Artykuły

Minimalistyczna łazienka – inspiracje z Japonii

Prosta łazienka to świetne rozwiązanie dla mieszkań, w których największym problemem jest minimalna powierzchnia. Ale nie chodzi tylko o metraż. Inspiracje Dalekim Wschodem to także czystość, nowoczesność i ponadczasowe piękno. Jak urządzić łazienkę w stylu japońskim?
Minimalistyczna łazienka – inspiracje z Japonii
REKLAMA

Minimalistyczna łazienka – inspiracja nr 1. Wykorzystaj koncept
Im większa oferta producentów, tym trudniej podjąć decyzję w sprawie wyboru urządzeń, sprzętów i ozdób łazienkowych. Jak uprościć sobie życie? Najlepiej przyjąć z góry ideę, która wskaże nam kierunek w gąszczu propozycji. Jedną z takich idei jest pochodzący z Dalekiego Wschodu minimalizm. To styl życia polegający na unikaniu nadmiaru w swoim otoczeniu i wybieraniu jakości zamiast ilości. Łazienka jest miejscem, w którym to szczególnie ważne. Minimalistyczne łazienki zwykle są bardziej przestrzenne i łatwiejsze do utrzymania w czystości.

Japonia jest też ojczyzną wielu innych inspirujących idei, które spodobały się mieszkańcom Zachodu. Zen, wabi sabi, iki, kaizen to trudne do dosłownego przetłumaczenia koncepty, które mogą rozbudzić naszą wyobraźnię. Pomogą odkryć, co nam się podoba, jak chcielibyśmy urządzić łazienkę i całą przestrzeń wokół nas. Co łączy te koncepty? Niewymuszona elegancja, prostota i harmonia. Postawa, zgodnie z którą wszystko, co nas otacza, powinno służyć dobremu życiu.

Prosta łazienka – inspiracja nr 2. Postaw na czystość
Czystość serca i umysłu jest dla Japończyków nierozerwalnie związana z czystością ciała. Dlatego w tym kraju łazienka to świętość – najważniejsze, a przy tym wyjątkowo czyste miejsce w domu. Japończycy mają nawet specjalne kapcie, przeznaczone tylko do łazienki. Powszechnym zwyczajem jest korzystanie z bidetu po każdej wizycie w toalecie i wyszorowanie się pod prysznicem przed wzięciem relaksującej kąpieli.

Przesada? Być może, ale z drugiej strony – ten naród słynie ze zdrowia, długowieczności i wydajności w pracy. Japonki przez długie lata cieszą się świeżą i młodo wyglądającą cerą. Niewykluczone, że jedną z przyczyn ich zdrowia i urody jest zwyczaj bardzo dokładnego oczyszczania skóry oraz standardy higieniczne, które pozwalają unikać szkodliwych drobnoustrojów. Może warto więc zainstalować w łazience na przykład bezkołnierzową toaletę Rimfree. Utrzymanie jej w czystości jest bardzo proste, ponieważ toaleta nie ma wewnętrznego rantu i bakterie nie mają gdzie się gromadzić. (Sprawdź, jak działa rimfee) Decydując się na japoński minimalizm w łazience, postawmy na maksymalną prostotę oraz jak najmniej powierzchni i sprzętów wymagających czyszczenia.



Japońska łazienka – inspiracja nr 3. Wybierz technologię
Zaawansowanie technologiczne japońskich łazienek jest słynne na całym świecie. W toaletach instaluje się głośniki, które mają za zadanie zagłuszać krępujące dźwięki lub emitować relaksującą muzykę. Wanny są podłączone do urządzeń dbających o to, aby woda cały czas pozostawała ciepła. Podgrzewane bywają również deski toalet. W łazienkach instaluje się przyciski alarmowe na wypadek niebezpieczeństwa. Ubrania suszą się w łazience, już rozwieszone na wieszakach, za pomocą sterowanego elektronicznie nawiewu gorącego powietrza.

Mimo niemalże obsesyjnej dbałości o czystość Japończycy potrafią jednocześnie pamiętać o ekologii i oszczędzać wodę. Ponieważ do kąpieli wchodzą już czyści, wykorzystują wodę z wanny do prania. Ich pralki są wyposażone w służące specjalnie do tego celu węże.
Większość z tych wynalazków w naszych warunkach byłaby uznana za dziwactwo. Na pewno warto jednak zastanowić się nad umieszczeniem w swojej łazience takich zaawansowanych technologicznie urządzeń, które ułatwią nam życie. Może to być na przykład wspomniana już toaleta bez kołnierza albo panel prysznicowy z funkcją hydromasażu.



Orientalna łazienka – inspiracja nr 4. Zadbaj o estetykę
Legendarna japońska czystość przejawia się nie tylko w zwyczajach toaletowych i funkcjonalnych rozwiązaniach technologicznych, lecz także w estetyce. Rządzi nią zasada „mniej znaczy więcej”. Szlachetną prostotę, harmonię i umiar widać w surowych formach, geometrycznych kształtach, wstrzemięźliwości w dodatkach i ozdobach.
Materiały charakterystyczne dla japońskiej estetyki to drewno, bambus, kamień, papier. W aranżacji przestrzeni łazienki pojawiają się parawany, dwupoziomowe podłogi, rozsuwane drzwi. Motywy ozdobne to drzewka bonzai, storczyki, lampiony, miseczki do polewania ciała podczas kąpieli. Wśród kolorów króluje biel, czerń, róż, czerwień i stonowane barwy natury.

Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z marką KOŁO

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

paullat

Ja inspirowałam się skandynawskimi wnętrzami :) Zimne barwy i minimalizm, plus dodatki ze stali szlachetnej, które udało mi się zamówić na homedome.pl prosto od norweskiego producenta :) Wyszło chłodno, ale elegancko, dokładnie tak, jak chciałam :)

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Minimalistyczna łazienka – inspiracje z Japonii"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.