Artykuły

Nowy trend na rynku budowlanym – mikrodomy na czas izolacji

Pandemia koronawirusa nie ominęła żadnej branży i na każdą wywarła wpływ. Ciekawe informacje płyną z zachodnich rynków nieruchomości. Coraz więcej inwestorów kupujących nowe domy zwraca uwagę, czy znajduje się przy nich nie ogród, czy garaż a… ADU – czyli dodatkowa jednostka mieszkalna, a mówiąc inaczej: miniaturowy, samowystarczalny, "zapasowy" domek.

REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL

Pandemia koronawirusa wiąże się z ryzykiem odbywania kwarantanny, które czasem trwają nawet kilkadziesiąt dni. To spore utrudnienie dla rodzin, z których tylko jednej osobie zalecono odosobnienie. Jeśli zostaną one w domu – wszystkich  obejmie izolacja, co wiąże się z wieloma trudnościami. Naprzeciw tego problemu wychodzi rynek budowlany i oferuje „dodatkowe jednostki mieszkalne” (ang. accessory dwelling units), czyli samowystarczalne, zapasowe mikrodomy, które znajdują się w obrębie danej posesji. Nie jest to oczywiście żadna nowość – niewielkich rozmiarów budynki mieszkalne, które można zbudować bez pozwolenia, od lat zyskiwały popularność: jako domki dla gości, tymczasowe lub letniskowe. Są tańsze w budowie niż zwykłe budynki jednorodzinne, nadają się na niewielkie działki, a i często bywają mobilne, co dla wielu również jest sporą zaletą. Coraz częściej można było się natknąć na nie w wielkich miastach. 

Zobacz więcej zdjęć

„Dodatkowe jednostki mieszkalne” to dość elastyczne przestrzenie, które można zaadaptować na wiele różnych sposobów. W obecnych okolicznościach zmieniło się tylko ich przeznaczenie: zamiast alternatywy dla drogich mieszkań, są elastyczną przestrzenią dla ludzi objętych kwarantanną. I nie tylko, bo ADU może służyć również jako miejsce do wykonywania pracy zdalnej lub nauki, mieszkanie dla studentów wracających do domu (ale chcących się izolować, by nie narazić bliskich) czy nawet przydomowa siłownia. Co ciekawe, na Zachodzie dodatkowe minibudynki tworzy się w celach zarobkowych, po to, by wynajmować je innym członkom rodziny (to jeden ze sposobów, by uniezależnić dorosłe dziecko, które wciąż mieszka z rodzicami). Mikrodom w obrębie działki mieszkalnej umożliwia np. zamieszkanie ze starszymi rodzicami wymagającymi opieki, ale chcącymi zachować swoją prywatność.

W Stanach Zjednoczonych Ameryki ADU stojące w ogrodzie to jedne z chętniej wybieranych „dodatków” do nowego domu. Niewielkie wymiary takiego obiekty wymagają pomysłowego zaprojektowania i urządzenia, ale zwykle bez większych trudności da się w nich wygospodarować miejsce na pokój mieszkalny, małe biuro, aneks kuchenny i węzeł higieniczno-sanitarny.

Jak zbudować mikrodom? Opcji jest kilka

Zobacz więcej zdjęć

Budowa domu z kontenera transportowego

W procesie realizacji wykorzystywane są kontenery do transportu morskiego, zbudowane ze stali nierdzewnej, powleczonej ochronną warstwą żywicy epoksydowej oraz kontenery blaszane, ze wzmocnieniami z profili wewnętrznych. W ofercie znajdują się kontenery nowe, jak i używane — ze względu na ten parametr, różnią się one ceną. Stosować można obiekty 20- lub 40-stopowe, które mierzą ok. 12 metrów długości, 2.4 m szerokości, oraz 2.6 m wysokości. Aby móc eksploatować je o każdej porze roku, ociepla się je z zastosowaniem np. poliuretanu. Latem we wnętrzu zachowują przyjemny chłód, a zimą utrzymują ciepło.

Zobacz więcej zdjęć

Domy modułowe

Domy modułowe to konstrukcje powstające z kilku lub kilkunastu gotowych komponentów. Niemal 80% takiego budynku: jego szkielet, wnętrza, podstawowe instalacje (wodna i elektryczna) produkowane są wcześniej, w fabryce. Elementy tworzące budynek dowożone są na plac budowy, a następnie montowane i instalowane na przygotowanym fundamencie. Proces ten trwa nie więcej niż kilka dni. Konieczność przetransportowania i złożenia komponentów wymaga, by kształty budynków były możliwie proste, dlatego najczęściej wykorzystuje się prostopadłościenne bryły, z prostym dachem płaskim lub skośnym. 

src: MADI home flatpack, tiny house, Youtube.com, kanał: madihome

Domy składaki

Gotowe domy (nie projekty) można zamawiać z internetu. Firmy zajmujące się sprzedażą domów do własnoręcznego składania działają także w Polsce! Idea jest prosta i podobna do domów modułowych: wszystkie elementy niezbędne do złożenia domu są prefabrykowane, a następnie pakowane i wysyłane do klientów. Im pozostaje jedynie połączyć ze sobą poszczególne części. Trzy osoby mogą złożyć pełnowymiarowy dom w jeden dzień, a dokładniej 3 – 7 godzin. Modele domów występują w różnych rozmiarach: od kawalerkowych 27 mkw do 84 mkw — tyle, co typowe mieszkania w miastach.

 fot. 123RF/PICSEL

Domy fińskie

To modułowe, drewniane domy. Pierwsze tego typu budynki powstawały w Polsce po wojnie. Dziś jednak ich trwałość i estetyka są już zupełnie inne. Można też znacznie je rozbudowywać. Jeśli wykorzystamy nowoczesne materiały, uzyskany efekt będzie trwały i estetyczny. Moduły drewniane są składane na miejscu budowy. Materiały są sprawdzane w zimowych warunkach w Finlandii i posiadają odpowiednie certyfikaty. W dodatku odpowiednie fundamenty zabezpieczają przed wilgocią gruntową. Do ocieplenia budynków stosowana jest wełna skalna, która dodatkowo zapewnia izolację dźwiękową. Domy fińskie często wykorzystują też pompy ciepła.

Zobacz więcej zdjęć

Domki holenderskie

Domek holenderski to alternatywa dla przyczep kempingowych i kamperów; są częściowo mobilnymi domkami letniskowymi. Chociaż w ofertach wielu producentów dostępne są również modele z kołami, nie są one łatwe w transporcie.  Na ogół tego typu domów nie przewieziemy z miejsca w miejsce bez specjalnej lawety. Domy holenderskie często są wyposażone w instalację kanalizacyjną, elektryczną i grzewczą. Zawierają też podstawowe meble i sprzęty niezbędne na co dzień: małe AGD i w pełni funkcjonalne sanitariaty. Dzięki dodatkowym pracom adaptacyjnym (domy te nie zawsze są odpowiednio dobrze izolowane) mogą nadawać się do zamieszkania przez cały rok.

Deccoria.pl

Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii!

Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych – kliknij i sprawdź » W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla Ciebie niespodziankę. Masz szansę wygrać wielką gotówkę już dziś!  Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia do wygrania minimum 20 000 złotych, a w wybrane dni grudnia nawet 40 000 złotych! Dołącz do tysięcy Internautów biorących udział w grze! Kliknij link GRAM o duże pieniądze już teraz! 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

olobud123

Piękne i funkcjonalne domki całoroczne można znaleźć na www.mobileecohomes.eu

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Nowy trend na rynku budowlanym – mikrodomy na czas izolacji"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.