Wybór nawilżaczy na rynku jest ogromny. Posiadają różne dodatkowe funkcje i wygląd. Możemy znaleźć takie, które są przeznaczone do małych lub dużych, nawet trzystumetrowych powierzchni. Przed podjęciem decyzji, jaki nawilżacz powietrza mamy zamiar zakupić, powinniśmy zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na ich temat.
Rodzaje nawilżaczy
Najprostszymi i najtańszymi nawilżaczami są ceramiczne pojemniki na wodę. Zawieszane na kaloryferze wydzielają parę wodną pod wpływem ciepła. Jednak proces ten jest bardzo powolny i sprawdza się tylko w małych pomieszczeniach.
Wśród elektronicznych nawilżaczy powietrza możemy wyróżnić trzy typy:
- Ultradźwiękowe – mgiełka powstaje dzięki rozbiciu cząsteczek wody przez ultradźwięki. Nawilżacze mogą mieć jedno lub dwa pokrętła, do regulacji natężenia wydzielania się pary i opcjonalnie wbudowany higrometr odpowiadający za mierzenie poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Wybrane modele urządzeń produkują ciepłą mgiełkę, która może dodatkowo podnieść temperaturę w pomieszczeniu. Opiekunowie zwierząt powinni rozważyć inne typy nawilżaczy, ponieważ fale ultradźwiękowe mogą być uciążliwe, a nawet szkodliwe dla pupili.
- Ewaporacyjne – urządzenie zasysa powietrze do wewnątrz, nawilża je, a następnie wypuszcza w postaci chłodnej mgiełki.
- Parowe – para jest wytwarzana w tradycyjny sposób – poprzez podgrzanie wody. Dzięki temu mgiełka jest sterylna i oczyszcza powietrze, a zatem ten typ nawilżacza jest zalecany do pokoju dziecka i dla alergików. Ciepła para może nieznacznie podnieść temperaturę w pomieszczeniu.