem i inspiracją dla naszych celów!

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: 

Jak urządzić wnętrze w stylu feng shui?

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Mieszkanie 5 żywiołów – jak praktycznie zastosować feng shui w swoim domu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.