Artykuły

Nawilżacz powietrza – bohater w walce z suchym powietrzem

Łatwo możemy zauważyć, jak wpływa na nas okres grzewczy. Operujące z pełną mocą kaloryfery, ogrzewają i stopniowo wysuszają powietrze w domu. Niekorzystnie działa to na naszą cerę, głos, a przede wszystkim nasz układ oddechowy. Jest również powodem niskiej jakości snu, braku koncentracji, kaszlu i złego samopoczucia. Na szczęście na ratunek przychodzą nawilżacze powietrza, które zdobywają coraz większą popularność.

Nawilżacz powietrza – bohater w walce z suchym powietrzem
REKLAMA

Wybór nawilżaczy na rynku jest ogromny. Posiadają różne dodatkowe funkcje i wygląd. Możemy znaleźć takie, które są przeznaczone do małych lub dużych, nawet trzystumetrowych powierzchni. Przed podjęciem decyzji, jaki nawilżacz powietrza mamy zamiar zakupić, powinniśmy zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na ich temat.

Rodzaje nawilżaczy

Najprostszymi i najtańszymi nawilżaczami są ceramiczne pojemniki na wodę. Zawieszane na kaloryferze wydzielają parę wodną pod wpływem ciepła. Jednak proces ten jest bardzo powolny i sprawdza się tylko w małych pomieszczeniach.

Wśród elektronicznych nawilżaczy powietrza możemy wyróżnić trzy typy:

- Ultradźwiękowe – mgiełka powstaje dzięki rozbiciu cząsteczek wody przez ultradźwięki. Nawilżacze mogą mieć jedno lub dwa pokrętła, do regulacji natężenia wydzielania się pary i opcjonalnie wbudowany higrometr odpowiadający za mierzenie poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Wybrane modele urządzeń produkują ciepłą mgiełkę, która może dodatkowo podnieść temperaturę w pomieszczeniu. Opiekunowie zwierząt powinni rozważyć inne typy nawilżaczy, ponieważ fale ultradźwiękowe mogą być uciążliwe, a nawet szkodliwe dla pupili.

- Ewaporacyjne – urządzenie zasysa powietrze do wewnątrz, nawilża je, a następnie wypuszcza w postaci chłodnej mgiełki.

- Parowe – para jest wytwarzana w tradycyjny sposób – poprzez podgrzanie wody. Dzięki temu mgiełka jest sterylna i oczyszcza powietrze, a zatem ten typ nawilżacza jest zalecany do pokoju dziecka i dla alergików. Ciepła para może nieznacznie podnieść temperaturę w pomieszczeniu.

REKLAMA
REKLAMA

Jaki nawilżacz wybrać?

Cechy na, które warto zwrócić uwagę przy wyborze nawilżacza:

Moc – ilość prądu, jaką wykorzystuje urządzenie podczas pracy. Nie zawsze te o słabszej mocy będą bardziej oszczędne, ponieważ im więcej energii pobiera nawilżacz, tym szybciej otrzymamy efekt, którego oczekujemy, a zatem krócej będziemy go używać.

Hałas – jest podawany w decybelach. Warto zwrócić uwagę na to uwagę, zwłaszcza gdy wybieramy nawilżacz do sypialni. Te generujące 25dB są prawie niesłyszalne, lecz istnieją również takie, które posiadają funkcję trybu nocnego/cichego i nie są głośniejsze niż 16dB.

Funkcje – niektóre nawilżacze mają wbudowany higrometr pozwalający kontrolować stopień wilgoci w pomieszczeniu, są też modele posiadające możliwość przeprowadzenia procesu inhalacji, bądź aromaterapii.

Pojemnik na wodę – ważny element, ponieważ zbyt mały będzie musiał być często uzupełniany, z kolei w zbyt dużym może nam zostawać nadmiar wody. Może się wydawać, że jest to świetna sprawa – uzupełnić zbiornik raz i mieć spokój na cały tydzień. Otóż woda powinna być wymieniana codziennie, a najrzadziej co dwa, trzy dni.

Wydajność – chyba na nią najbardziej zwracają uwagę potencjalni nabywcy nawilżaczy. Na rynku znajdziemy oferty sprzętów przeznaczonych zarówno do niewielkich powierzchni, jak i całych domów czy mieszkań. Inną miarą, jaką podają producenci, jest ilość wytworzonej pary w określonym czasie i jest ona podawana w ml/h bądź l/dobę. Na przykład przy wydajności nawilżenia 220 ml/h sprzęt będzie odpowiedni do pomieszczeń ok 25 mkw, a 600 ml/h do 175 mkw.

REKLAMA
REKLAMA

Sposób czyszczenia

Niesamowicie ważne jest czyszczenie nawilżaczy, ponieważ wszystkie zanieczyszczenia, osady i kurze, które zbierają się w pojemnikach, dostają się do naszych dróg oddechowych i płuc. Całe urządzenie powinno być dokładnie myte minimum raz na trzy dni. Możemy do tego wykorzystać wodę z płynem do mycia naczyń lub mydło. Przed przystąpieniem do czyszczenia należy zapamiętać, jak urządzenie jest zmontowane, aby po rozdzieleniu wszystkich części wiedzieć, jak je z powrotem złożyć. Dla bezpieczeństwa lepiej pozostawić nawilżacz nieposkładany, aby każdy element dokładnie wysechł. Gdy zauważymy, że na naszym urządzeniu zaczyna się pojawiać pleśń, możemy przetrzeć go wodą z sokiem z cytryny lub octem. Jeśli użyjesz drugiego płynu, to przez jakiś czas para może mieć jego zapach.

Złoty środek

Wilgotność to procentowa zawartość cząsteczek wody w powietrzu. Idealna wartość to 40-60% przy 20-22 stopniach Celsjusza. Optymalny poziom wilgoci jest zależny od temperatury panującej w pomieszczeniu. Przy wyższej powinno być 40-55% i odwrotnie, gdy w domu jest chłodno, procent powinien sięgać górnej granicy idealnej wartości.

Zarówno nadmiar wilgoci, jak i jej niedobór są bardzo szkodliwe, nie tylko dla naszego zdrowia, ale i dla mieszkania. Dlatego przesadne używanie nawilżaczy może spowodować zwilgotnienie ubrań, książek, dokumentów. Ponadto takie miejsca są idealnym środowiskiem dla bakterii i grzybów. W pomieszczeniu, w którym powietrze jest zbyt „mokre”, możemy mieć uczucie lepkości na skórze.

Natalia Bieg/ Deccoria.pl

Zdjecie główne: 123RF.COM

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Nawilżacz powietrza – bohater w walce z suchym powietrzem"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.