Artykuły

Nietypowe sposoby na pozyskiwanie energii elektrycznej

Świat stopniowo odchodzi od paliw kopalnych, w zamian wybiera alternatywne źródła energii. Naukowcy pracują nad ulepszeniem turbin wiatrowych, paneli fotowoltaicznych, czy mechanizmów do przetwarzania biomasy. Są też tacy, którzy pracują nad mniej oczywistymi rozwiązaniami. Ich pomysły dziwią i zaskakują, ale jednego odmówić im nie można – działają.

REKLAMA

Z kolei amerykańscy naukowcy starają się opracować sztuczne liście, dzięki którym ma być pozyskiwany prąd. Mają one pełnić funkcję podobną do ogniw słonecznych. Sztuczne liście składają się z hydrożelu, w którym umieszczono cząsteczki wrażliwe na światło (w jednym z eksperymentów użyto również roślinnego chlorofilu). Za odbiór prądu odpowiadały miedziane elektrody pokryte specjalnym materiałem węglowym. Pod wpływem światła słonecznego, molekuły „liści” wyprodukowały energię.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

W naturze proces ten przebiega podobnie - promienie słoneczne pobudzają chlorofil do syntezy cukrów, niezbędnych dla życia rośliny. Zanim – jeśli w ogóle - technologia ta zostanie wprowadzona do powszechnego użytku, upłynie jeszcze sporo czasu, jednakże nie stoi ona na przegranej pozycji. Badania nad nią finansują m.in. Air Force Research Laboratory i the U.S. Department of Energy.

    

1 2 3 4

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Nietypowe sposoby na pozyskiwanie energii elektrycznej"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.