Urządzanie wnętrz

Moda na drewniane chaty, czyli o górskich osadach w Polsce

W Polsce od dawna wznoszono domy z drewna. Związane to było z historią naszego kraju, który zamieszkiwany był w większości przez biedną część społeczeństwa. Dla tych ludzi drewno było jedynym surowcem umożliwiającym budowę własnego domostwa.

Moda na drewniane chaty, czyli o górskich osadach w Polsce

Obecnie na polskim rynku nieruchomości można zauważyć rosnące zainteresowanie budową drewnianych chałup, są to jednak budowle o całkowicie odmiennym standardzie, które nie mają już wiele wspólnego z dawnymi biednymi gospodarstwami, lecz są synonimem luksusu. W naszym artykule wyjaśniamy, skąd wzięła się fascynacja drewnianym budownictwem oraz przedstawiamy przykłady aranżacji współczesnych górskich osad. Jeszcze w czasach naszych dziadków, na terenach wiejskich domy z drewna stanowiły większość ówczesnego budownictwa. Dzisiaj, po okresie socjalizmu i związaną z nim polityką budowy szarych bloków, widok nowych, drewnianych domów należy do rzadkości. Związane jest to przede wszystkim z kosztem takiej budowy, a także z przyzwyczajeniem Polaków do tradycyjnych domostw wznoszonych z twardego materiału budulcowego. Budowa tego rodzaju nieruchomości nie zraziła jednak tych, którzy zapragnęli posiadać własną drewnianą chatkę. Okazuje się, że chociaż początkowe koszty inwestycyjne mogą zniechęcać, na dłuższą metę domek z bali wygrywa pod względem ekonomicznym z domem w technologii murowanej.

Jego budowa jest przede wszystkim o wiele szybsza niż wznoszenie konstrukcji betonowych. Tego rodzaju obiekty mogą być budowane o każdej porze roku, co przy polskim klimacie jest niemożliwe przy tworzeniu tradycyjnych domów z kamienia. Główną zaletą tych projektów są także ich zdolności termoregulacji, co sprawia, że zimą w takim domu jest zawsze ciepło, a latem budynek nie nagrzewa się. Poza tym takie domy są niezwykle wytrzymałe - dobrze zakonserwowane postają nawet 300 lat.

Wiele osób decyduje się na zakup lub budowę takiego obiektu również z samych względów wizualnych.  Są to projekty, które wyróżniają się na tle typowych polskich domów. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na ich właściwości plastyczne. Surowiec drzewny, jego niepowtarzalna wyróżniająca się uroda oraz łatwość obróbki sprawiają, że rzeźbiarze oraz architekci często wykorzystują je do zdobienia wnętrz. Dlatego w typowych górskich chatach, często widoczne są ornamenty, którymi pokryte są ściany, meble, schody oraz stropy da


Współcześnie ten typowy zakopiański styl zaczął czerpać inspiracje z Zachodnich terenów alpejskich posiadłości, dodając do tradycyjnych dekoracji nowoczesne detale i ornamenty. Modernistyczne ozdoby sprawiają, że górskie chatki nie są już wyłącznie przytulnymi schroniskami, ale przeobrażają się w nowoczesne wille z ergonomicznie zagospodarowaną przestrzenią. Podobnie jak w wielkomiejskich loftach, drewniane cytadele wyposażane są w ogromne okna zazwyczaj z pięknym widokiem na góry. Meble pochodzące od najmodniejszych projektantów, przybierają dziwaczne formy, aby nadać wnętrzu wrażenia szykowności, a każdy element domu przyjmuje formę dzieła sztuki.

Jak widzimy współczesne domy z drewna to już nie - typowe drewniane chatki z kaflowym piecem i ornamentyką ludową, ale potężne nowoczesne budynki, w których drewno pełni w większej mierze funkcję dekoracyjną niż głównego surowca budulcowego. To szkło i metal przejęły bowiem pierwszoplanową rolę przy aranżowaniu wnętrza, nie ma już w nich poroży i owczych skór. Patrząc z perspektywy czasu, widzimy, że nastała epoka łączenia tradycji z nowoczesnością, przenikanie się tych dwóch z pozoru całkiem przeciwnych form tworzy niesamowite połączenie, może jeszcze nieco egzotyczne, ale z pewnością przyciagające wzrok.

Justyna Osika, Deccoria.pl

Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Przeczytaj również:

Moda na lofty, czyli o przestrzeni słów kilka

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu ogrodu?

Drewno jako element dekoracyjny. Jak stosować drewno we wnętrzach?

Jak wygląda mieszkanie jaskiniowca XXI wieku?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.