Sam deszcz nie wystarczy
Mycie dachu to rzadko wykonywana czynność. Wszystko ze względu na przeświadczenie, że do jego oczyszczenia wystarczy deszcz. Myśląc w ten sposób, często jednak zapomina się o tym, że wraz z ulewnym deszczem z dachu nie spływa tylko woda, ale również znajdujące się na jego powierzchni zanieczyszczenia.
Gdzie osadzają się zanieczyszczenia na dachach i dlaczego są niebezpieczne?
Podczas deszczu zanieczyszczenia, będące na dachu, spływają wraz z wodą i najczęściej osadzają się wokół:
- Kominów
- Okien
- Wyłazów dachowych
- Obróbek blacharskich
- Śniegołapów
- W każdym innym miejscu, które może je zatrzymać
Tak osadzająca się kompozycja śmieci, z czasem zaczyna gnić, doprowadza do korozji blachy, a w ostateczności staje się przyczyną przecieku.
Skąd biorą się zanieczyszczenia na dachu?
Zanieczyszczenia są często pozostałością ekipy remontowej – jeśli na dachu są wykonywane jakiekolwiek prace, warto jest zadbać o to, by ekipa je wykonująca posprzątała po sobie na koniec prac.
Po za pozostałościami remontowymi (np. siatki, kawałki tynku, śruby) na dachu można znaleźć również gałązki, liście, kości, pióra i odchody bytujących w okolicy ptaków.
Jak zabrać się za czyszczenie dachu?
Do wyboru są dwie opcje, czyszczenie można wykonać samemu lub skorzystać z pomocy doświadczonej ekipy. Przy wykonywaniu tego rodzaju prac nie można jednak zapomnieć o bezpieczeństwie. Zanim jeszcze rozpocznie się mycie dachu, warto dobrać odpowiedni sprzęt.
Na wysokość trzeba się jakość dostać. Do tego rodzaju prac najlepiej skorzystać z pomocy podnośnika koszowego, w którym mamy możliwość pracy na wysokości w obudowanym koszu. Drugą ważną kwestią, o której nie można zapomnieć, jest odpowiedni dobór ciśnienia wody i chemii czyszczącej.
Pamiętaj! Lepiej zapobiegać niż leczyć! Dlatego raz na jakiś czas warto jest wykonać mycie dachu, by nie doprowadzić, poprzez zaniedbanie, do powstania przecieków.
EHC Pogotowie Wysokościowe
Zdjęcie główne: EHC Pogotowie Wysokościowe