Artykuły

Niszczejącą ruinę przemienili we wspaniały dom

Stare, opuszczone budynki zasługują na drugie życie – udowodnili to brytyjscy architekci ze studia Will Gamble Architects, którzy zniszczoną, XVIII-wieczną fabrykę pergaminu przemienili we wspaniały dom.

REKLAMA

fot. Pinterest.com / ArchDaily.com Will Gamble Architects  fot. Johan Dehlin

Obok takich budynków ciężko przejść obojętnie. Zwracają na siebie uwagę zarówno nietypową oprawą, jak i historią, które opowiadają. The Parchment Works House, znajdujący się w Northamptonshire w Wielkiej Brytanii, powstał w ruinach XVIII-wiecznej fabryki pergaminu oraz obory. Udana renowacja jest  przykładem, na to jak wspaniale można wykorzystać starą zabudowę. Dowodzi ona też, że nie zawsze warto równać ruiny z ziemią pod nowoczesne, choć mało oryginalne, betonowe apartamenty. 

Poddana renowacji nieruchomość składała się z zabytkowego, wiktoriańskiego budynku mieszkalnego z podwójną fasadą oraz drewnianej obory dla bydła. W obrębie posiadłości znajdywała się też fabryka pergaminu. Mimo początkowych zakusów, by wyburzyć wszystkie obiekty pod nową rozbudowę, inwestor ostatecznie zdecydował się na zachowanie unikatowych, historycznych budynków. Przemyślana interwencja architektoniczna pozwoliła z ruiny uczynić przytulny jednorodzinny dom z ogrodem.

Aby nie przesuwać i nie wyburzać ścian, architekci ze studia Will Gamble Architects wykorzystali technikę osadzania „budynku w budynku” – wewnątrz starych, murowanych ścian umieszczono dwie, lekkie bryły, w których później urządzono mieszkanie. Do renowacji użyto tradycyjnych i rustykalnych materiałów (pozyskanych z recyklingu), co umożliwiło zachowanie historycznego charakteru tego unikatowego miejsca. Odsłonięte w czasie prac remontowych przy stodole drewniane belki konstrukcyjne podkreśliły wyjątkowy, historyczno-industrialny charakter całego obiektu.

Ściany fasadowe zostały zaszpachlowane, a następnie pobielone wapnem, by powstał na nich marmurkowy efekt. Ścieżki wokół domu wykończono betonem. Nie zabrakło jednak nowoczesnych elementów – są nimi między innymi panoramiczne okna, które posłużyły jako „spoiwo”, między tym, co stare i zabytkowe a tym, co współczesne.

Powstały dom ma otwarty plan, tak że salon, jadalnia i kuchnia tworzą jedną, przestronną strefę dzienną z wyjściem do ogrodu. Jedynymi zamkniętymi pomieszczeniami są sypialnie oraz łazienki. Wnętrza urządzono surowo i nowocześnie. Dom po renowacji zajmuje powierzchnię 180 mkw.

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Niszczejącą ruinę przemienili we wspaniały dom"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.